Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Jarda Bonifác 15.05.2008, 07:26



Název: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde právě o nižší sazbu?
Přispěvatel: Jarda Bonifác 15.05.2008, 07:26
Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?

Manželka by potřebovala někde v kuchyni zamontovat nějakou kontrolku, aby věděla, že může jít zalevno pustit pračku  ;D.
Poradíte jaký typ kontrolky, případně nejlepší místo na její umístění?


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 15.05.2008, 07:47
Kontrolka vám dá vědět, že levnější sazba je právě teď, ale nenapoví, jestli bude levnější sazba i za půl hodiny nebo za hodinu.
Časy, kdy je levnější tarif, jsou víceméně stejné. Pokud zavoláte na infolinku příslušného distributora, jistě vám tyto časy sdělí.
Podle mého soudu by bylo vhodnější orientovat se právě podle těchto časů.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Michal Slabý 15.05.2008, 07:49
Na stránkách PRE si to můžete zjistit sám podle elektroměru.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 15.05.2008, 08:42
To se vezmou 2 transformátory na 12V, usměrňovače, relé s cívkou na 12V a kontakty na 16A/230V, jeden transformátor se napájí z blokovaného přívodu pro bojler, relé je zapojeno tak, že může natáhnout jen z tohoto napětí (nebo se tam přidá spínač nebo tlačítko),  dryhý transformátor je napájen ze zásuvkového okruhu pro pračku, přes kontakt zmíněného relé, když je do transformátoru přivedeno napětí, drží relé z tohoto zdroje. (protoje je třeba výstupy obou transformátorů usměrnit, aby nebyl problém se spojením výstupů)

Funguje to jednoduše - až dojde k přepnutí na "levný" tarif, natahne relé, sepne napájení pro pračku, dále již relé drží z druhého zdroje, takže i když je levný tarif ukončen, prací cyklus doběhne.

Má to jeden zásadní problém! Provedení musí odpovídat prostředí, ve kterém je používáno!!


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Jiří Kohoutek 15.05.2008, 08:54
Nejlepší kontrolka je doutnavka sporákové kombinace pro el.boiler nebo dát kontrolku do bytové rozvodnice vedle stykače pro boiler a dle dřívějších odpovědí kolegů znát časy senutí vašeho HDO. Těch pár kroků snad žena ujde. :D


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Petr Doležal 15.05.2008, 09:05
Já jsem švagrové navrhl signálku do sestavy zásuvkového hnízda nad kuchyňskou linku, aby to měla pořád na očích ve svém "království". Napájení samozřejmě z obvodu HDO, např. paralelně od cívky stykače na nízkou sazbu.
http://www.abb-epj.cz/catalog.asp?thema=8992&category=3379


Název: Re: Jaká se používá kontrolka na sepnutí HDO?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 15.05.2008, 09:17
Obvykle to v instalacích RD řeším takto:
V kuchyni (jak píše i kolega) či v místě přání manželky zákazníka osadím další krabičku KP(R)68, nejčastěji již do zmiňované sestavy vícerámečkové řady zásuvek pod horní skříňkou kuchyňské linky. Sem přivedu z domovní rozvodnice kabel JYTY 4Dx1 (dvě žíly pro rezervu). Při kompletaci pak použiji zaslepovací víčko v designu ostatních přístrojů, do kterého jednoduše namontuji kontrolku, např. tuto:
http://eshop.eleco.cz/index.php?Gstr=katalog&Gtyp=1&Gid=12
a nemusí to být samozřejmě jenom ta zelená.
Pozor při napájení signálky paralelně od cívky stykače, chce to do svorky kontrolky a nebo cívky relé ještě šoupnout paralelně varistor, který zabrání přepěťovým špičkám z vypínané cívky zlikvidovat po čase elektroniku kontrolky. Varistor za pár kaček např.:
http://www.enika.cz/cz/soucastky-pro-elektroniku/jisteni/varistory.html
Zásuvka pro pračku: Signál HDO pro ohřev TUV přivedu na nejprve na pomocné relé s více kontakty, v budoucnu tak bude rezerva pro oddělené spínání více stykačů apod. Jeden z kontaktů tak mohu využít přímo pro indikaci tou kontrolkou. Další poslouží jako ovládací, hodně dlouhý "impuls" pro elektronické relé:
http://www.elkoep.cz/produkty/crm-9s.html   ,  s nastevenou funkcí "e" a časem tak asi jednu a půl hodiny, které pak definovaně dlouhou dobu spíná cívku výkonového instalačního stykače 20A pro samotnou zásuvku pračky (tu je vhodné mírně barevně odlišit). Tj. nestane se, že by pračka doprala dříve, jelikož 10 minut před koncem pracího cyklu skončil nízký tarif a přijímač HDO odpojil příslušné stykače. Avšak naopak, připravená a zapnutá pračka spustí proces ve chvíli, kdy sepne HDO a nemusí to tak nikdo hlídat.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 15.05.2008, 09:52
Spínaci časy jsou pouze orientační. ČEZ pouští tarify občas jak se jim hodí / podle přebytků výkonu/.  ;)


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: František Bernard 15.05.2008, 12:34
Na chalupě jsem to vyřešil tak, že mám pro pračku  zásuvku napájenou přes přepínač. Přepíním mezi provozem při vyšší a nižší sazbě. Takže nastavíme patřičný program, přepneme na nižší sazbu a po sepnutí stykače pračka pere. Ještě se nestalo, aby pračka nedoběhla na konec nastaveného programu. Pokud by se to stalo, přepneme a dále pereme.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Jura Krikl 15.05.2008, 14:56
Pokud by se to stalo, přepneme a dále pereme.
Třeba ve studene vodě. :o
Je třeba si uvědomit, že proces praní ma v sobě obsažen i ohřev vody. Tudíž pokud přepnete později, je již voda studena a pračka ji znovu ohříva. Pak efekt levného proudu (a napětí) trochu utrpí.   >:(
V dnešních moderních instalacích je tento problem řešen softwarově, s informací o odběru v určených zasuvkách, a pokud je to nutné, system podrží pod napětím po dobu nezbytně nutnou na dojetí případného cyklu.  Ale to je už na širší debatu  ::)  ;)


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Hynek Bureš 15.05.2008, 15:19
Co na zapojení s vypínanou zásuvkou říkají pračky s elektronickým programátorem?
1) Jak se naprogramuje pračka, není-li pod napětím? ...potřebujeme mít možnost přepnout na provoz i při vyšší sazbě
2) Jak se pračka zachová v případě přerušení napájení hned na počátku pracího cyklu? Pokračuje automaticky po obnovení dodávky aniž by bylo nutné zmáčknout "start"?

Některé spotřebiče pro domácnost se v případě úplné ztráty napájení chovají poněkud skleroticky, zapomínají kolik je hodin i datum, nepamatují si co zrovna dělaly před výpadkem a tudíž v tom nepokračují a často zapomínají i uživatelská nastavení. Takže v případě touhy po praní v nízkém tarifu by to chtělo bazarovou pračku s mechanickým programátorem. .. a nebo raději používat moderní úsporné spotřebiče a HDO neřešit?


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Martin Kurka 15.05.2008, 17:39
Jednak pračky s elektronickým programátorem mají paměť stavu, takže klidně můžete uprostřed prací cyklus přerušit -  pračku vypnout vytažením ze zásuvky a pak po zasunutí vidlice pračka pokračuje, kde přestala. (Pokud vytahujete vidlici ve chvíli, kdy pračka topí, máte to i se světelnými efekty ;))
Ale hlavně ve valné většině mají nové elektronické programátory myček a praček funkci odložený start.
Takže stačí si zajít na chodbu, podívat se co máte napsáno na  HDO za spínací program, zajít si na Internetové stránky dodavatele energie http://www.cezdistribuce.cz/cs/technicke-informace/hromadne-dalkove-ovladani.html
a podívat se podle tohoto programu a Vašeho tarifu (je na každé faktuře za el.energii),  kdy máte zapnutý nízký tarif a pak si zajít k pračce a naprogramovat start tak, aby ohřev prací lázně se bezpečně trefil do oné doby (u praní a mytí nádobí je energeticky nejnáročnější ohřev vody, ostatní spotřeba je směšná, žehlička bere více).
Celkové investice jsou tedy všehovšudy napsání, nebo vytištění oněch většinou dvou časů pro všední den a dvou pro víkend a svátky a nalepení těchto údajů nad pračku.
A taky nad myčku či elektrický sporák - třeba se vyplatí v tuto chvíli nahřát naplno akumulační bojlerek nad dřezem atd.
Pro kontrolu stačí čas od času si pohlídat v očekávané časy sepnutí HDO zda to ještě platí - zejména v období přechodu letní/zimní čas.
Kontrolovat se dá podle ukazovatele na elektroměru, kontrolky na bojleru, nebo i podle zvuků vinutí spotřebičů. Dodavatelé spínací časy mění nejvýše dvakrát ročně. Pro domácnosti jsou prakticky neměnné. A hlavně pro domácnosti jsou podle spínací tabulky ve všední dny a ve svátek stále stejné, není pravda, že si to pouští energetici podle potřeby. Jen se dějí pochopitelné výjimky - svátky jako víkendy.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Martin Kurka 15.05.2008, 18:00
BTW: Kdo má starou pračku bez funkce odloženého startu, nechť si koupí elektronické časové týdenní spínací hodiny a naprogramuje si tam začátky sepnutí shodné s údaji zapnutí nočního proudu. A čas sepnutí odpoledne nejméně na nejdelší prací cyklus (aby to dopralo)  a noční konec sepnutí nejdéle podle délky nočního proudu. Spínačky jsou investice do 300Kč a jsou vždy včetně přepínače trvale/časování.

Pračku naplnit, odstartovat na funkci spínaček trvale(ručně) a třeba i nechat pračku napustit vodu a pak na spínačkách přepnout do časového režimu. Pračka přeruší praní ještě zaručně před ohřevem a bude pak automaticky po náběhu nízkého tarifu pokračovat v praní. A pokud nebudete na délku odpoledního zapnutí spínaček škrti, určitě vždy doperete do konce.

A kdo to chce mít pintlich může k těm 300Kč vyklopit z prasátka dva tisíce navíc na toto
http://obchod.puhy.eu/index.php?main_page=product_info&products_id=133
Jenže tenhle přístroj tvrdě sleduje nízký tarif, takže pokud je doba praní delší než krátký odpolední interval HDO,nemusíte doprat, respektive musíte zasáhnout ručně.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Jaker 15.05.2008, 21:31
El. bojler. Kontrolka spor.kombinace /umístěná na nejfrektovaněj ším místě bytu!/ svítí při sepnutí HDO.
Nad spor.kombinací další kontrolka signalizující ohřívání vody v bojleru=svítí/voda ohřátá na 55st C = nesvítí.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 18.05.2008, 07:27
BTW- ma vubec smysl prio dnesnim rozdilu ceny mezi NT a VT premyslet vubec o necem takovem?
Pokud je rozdil nejaky 40h na 1kWh a toto zarizeni bude stat 1000Kč, tak se dostavaem k tom uže třeba pračka při pleném příkonu 2500W, by musela v VT jet 1000h, což je cca 1,5měsíce trvale ve VT.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde nízký tarif?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 18.05.2008, 08:43
BTW- ma vubec smysl prio dnesnim rozdilu ceny mezi NT a VT premyslet vubec o necem takovem?
Pokud je rozdil nejaky 40h na 1kWh a toto zarizeni bude stat 1000Kč, tak se dostavaem k tom uže třeba pračka při pleném příkonu 2500W, by musela v VT jet 1000h, což je cca 1,5měsíce trvale ve VT.
To není tak jednoduché. U akumulačních tarifů (D25, D26) je ten rozdíl řádově větší.


Název: Re: Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde právě o nižší sazbu?
Přispěvatel: Jan Franěk 18.05.2008, 12:26
Samozřejmě se to vyplatí. Při cenách za KWh je to i pro hodně lidí nutností. Řeším to také kontrolkou na vyditelném místě a voláním na zákaznickou linku k ověření časů. Zákazníci to vítají. Jen provedení blokování různých spotřebičů řeším až podle požadavků investora a podle komfortu který požaduje. Od toho se odvíjejí různá řešení a ceny provedení. Všeobecně platí čím větší komfort tím vyšší cena.