Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Marek Polician 21.08.2008, 00:32



Název: Je možné ovládať "3-vodičový" centrálny ventilátor obyčajným tlačítkom?
Přispěvatel: Marek Polician 21.08.2008, 00:32
Je možné ovládať centrálny ventilátor v paneláku, realizovaný 3-vodičovým rozvodom,  jednoduchým tlačítkom, t.j. pomocou 2 vodičov?
PS: hľadám vysvetlenie takéhoto zapojenia v práve kúpenom byte, kde samozrejme ten ventilátor nie je možné zapnúť. Neviem prečo tu niekto natiahol len 2 dráty namiesto 3 drátov?? Rád by som sa vyhol ťahaniu nového 3-vod. kabelu k tlačítku... Ďakujem.


Název: Re: Je možné ovládať "3-vodičový" centrálny ventilátor obyčajným tlačítkom?
Přispěvatel: Pavel Horský 21.08.2008, 07:25
Nevím přesně, jak je to u vás v paneláku, ale běžně je rozvod proveden tak, že je vámi diskutované tlačítko vedeno do krabice Acidur ve stoupačce na WC. Tam je zapojeno tak, že při stlačení dává impulz spínači SA10, který je instalován v chodbové stoupačce v posledním patře. Tento spínač pak dává časový impuls příslušnému stykači ventilátoru. Z toho vyplývá, že dva vodiče ke spínači v pohodě stačí. Jen musíte vědět, kam je zapojit v té krabici Acidur.


Název: Re: Je možné ovládať "3-vodičový" centrálny ventilátor obyčajným tlačítkom?
Přispěvatel: Štefan Beláň 21.08.2008, 07:35
Fungovat to bude, ale nebude splnitelná podmínka signalizace zapnutého stavu. Tlačítko se signalizací bude signalizovat obráceně,  tj. vypnutý stav, stejně jako u osvětlení schodiště. :'(

Toto chybné dvouvodičové zapojení je v drtivé většině ovládání ventilátorů v panelácích, i když vede k tlačítkům 3vodičový kabel. Je to opět nekvalitně provedená výchozí revize. >:(


Název: Re: Je možné ovládať "3-vodičový" centrálny ventilátor obyčajným tlačítkom?
Přispěvatel: Zbyněk Hála 21.08.2008, 09:02
Je to klasické panelákové zapojení, jak již napsal p. Horský. Pokud vedou z krabice 3 dráty, tak spínač spojuje druhý konec cívky časového spínače na PEN a doutnavka ve vypínači signalizuje sepnutý stav, protože po sepnutí časového spínače přijde do vypínače fáze z rozvaděče ventilátoru.
To je ideální stav, který lze vidět asi jen málokde. Nahradili jsme před časem stará časová relé Tx60 z Prešova novými a fungují naprosto bez závad. Mají navíc ochranu proti "zablokování spínače sirkou",  takže nedochází k běhu ventilátoru po celou noc. Signalizační fázi (odcházející z rozvaděče ventilátoru do bytů) pro doutnavky doporučuji jistit jističem např. B2, protože tuto fázi často použijí nezkušení elektrikáři pro napájení kuchyňských rozvodů - při rekonstrukci jádra chtějí ušetřit vodiče a .... Časté výpadky tohoto jističe pak upozorní vlastníky bytů, že to má někdo nataženo do kuchyně a napájí si z toho třeba varnou konvici (1700W/7,4A)
Nedávno jsem měl v ruce knihu o elektrických rozvodech v paneláku, kde bylo podrobně popsáno zapojení jádra v různých variantách. Snad i přiložený obrázek z dokumentace k časovému spínači někomu pomůže.