Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jsou po úderu blesku do hromosvodu znatelné stopy průchodu bleskového proudu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jsou po úderu blesku do hromosvodu znatelné stopy průchodu bleskového proudu?  (Přečteno 39506 krát)
Petr Krištof
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 27.10.2008, 15:20 »

Jsou po úderu blesku do hromosvodu znatelné stopy průchodu bleskového proudu na jímači, svodech atd?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #1 kdy: 27.10.2008, 16:15 »

Podle meho urcite.Ale zalezi jak velky blesk (v kA) tim projede a jak kvalitne je hromosvod udelany.Vzdyck y ten blesk neco poskodi a urcite to bude na necem videt. A pokud ne tak po kontrole nemusite opravovat a dal uzivat hromosvod.Prot o se v normach pise ze po kazdem primem uderu blesku do hromosvodne soustavy je nutno provest jeho prohlidku pripadne revizi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 27.10.2008, 17:55 »

,  zde názor odborníka na slovo vzatého:

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,9137.msg64171.html#msg64171
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
sniper76
« Odpověď #3 kdy: 27.10.2008, 20:04 »

Tato problematika je dobře popsána, nicméně by mně velmi zajímaly informace o stavu základového zemniče po zásahu blesku do objektu (Kvalitní zemnič, 4 svody, odpor pod 5 ohm)? Může dojít k fatálnímu poškození zákl. pásů? Mnoho mých známých odrazuje od připojení hromosvodu k zákl. zemniči právě tato obrovská energie blesku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 28.10.2008, 10:48 »

Jak píší kolegové přede mnou a je to i v normě, že po zásahu blesku se má provést revize hromosvodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
sniper76
« Odpověď #5 kdy: 28.10.2008, 11:44 »

Ale jistě, o revizi nikdo nepochybuje, jenže součásti revize je i vizuální kontrola. U základového zemniče ji nelze provést, že? takže v revizi bude uvedeno, že základový zemnič byl proměřen a byly zkontrolovány uzemňovací přívody. OK.
Mně ale zajímá, zda - li někdo viděl poškozené základové pásy po zásahu blesku do hromosvodu, jenž byl připojen na základový zemnič. Může dojít k roztržení betonu nebo podobné poruše?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 28.10.2008, 15:03 »

TO:sniper76
To se bude muset vyzkoušet jen měřením..ještě jsem neviděl nikoho kdo by po úderu blesku odkopával základové pásy a zemnění...to je vcelku dost pracné....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 28.10.2008, 15:29 »

Porušené základové pasy po zásahu blesku asi nikdo neuvidí, ale osobně jsem viděl paseku, kterou napáchal zásah blesku a sjel do země ,dnes moderním, skrytým svodem ve fasádě objektu. Majitel se asi chytal za hlavu......... ..novostavba, zateplený objekt, těžce opravitelná fasáda........ .............. ..Taky skryté svody vymlouvám každému, kdo mě osloví s vyprojektování m nebo samotnou montáží hromosvodné soustavy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
sniper76
« Odpověď #8 kdy: 28.10.2008, 17:40 »

Logická úvaha při provedení revize je vzít pneumatické kladivo, obkopat dům a začít rozbíjet základy RD Smích. Nicméně, mnoho mých známých od připojení hromosvodu k základovému zemniči odrazuje právě ta možnost roztržení betonu a opravdu si myslím, že ta možnost tu je. Samozřejmě nikdo nebude strhávat tepelnou izolaci zákl. pásu, aby zjišťoval, je-li v betonu nějaká trhlinka. Narušená statika základů se však nemusí projevit hned, že? Takže, může dojít k poškození těch základů? Zajímájí mě jakéko-li myšlenky. Co si myslíte o myšlence připojit k zákl. zemniči hlavní a doplň. pospojování + přepěťovky a hromosvod připojit na samostatný zemnič dostatečně oddálený od RD?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #9 kdy: 29.10.2008, 06:37 »

nejfundovanejs i je Honza Hajek ten by mohl poradit.Podle meho kdyz udlate 2 zemnice mel by jste je propojit.Zakla dnovy s tim pridavnym.Ale budete muset pres jiskriste.Je to mam dojem popsane v knisce 2.0
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
sniper 76
« Odpověď #10 kdy: 29.10.2008, 14:48 »

Knisku 2.0 mám docela dobře prolouskanou, je možné, že jsem ale něco přehlédl.
Je zmiňováno, že rozdělení zemničů není vhodné z důvodu přeskoků ,  vzniku oblouků a zavlečení "blesku do objektu se stejně nevyhnu. V různých schématech se tam počitá, s bleskem a průchodem proudu 200kA. Z toho 100kA do zákl. zemniče a zbytek přes DEHN ventil M do sítě (100kA).
Mohu se mýlit, ale napadá mne, že pokud budou obě zemnící soustavy o přibližně stejné odporové hodnotě (nebo pokud zemnící soustava hromosvodu lepší),  pak zemnící soustava hromosvodu svede oněch 100kA. Oblouky a přeskoky do zemnící soustavy objektu se zákl. zemničem a s použitím DEHN ventilu M by způsobily menší škody. (zákl. zemnič by svedl proudy jen v desítkách kA a zbytek by šel do sítě) Poškození základů by tak mohlo být docela úspěšně eliminováno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 29.10.2008, 17:20 »


Mohu se mýlit, ale napadá mne, že pokud budou obě zemnící soustavy o přibližně stejné odporové hodnotě (nebo pokud zemnící soustava hromosvodu lepší),  pak zemnící soustava hromosvodu svede oněch 100kA. Oblouky a přeskoky do zemnící soustavy objektu se zákl. zemničem a s použitím DEHN ventilu M by způsobily menší škody. (zákl. zemnič by svedl proudy jen v desítkách kA a zbytek by šel do sítě) Poškození základů by tak mohlo být docela úspěšně eliminováno.

Obávám se, že problém ani tak nevzniká při vedení bleskového proudu solidně dimenzovaným vodičem, nebo při přechodu ze zemniče do země, ale právě při těch obloucích a přeskocích. Tehdy právě dochází k těm pyrotechnickým efektům a následným škodám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
sniper76
« Odpověď #12 kdy: 29.10.2008, 18:42 »

OK.
Takže pokud provedu z RD 10x12m čtyři svody, připojím je k zákl. zemniči v zákl. pásech v obvodu RD, k tomu připojím vzájemně provařené betonářské pletivo v desce, bude zajištěna dostatečně velká kontaktní plocha pro přenos blesk. proudu do země?Jistě, beton v základech je pořád vlhký, ale pořád se nemohu zbavit pochybností. Asi jsem paranoidní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 29.10.2008, 20:23 »

K tomu by se měl asi vyjádřit někdo kompetentnější, jak má být z tohoto pohledu proveden základový zemnič, aby se minimalizovalo riziko poškození.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 30.10.2008, 09:35 »

Tato problematika je dobře popsána, nicméně by mně velmi zajímaly informace o stavu základového zemniče po zásahu blesku do objektu (Kvalitní zemnič, 4 svody, odpor pod 5 ohm)? Může dojít k fatálnímu poškození zákl. pásů? Mnoho mých známých odrazuje od připojení hromosvodu k zákl. zemniči právě tato obrovská energie blesku.

Já bych se s dovolením zeptal obráceně :
Na základě čeho se vaši známí obávají poškození základů ?  ??
Jsou někde publikovány případy poškození tímto způsobem ?  ??

Určující asi bude kvalita provedení. Jestliže se podaří rozdělit bleskový proud co nejvíce rovnoměrně do co největší plochy, pak by výsledná absorbovaná energie neměla představovat problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
sniper76
« Odpověď #15 kdy: 30.10.2008, 12:55 »

Poškození základů se obávají mí známí ,  ale také já.
-výkon přenesený zemničem se počítá v MW. V práci máme el. pec s výkonem několika MW a proudy přes 100kA, takže asi mám představu co dokáže blesk.
-otázku jsem z počátku položil tak, zda-li někdo viděl nějaké poškození zákl. pásů po úderu blesku. To, že ne mě trochu uklidnilo.
-kvalita provedení je nutná vždy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pugner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 30.10.2008, 13:31 »

Roztržení betonu ??
Pokud jde o beton B20 - základový,tak to nepřipadá v úvahu.Pokud provedete pospojení zemničů s roštem a armováním základové desky můžete v klidu spát.
Na rozměr budovy 10x12 metrů se mi zdají 4 svody moc.Dle normy stačí jeden.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 30.10.2008, 14:35 »

Na rozměr budovy 10x12 metrů se mi zdají 4 svody moc. Dle normy stačí jeden.

Můžete prosím sdělit podle které normy ?  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Myslíte, že hromosvod pomůže? Proč se ten blesk choval tak divně?
 Lze blesk předpovědět?
 Proč chalupář zemřel zásahem blesku když byl v ochranné zóně hromosvodu?
 Proč chalupář zemřel zásahem blesku když byl v ochranné zóně hromosvodu? II.
 Co říkáte na blesk vysokorychlostní kamerou?
 Je možné dokázat konkrétní škody po úderu blesku?
 Jak řešit umístění rozvaděče na mostovém jeřábu z hlediska ochrany před bleskem?
 Jak se rozdělí bleskový proud při přímém úderu blesku do jímače?
 Co představuje poměr T1-doba čela a T2- doba půl týlu dle ČSN EN 62305-1 ?
 Může uhodit blesk do jednoho místa hned třikrát?
 Opravdu může měřicí přístroj simulovat blesk?
 Ako spravne chranit tento typ kominu proti blesku?
 Jak chránit el. instalaci před bleskem do blízkého stožáru?
 Jaký má význam vypnutí hlavního vypínače uvnitř domu za bouřky?
 Co se děje s bleskem v zemi?
 OBO: Katalog systémů ochrany před transientními jevy TBS
 Jak ochránit plechovou buňku před bleskem?
 Sejmul chlapíka blesk opravdu?
 Jak pomůže "měděný svod" před bleskem (kulovým)?
 Jak také dokáže bouřka potrápit ty, kteří nám během jejího řádění pomáhají?
 Čo znamená údaj 8/20 μs alebo 10/350 μs?
 Je blesk přírodní elektrostatický výboj jev nebo jen elektrický jev?
 DEHN: Je možná unifikace ochrany před bleskem?
 Je blesk opravdu nevyzpytatelný?
 Znáte zařízení k monitorování události na hromosvodu?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Co říkáte na tento rozbor jednoho úderu blesku do panelového domu?
 Sledujete blesky kolem vás?
 Kdo je podle vás vynálezce s hromosvodu velkým "H"? Diviš nebo Franklin?
 Už jste viděli zvláštně poškozený strom bleskem?
 Jak vzniká kulový blesk?
 Odvede hromosvod na sile výboje ze svého okolí a ochrání tak blíže stojící dům?
 Kde by mělo být provedeno ekvipotenciální pospojování proti blesku mezi částmi LPS a jinými vodivými
 Jaké riziko je povoleno u objektů s nebezpečím výbuchu v místech, kde údery blesku zahrnují ztráty n
 Kolikrát podle vás udeřil blesk do Strahovského kláštera za 12 měsíců?
 Urobili elektrikári ochranu plynárenského zariadenia pred bleskom dobre?
 Máte nějaké postřehy z praxe, ohledně škod po úderu blesku?
 Které potenciály vyrovnává přepěťová ochrana při úderu blesku do hromosvodu?
 DEHN: Svodiče přepětí pro zajištění bezpečnosti osob i majetku
 Byl příčinou požáru v Rovni odpojený svod hromosvodu?
 Proč uhodil blesk potřetí do přibližně stejného místa?
 Opravdu může blesk iniciovat poškození mostní konstrukce?
 Referenční pohled na DEHN z Elektrické spojky 2019
 Tvorba bleskových kanálov a priestorové vyrovnanie nábojov
 Čtyři muži se schovali v bouřce pod strom, dopadli tragicky
 Slyšeli jste o blesku v nepříčetném stavu?
 Je možné aby po úderu blesku do smrku nedošlo k destrukci tohoto stromu?
 Jak spočítat napětí od blesku působící na plavce?
 Môže bleskový prúd v základovom zemniči poškodiť základy?
 Je třeba chránit kolo, resp. cyklistu před bleskem?
 Je možné nepoznat zásah blesku do svého těla?
 Teslův transformátor umí i hudbu!
 OBO: Příručka ochrany před bleskem
 JSS: Bleskový proud má být sveden bez nežádoucích následků
 Opravdu kulový blesk nebo dobrá fotomontáž?
 Jak funguje a kde se používá počítadlo úderů blesku?
 Co říkají odborníci na hromosvody na vytvoření umělého blesku?
 Je bezpečno uvnitř domu při zásahu blesku,když mám hromosvod a HOP?
 Víte kolik lidí usmrtí ročně v Brazílii blesky?
 Bude mít každý správný hromosvodář na střeše THORguard?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.081 sekund, 25 dotazů.