Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak změnit směr otáčení jednofázového motoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak změnit směr otáčení jednofázového motoru?  (Přečteno 54615 krát)
ALCR
« kdy: 02.11.2008, 11:02 »

Mám 1fázovou brusku(leštičku) na parkety, jenže se mi otáčí doleva místo doprava.
Kdyby byla 3fázová tak přehodím fáze jako u míchačky,
ale když je 1fázová nevím kde by mohl být zakopaný pes.
Navíc jsem si půjčil druhou a ta se taky točí obráceně (doleva).
Zkoušel jsem v přívodní vidlici přehodit L s N, ale bez výsledku.
Kde by mohl být problém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Zeman
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 02.11.2008, 11:40 »

Jaký má ta bruska motor? Napověděly by otáčky brusky naprázdno a míra jejich poklesu (tvrdost motoru). Asynchronní bych u ní nečekal, pokud má sériový (tzv. univerzální s uhlíky),  mění se směr otáčení přepólováním kotvy (rotoru). Nebo statoru, podle toho, co je přístupnější. Jen pozor, cívky statoru bývají připojeny mezi vývody rotoru a přívody od vypínače, musí se potom obrátit polarita obou. Další zádrhel může být reakce kotvy, která se u nereverzačních motorů kompenzuje natočením uhlíků. Při nesprávném smyslu otáčení dochází k mohutnému jiskření a hrozí poškození komutátoru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vítězslav Vaněk
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 02.11.2008, 12:23 »

Jak jste došel k tomu že bruska má běžet na druhou stranu když máte brusky dvě a obě běží stejně? Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Sláva
ALCR
« Odpověď #3 kdy: 02.11.2008, 12:27 »

Došel jsem k tomu tak že na spodek brusky se dává kotouč který drží dí¨ky tomu že se bruska točí doprava. Jelikož se mi točí doleva kotouč tam nedrží a při nadzvednutí brusky kotouč vydane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vítězslav Vaněk
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 02.11.2008, 13:08 »

Tak to je jiná,to by znamenalo že brusky nemohly brousit.Má motor uhlíky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Sláva
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 02.11.2008, 13:32 »

A není to náhodou schválně pro rychlou výměnu kotoučů? Na kotouči při broušení leží celá váha brusky, tak nemůže vypadnout.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Longer
« Odpověď #6 kdy: 02.11.2008, 13:43 »

Pocitam, ze se jedna o jednokotoucovy stroj (Ecolab, Wirbel, Nilfisk...) Jeste sem se nesetkal, aby se u techto stroju z niceho nic tocil motor obracene... radci bych si zasel nekam do servizu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 02.11.2008, 19:09 »

Pokud je to ta stará " tělocvičnová " bruska je možné, že někdo při nějaké demontáži obrátil stator motoru. Tímto se nechtěně dosáhne změny otáček motoru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Longer
« Odpověď #8 kdy: 03.11.2008, 10:23 »

Některé typy jednokotoučový ch strůjů mají k převodu požit řemen ( z hřídele motoru na oběžné kolo pře napínací kladku). Pokud by se dal "špatně" pak by se mohl točit kartáč obráceně. Napište typ stroje, možná se vymyslí něco víc Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Strakoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 03.11.2008, 21:12 »

Mě napadá otázka, jak by se ten kotouč sundal, kdyby se hřídel točila obráceně. Má nějakou aretaci? Třeba plošky na hřídeli pro maticový klíč nebo něco jiného? Kotouč se utáhne a nijak nepůjde povolit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Longer
« Odpověď #10 kdy: 04.11.2008, 07:27 »

Způsobů upevnění unašeče kartáče (kotouč) je několik. Šroub nebo matice, záleží o jaký typ stroje se jedná. Zde http://www.cistici-stroje.cz/userdata/shopimg/cistici-stroje/File/PDF/C43%20rozpiska.pdf je třeba náhon na unašeč kartáče přímí z hřídele motoru. Zde http://www.cistici-stroje.cz/userdata/shopimg/cistici-stroje/File/PDF/Spin%2043%20DS%20rozpiska.pdf zase pře řemen.MWDMT
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Smeki
« Odpověď #11 kdy: 07.12.2008, 10:48 »

Otáčky se samy nepřehodily, takže doporučuju zjistit důvod. Ale pokud  trváš na přehození otáček, musíš  zasáhnout do zapojení motoru a kondenzátoru který tam asi je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kajmanovec
« Odpověď #12 kdy: 13.12.2008, 04:06 »

Přikláněl bych se k názoru p. Rozmahela.
Stalo se mi párkrát, že při převíjení 1f sekačky jsem při montáži ložiskových vík otočil vertikálně stator a rotor se točil naopak.
U jednofázového motoru změním směr otáčení snadno např. přehozením začátku a konce u pomocné fáze. Většina účelových 1f strojů má však spoj hlavní a pomocné fáze již provedený na čele vinutí a zaimpregnovaný .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Akú literatúru k malým elektromotorom?
 Z jakého motoru je možno udělat generátor?
 Jaké motory se používají pro stolařské frézy?
 Jak jsou chráněny motory-vibrátory pro zvibrování betonu?
 Je možná regulace otáček motoru centrálního vysavače?
 Jak správně nastavit resolver (encodéru) v motorech Baumuller po výměně?
 Dá se použít asynchronní elektromotor k brždění?
 Vzpomenete si k čemu používáme komutační póly a vinutí?
 Jak u elektromotorů spočítám kolik utáhnou kilogramů?
 Proč vypadává hl. jistič 3x25A/B při zapnutí motoru 5,5 KW?
 Bude fungovat třífázový motor jako dvoufázový generátor?
 Je možné provozovat třífázový motor na jedné fázi v zapojení do hvězdy?
 Jak připojit dva autoalternátory paralelně?
 Zvýším délkou řemenice chybějící otáčky motoru?
 KNIHA: Zvyšování spolehlivosti asynchronních elektromotorů včetně poháněných strojů
 Jak určit výkon elektromotoru pro zatížení S3?
 Jak změní otáčky a výkon motoru 380V zapojeného jako generátor ve 400V síti?
 Jak se spočítá 2.f. proud rotoru kroužkového motoru?
 Lze stejnosměrný motor pohánět oběma směry?
 Poradíte mi s dimenzí vedení pro motor?
 Jakými způsoby lze řídit stejnosměrné motory?
 POZVÁNKA: 22. ledna ŽIVĚ o motorech s Lubomírem Kastnerem
 Jak motor pozná, že má zvětšit proud při zatížení či při brzdění?
 EATON: Ochrana motorů s vysokou účinností: Eaton je „IE3 ready“
 KNIHA: Elektrické motory a pohony
 Jak realizovat okamžité zabrzdění 3-f motoru s brzdou a usměrňovačem?
 #EH: Elektrické motory pohledem roku 1950
 Jak zrychlit dopravníky pomoci frekvenčního měniče?
 Jaka je zatizitelnost pomocneho (rozbehoveho) vinuti 1f asynchronniho motoru?
 Jaké teploty nutno vzduchem chladit u motorů, aby nedošlo ke kondenzování vody?
 LIVE EATON: Ochrana a řízení motorů
 Je možné prevádzkovať 3faz. asyn. motoru 460V na 480V?
 TeSys GV5 / GV6 Motorové jističe a manuální motorové chrániče

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 23 dotazů.