Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč při zapnutí zesilovače praská pojistka?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč při zapnutí zesilovače praská pojistka?  (Přečteno 7805 krát)
Michal Prášil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 18.01.2009, 08:48 »

V poslední době se mi stává, že při pouhém zapnutí zesilovače Transiwatt 140 v něm praskne vstupní skleněná trubičková pojistka 1,6 A, 250 V. Je to zcela náhodný jev. Několikrát jsem krátce po prasknutí měřil multimetrem MESIT VDM 1 napětí v síti. Bylo v mezích 250 až 255 V, o chvíli později kleslo na 240 až 245 V. Je to k vzteku, protože kvůli výměně pojistky vždy musím rozpojit celou věž a rozšroubovat zesilovač. Nová pojistka vydrží někdy i jen týden.
Jde o dva roky starou ulici s šesti bytovkami, v každé je asi 30 bytů, trafo 22/0,4 kV je v  typu Betonbau, který je od našeho domu cca 100 m. V domovní instalaci nejsou přepěťové ochrany. První rok se to nestávalo. Ve starém bytě s instalací z 30. let se mi to za 20 let stalo jen asi dvakrát.
Na zesilovač jsou stále připojeny dvě velké reprobedny, servisák mi kdysi říkal, abych zesilovač nepouštěl bez zátěže.
V čem vidíte příčinu a jaký doporučujete postup? Vyřeším to pětipsem s přepěťovkou, nebo ta hlídá jen výrazně vyšší špičky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 18.01.2009, 09:27 »

váš problém je možná způsoben dvěma faktory, zesilovač byl konstruován na síťové napětí dvěstědvacet Voltů, nyní máme v síti 230V, Vy jste navíc blízko trafostanice, takže máte napětí u horní hranice dovolené tolerance, takže použitý toroidní transformátor má poměrně velký proudový ráz při zapnutí (na tom se také podílí velká kapacita filtračních kondenzátorů na sekundáru trafa). Podle původní dokumentace měla být síťová pojistka s charakteristik ou T 1,6A - čili pomalá, pokud použijete pojistku s charakteristik ou F bude hořet velice často. Pokud používáte pojistku s charakteristik ou T a nevydrží zapnutí přístroje, bylo by vhodné do serie s primárním vinutím zapojit termistor pro měkký rozběh, který lze zakoupit v prodejnách s radiosoučástka mi a tím by se měl problém vyřešit.

Použití přepěťových ochran např. v prodlužovačce tento váš problém nevyřeší, protože ta, jak jste správně předpokládal na 255V ještě nereaguje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 18.01.2009, 09:29 »

Měl jsem podobný problém s displejem a stačilo vyměnit pojistku za pomalou. Při zapnutí naběhla velká proudová špička. Mrkněte sem :
http://enika.cz/2004/pdf/pojistky.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 18.01.2009, 14:05 »

To Michal: Václav to již popsal dostatečně, navíc TéWéčka tehdy softstartem vybavena pochopitelně nebyla.
Konkrétně je často pro podobný zes používán např. termistor NTC 3.4A 40R, sehnatelný např. zde:
http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?sada=1&str=2&skupina=195&klic=&kod=&od=0&do=100000&razeni=Kat_cislo&rozsah=1
Společně s pomalejší "Téčkovou" pojistkou by to mělo být dostatečným řešením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Prášil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.01.2009, 18:15 »

Aha, to je možné. Používám nyní pojistky F. A mám dojem, že na tišťáku uvnitř zesilovače je skutečně napsáno T 1,6 A. Nedošlo mi, že to značí pomalou pojistku. Koupím nové pojistky, v případě neúspěchu zkusím termistor. Děkuji všem za rady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.019 sekund, 22 dotazů.