Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jaké hrozí nebezpečí při zanulování již rozdělených vodičů PE a N?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké hrozí nebezpečí při zanulování již rozdělených vodičů PE a N?  (Přečteno 15007 krát)
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« kdy: 05.04.2011, 22:01 »

V práci máme přenosné rozvaděče na nožkách.Je v nich umístěno několik odpojovačů.
Podle místa připojení,do nich napojujeme bud pohyblivý přívod 4x nebo 5x.
V rozvaděči jsou můstky pro vodiče N a vodiče PE. Tyto můstky jsou proklemovány.
Je-li přívod 4x,je samozřejmě všechno jak má být,ale je-li zapojen přívod 5x,tak se někdy stane,že tam propojovací klemu necháme.
Jaké hrozí nebezpečí při tomto opětovném zanulování.
Jedná o rozvaděče bez chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.04.2011, 23:22 »

Selský rozum mi říká že v přenosných (stavební?) rozvaděčích by měl být chránič bez pardónu, s FI pak určitě rychle poznáte že neni něco oukej  Škleb

Rozhodně je to špatně když se za bodem rozdělení spojí PE a N, PE je pak zatěžován pracovními proudy, což nesmí býti. Mimo jiné je to i proti normám - spojit rozdělené PE a N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.04.2011, 23:29 »

Doplním že je to proti ČSN 33 200-5-54 ed.2 článek 543.4.3.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.04.2011, 23:39 »

Bavíme se o přívodním kabelu?
Pokud ani tak nechápu co to připojuje za člověka? Myslím že průměrný elektrikář ví že když je přívod 5x tak vyhodím klemu, nechám ji v rozvaděči pro příště, když bude přívod 4x.
 Na vývodové části pochopitelně patří chrániče, takže tam spojení je naprostý nesmysl.

 Ale z hlediska bezpečnosti, to nijak nebude mít vliv. Pokud bude 5ti žilový kabel napojen odněkud kde je PEN šína a v rozvaděči (vašem) bude přívod taktéž ukončen na šíně PEN, tak to určitě nebude funkčně problé (spíš se zvýší průřez vodiče PEN). Ale pokud je váš rozvaděč napojen od někdu kde už síť rozdělena, tak bych to nepovažoval za nejšťastnější řešení.

Zkrátka pokud už jsem jednou ze sítě TN-C udělal TN-S, tak zpět už cesta není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Václav 3
« Odpověď #4 kdy: 06.04.2011, 07:19 »

Pokud tyto přenosné rozvaděče zapojujete pomocí vidlic, tak je připojení čtyřmi vodiči nepřípustné! Přes zásuvkové spojení nemůže procházet vodič PEN. V případě, že zapojujete vodiče přímo na jističe nebo pojistky a nulové můstky do  předřazeného rozvaděče, záleží na tom, zda tam máte chránič, protože v případě propojení PE a N vám bude vypadávat. Způsob zapojení přívodu nebude mít ale vliv na případné chrániče zapojené v přenosném rozvaděči, těm je jedno, jestli máte bod rozdělení v něm nebo třeba několik desítek metrů daleko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.04.2011, 08:31 »

Když "přehlédnu" všechny hlasy proti, napadá mi jedna maličkost k zamyšlení - jak by se posuzoval průřez přívodního kabelu?
5x4mm2 CYKY (CYSY) jsou OK, ale když čistě teoreticky budu mít paralelně 2ks vodičů 4mm2, mohu prohlásit, že jsem "vytvořil PEN" a že má malý průřez?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.04.2011, 12:17 »

Rozhodně je to špatně když se za bodem rozdělení spojí PE a N, PE je pak zatěžován pracovními proudy, což ...
... může způsobit zhoršení spojů nebo úplné přerušení a tím vznik nebezpečného dotykového napětí na neživých částech. pozor Proto se v koncových obvodech opustil systém TN-C a přešlo se na TN-C-S. Vaše propojka v TN-C-S výhodu odděleného nezatíženého vodiče PE v přívodním vedení ruší.

Jistě pravděpodobnos t že se něco stane je malá, ale vemte v úvahu že když se COKOLI stane, bude to hrubá závada kterou každý technik hned najde a někdo si to pěkně odskáče tak, že si to odsedí. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #7 kdy: 06.04.2011, 18:30 »

Selský rozum mi říká že v přenosných (stavební?) rozvaděčích by měl být chránič bez pardónu...

Jedná se o rozvaděče určené pro napojování 3 fázových přívodů k výstavištním stánkům na veletrzích.
Na konci těchto přívodů jsou menší rozvaděče s jednofázovými zásuvkami chráněné samozřejmě proudovými chrániči.

Je mi jasné, že jednou rozdělený vodič PEN se již nesmí znovu spojit. Ale holt praxe u těchto provizorních instalacích je trošku jiná.  Úsměv

Mimochodem,jaké požadavky se kladou na instalaci ve stánkách na veletrzích u těchto krátkodobých instalacích.
Existuje na to nějaká zvláštní norma?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 06.04.2011, 18:35 »

ČSN a TNI 33 2000-7-711.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #9 kdy: 06.04.2011, 19:10 »

Pokud jde o rozvaděče, ze kterých se napájejí stánky atd. tak už přívod k tomuto rozvaděči by podle mého soudu měl být chráněn chráničem s dIn 300 mA dle ČSN 33 2000-7-711, protože tento rozvaděč se podle vámi udaných informací přesouvá z místa na místo a tudíž je už součástí krátkodobých instalací. Výstupy z tohoto rozvaděče by měly bát chráněny také FI a to 30 mA pokud se jedná o zásuvky  do 32 A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #10 kdy: 06.04.2011, 20:01 »

Pokud jde o rozvaděče, ze kterých se napájejí stánky atd. tak už přívod k tomuto rozvaděči by podle mého soudu měl být chráněn chráničem s dIn 300 mA

Já jsem to tedy pochopil trochu jinak. A to tak,že má být chráněn kabel spojující tento "hlavní rozvaděč a "podružné rozvaděče"

V "hlavním rozvaděči" musí být chránič se zpožděním a s citlivostí do 300mA
V "podružných rozvaděčích"musí být chránič klasický s citlivostí do 30mA

Přívody se tahají z kanálů (ocelové poklopy na zemi v pavilonu),ve kterých jsou 3 fázové zásuvky různých jmenivitých proudů.
Od těchto zásuvek (63A,32A) se napojuje kabel bud do "hlavního rozvaděče" z něhož jsou napájeny další "podružné rozvaděče" s fíčkem 30mA a nebo se rovnou z jedné zásuvky v kanálu napíchne přívod,vedoucí rovnou do "podružného rozvaděče" s fíčkem na kterém jsou jednofázové zásuvky.

Na celém výstavišti v žádném pavilonu nejsou zásuvky v kanálech chráněné přes proudový chránič a pochybuji,že tomu tak je někde v ČR.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 06.04.2011, 21:04 »

Já jsem to tedy pochopil trochu jinak. A to tak,že má být chráněn kabel spojující tento "hlavní rozvaděč a "podružné rozvaděče"
TNI jsem nečetl, ale z ČSN jsem to pochopil stejně jako Vy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Novák 2
« Odpověď #12 kdy: 07.04.2011, 23:07 »

Přívody se tahají z kanálů (ocelové poklopy na zemi v pavilonu),ve kterých jsou 3 fázové zásuvky různých jmenivitých proudů.
Jsem si vědom, že je to trochu mimo toto téma, přesto si dovolím jednu doplňující otázku. Jestliže jsou na zemi pavilonu ocelové poklopy - jsou také připojeny k pospojení?
Stojím před otázkou zda každý z těchto ocelových poklopů pospojit nebo nepospojit.

A jaký je konkrétní systém pro kabelové kanály je použit? Hledal jsem několik hodin na internetu a popravdě jsem nenašel žádný systém, který by vyhovoval tomu, že přes tyto kanály jezdí auta (uvnitř haly) a jakým způsobem vyvést kabely v konkrétním místě, tak aby kabely "nepříštipla" ocelová deska.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 08.04.2011, 06:39 »

Pospojení ocelových poklopů v podleze se řeší takto:
Sejde se několika člená komise, složená z lidí jejichž oborů se prostředí týká + provozovatel. Tato komise určí vnější vlivy. Mimo jiné na základě těchto vnějších vlivů pak určí projektant jestli se pospojí nebo ne.

Pro představu vaše otázka zní takto:
Pojedu do cizí země autem, mám si vzít pneumatiky na led?

P.S.
Pak tady někdo napíše: Já bych je pospojil. A někdo jiný: Já bych je nepospojoval. Vy pak napíšete že místní odborníci nic nevědí, když se nemohou shodnout.  Smutek Rovnou tedy připomínám že projektová dokumentace se v diskusním fóru vytvořit nedá. nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 23 dotazů.