Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Svietidla do sadrokartonoveho podhladu
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Svietidla do sadrokartonoveho podhladu  (Přečteno 5820 krát)
Šipeky Michal
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 01.10.2008, 12:14 »

Rad by som si do sadrokartonove ho podhladu namonotval (pripadne nechal namontovat) halogenove svietidla (klasicke „bodovky“). Malo by to byt v kuchyni a osvetlovali by kuchynsku linku. Uvazujem o 4 svietidlach 20-25W, celkovo teda 80-100W. Vychadzam z toho, ze 12V 20W mam „zazite“ a povazujem to za dostacujuce pre moje potreby.
Stojim vsak pred niekolkymi otazkami na ktore ako laik a bez skusenosti z odboru neviem odpovedat.

1.
Pouzit svietidla na 12V alebo 230V? V obchode mi radili ist do 230V kvoli jednoduchsej montazi a odpadnuti nutnosti mat trafo. Je to teda lacnejsie a nema sa co pokazit. Tu na diskusiach ale aj inde som pred nedavnom cital, ze kvalita a teplota svetla ktoru dava 12V ziarovka je lepsia ako ta co je na 230V. Sam to vsak porovnat neviem a skusenost mam iba s 12V co mame doma uz vyse 10 rokov a pripada mi to dobre. Povodne som mal jasno v tom, ze chcem 12V ale moja poziadavka vyvolala udiv v obchode so svietidlami a svetel. zdrojmi.

2.
Ak pouzit trafo... Aku rezervu by malo mat? Uvazoval som o 20-50%.

3.
Ak pouzit trafo... Kupit radsej elektronicke alebo klasicke? Priestorove moznosti ma prilis neobmedzuju, mam ho kam dat. Aj ked 150W klasicke trafo je uz slusna vaha... Trafo chcem umiestnit do podhladu kde budem mat cca 15-17cm priestoru. Nad podhladom je strop omietnuty klasickou omietkou a okolo budu obycajne SDK dosky, teda nic horlave. Cital som, ze elektronicke trafo je lahsie, nevytvara vela tepla a je uplne tiche, zaroven vsak menej spolahlive. Klasicke moze po case bzucat, vytvara teplo ale udajne vydrzi „na vecnost“. Neviem ci su aj ine vyhody a nevyhody rieseni...?

4.
Ak pouzit trafo... Postacia mi vodice o priereze 1,5mm2?
Uvazoval som, ze prud prechadzajuci vodicmi bude okolo 8,3 A pri 100W a okolo 6,7 A pri 80W. Neviem ci uvazovat aj utlm a ine veci, lebo lepsi vypocet som ako laik nedal dohromady... Najdlhsia vzdialenost bude radovo v metroch, maximalne 4,5m. Vodice budu uloznene volne v podhlade.

5.
Smiem pouzit vodice CYKYlo? Alebo radsej CYKY? Alebo ine...?

6.
Pri svietidlach spajat vodice "cokoladkou" alebo Wago svorkou?

7.
Su nejake specialne poziadavky ktore musi zapojenie splnat (chranicky, oddialenie od cohokolvek)?

Dakujem za rady a trpezlivost
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 02.10.2008, 20:04 »

Nějak mnoho otázek   Smích
Přečetl jste si pravidla?

1- vpodstatě záleží va vás co si vyberete. Pokud nejste limitovám rozměrem světel.
2- Nechávám cca 30% rezervu
3- Používám většinou elektronická. Klasická trafa pouze pro větší počet světel.
4-5- Obávám se, že se zde hodí spíše průřez 2,5 nebo i 4 mm2. Raději také používám silikonové kabely. Netrpí vysokou teplotou od bodovek.
6- Používám "čokoládu" ale porcelánovou na lustry. (teplota)
7- Na každé krabičce od světla (bodovky) je nákres min. vzdáleností od hořlav. předmětů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Šipeky Michal
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 02.10.2008, 20:46 »

Dakujem za odpovede. Som velmi rad, ze mi odpovedal niekto kto je praktik so skusenostami.

Ad pravidla... Cital som a ak som sa previnil az prilis, tak sa ospravedlnujem . Ale pripadalo mi vhodnejsie dat to vsetko spolu, kedze to spolu priamo suvisi. Nechel som zakladat kopec tem-vlakien. Dufam, ze moje otazky a Vase odpovede v jednom vlakne pomozu v buducnosti aj inym ak by chceli nieco podobne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 27.10.2008, 22:27 »

..... ale pripadalo mi vhodnejsie dat to vsetko spolu, kedze to spolu priamo suvisi. ......

Od toho právě existují odborníci, aby se chudáci laici nemuseli vysilovat zakládáním mnoha nových vláken. A když už laik na odborníka kašle, ať si dá alespoň práci s tím pořádným založením dotazu.

Miluju ty, kteří si elektrikáře nezavolají protože si pro korunu nechaji vrtat cokoliv a navíc pro definici svého dotazu odmítají věnovat i pozornost.
Takové já osobně hned mažu včetně následujících příspěvků. Buď si někdo dá tu práci a definuje svůj problém, čímž vyjádří svůj zájem, nebo je to líná lemra, která možná píše všemi deseti ale mozek má jinak úplně nanic.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.