Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: petr mrazek 2 11.05.2008, 22:20



Název: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: petr mrazek 2 11.05.2008, 22:20
Mam vybagrovany pasy a chci si zalozit fezn pasek na hromosvod
samozrejme si vyvedu vyvody na hromosvod + pospojeni do desky vse dratem fe zn10.

muj problem spociva v tom, ze nevim v kterych rozich vyvest vyvody na hromosvod.

barak je situovany do L... 
dum +garaž s tim ze druha strana domu ma nišší strechu... 


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Kamil Novák 11.05.2008, 22:39
Vývody od zemničů provedete přeci podle projektu.  ;)


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: peta mrazek2 11.05.2008, 22:43
ale ja na to nemam projekt... chci jen radu ne ze mi to povi projekt .... proto sem pisu


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Kamil Novák 11.05.2008, 22:52
ale ja na to nemam projekt... chci jen radu ne ze mi to povi projekt .... proto sem pisu

Promiňte, ale takhle to nejde.  (no)
Aby nedošlo k nedorozumění - ne snad že by se nechtělo, ale doby, kdy se hromosvody a uzemění mohly dělat z hlavy nebo dokonce na dálku jsou již pryč.
Jestliže vycházím z předpokladu, že máte zájem na funkční ochraně, tak zde pro kutily nevidím žádný prostor.

V případě, že se mýlím, nechám se přesvědčit o opaku. 


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Radek Kroutil 11.05.2008, 22:56
A nehledě na to, že bez projektu by vám neměl žádný revizní technik vystavit revizní zprávu... (norm)
A jen tak mimochodem, jak jste dostal stavební povolení?


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jan Hájek 11.05.2008, 23:30
Mrkněte se na animaci 07 na www.kniska.eu/animace (http://www.kniska.eu/animace) nebo na animaci 08.
Ale projektík by to chtělo, jinak vývody udělat u : předpokládanýc h konstrukcí jako jsou trubky a okapové roury, žlábky atd. Dále pak u HR a předpokládanýc h svodů, ty očekávat v rozích, u rohů a pak všude tam, kde bude volno mezi okny atd. .


Název: Re: hromosvod
Přispěvatel: ALCR 12.05.2008, 01:05
     Dle relativně nové ČSN EN 62305-3 pro LPS III každých 15m svod, u běžného rodinného domku to vychází v každém rohu.
Tato norma nekompromisně trvá na projektu.

     Dle ČSN 34 1390 která platí ještě do konce ledna 2009
U obdélníkového půdorysu budovy s poměrem šířky k délce ≤1:5 na každých 15m i započatých délky budovy jeden svod
U obdélníkového půdorysu budovy s poměrem šířky k délce >1:5, nebo u členitých budov každých 30m obvodu i započatých jeden svod
U běžného rodinného domku většinou vychází dva svody a dávají se do protilehlých nejvíce od sebe vzdálených rohů.
Tato norma nepožaduje dokumentaci u jednoduchých staveb s max. dvěma svody a max. dvěma podlažími.

     A teď nastane, menší problém a spor, jak to je a jak si vysvětlovat nezávaznost norem, moje úvaha kterou nikomu nevnucuji je, že rodinný domek v 90% případů nemusí být vybaven bleskosvodem, tudíž kdo má právo upírat majiteli takového objektu při nezávaznosti norem si tuto ochranu udělat i když ji mít nemusí v rozsahu ČSN 34 1390 a to i po datu 1.2.2009 a co brání reviznímu technikovy aby shledal stav vyhovující dle ČSN 34 1390.

     Dále se domnívám se, že dogmatické a neústupné trvání na plném dodržení ČSN EN 62305 dožene majitele objektů, které mít ze zákona bleskosvod nemusí k tomu, že ho prostě dělat nebudou a ti co ho už dle ČSN 34 1390 mají místo toho aby ho v budoucnu předělali při rekonstrukci dle ČSN EN 62305 ho radči zruší.

     Docela dobrý námět na pokračování této diskuze hlavně mě neukamenujte ::)


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: ALCR 12.05.2008, 01:28
     Ještě dodám, pane Petr Mrazek vy jste problém základového zemniče zredukoval jen na to kde vyvést vývody, ono ale správně založit pásek do základů má své pravidla, včetně zvýšené antikorozní ochrany v přechodech beton-země, beton-vzduch, země-vzduch atd. rozhodně to není o tom fláknout pásek do základů a vyvést ho v rozích jak to dělají laici a zedníci, chce to odbornou asistenci kvalifikovanéh o pracovníka!


Název: Re: hromosvod
Přispěvatel: Jan Hájek 12.05.2008, 06:36
     Tato norma nekompromisně trvá na projektu.
Zák. 183/2006 Sb. Vyhl. 499/2006 Sb.
Povinost projektu je daná hlavně těmito dokumenty, norma je , ,nezávazná,, ,
co brání reviznímu technikovy aby shledal stav vyhovující dle ČSN 34 1390.
Pokud dodá :Již neplatné a zrušené z roku 1969.   ...... tak nic


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jan Franěk 12.05.2008, 21:48
Pokud děláte hromosvod, tak ho asi chcete funkční. Jak mají kolegové odpovědět pokud neznají přesné zadání. dům do L je dost široký pojem a řešení je pak všeobecné. O tom je projekt, který stanovuje míru všech rizik a podle rozměrů a tvaru domu určuje počet svodů a jejich umístění.
Nezlob te se ,  ale jediná dobrá rada je zde opravdu nechat vypracovat projekt. Vspomeňte na nedávný smrtelný úraz při úderu blesku do chaty. A to měla instalovaný hromosvod.
Ještě to zvašte. Všechno sám nemůžete zvládnout.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: PLV 16.05.2008, 14:58
Já pořád nechápu, k čemu je nějaká antikorozní ochrana při přechodu beton země, beton vzduch a země vzduch, když je uzemění  stejně v zemi, kde žádná ochrana není a pásek nebo tyč v té zemi zkorodují dříve než přechody.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 16.05.2008, 15:12
Právě ta přechodová místa jsou nejvíc namáhána rozdílem teplot, kondenzací vody, atd...a tím zde nejdříve dochází ke korozi.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jiri Kutil 17.06.2008, 12:03
,  velice si cením tohoto portálu a diskusí zejména o blesku. Přečetl jsem knihu "Bojíte sa blesku" od Alberta Hlaváče. Taktéž jsem si nastudoval na netu, co se dalo o blesku. Zaujaly mě vaše odborné diskuse.

Mám konkrétní problém. Mám chatku 5x3 m. Chtěl jsem ji ochránit před bleskem. Chatka má jako krytinu hliníkový plech. Střecha je rovina s mírným náklonem. Na straně, která je blíže k zemi, jsem vyvedl tři svody z drátu 1cm hliník. Na dvou krajích střechy a uprostřed střechy. Tyto dráty jsem spojil s uzemněním, které jsem vyrobil ze tří tyčí zakopaných 1,5 m do země, jednoho ocelového sudu (sbírá vodu ze střechy) zapuštěného do země ze 2/3 a vše vzájemně propojené pozink. drátem. Takže chatka je podle mého ze strany střechy a jedné strany jakoby části faradayovy klece (střecha úplná klec, bok chatky oka ve vzdálenosti 2m). Ovšem nevím, zda je to ochrana dostatečná. Zda bych to neměl udělat i na protilehlé straně, nebo dokonce i na zbývajících dvou stranách, které však jsou štíhlé 3m, jelikož je chatka obdélníkového tvaru. Taktéž jsem tu četl, že je nutné to propojit se základy, pokud v nich bylo použito železo? Mně to připadá zbytečné, protože uzemnění je ve větší hloubce, než jsou základy chatky. Navíc v místě uzemnění je vlhká půda, jelikož tam mám svedenu vodu ze střechy. Uzemnění je od chatky vedeno ve vzdálenosti 2 m. Vycházím z toho, že blesk si hledá cestu nejmenšího odporu, tak mu zkrátka nabízím  nakloněnou el. vodivou střechu a z ní tři dráty do uzemnění v mokré zemi. Jenže po přečtení všech příběhů tady i jinde začínám mít obavy, že by blesk mohl jít snad i suchou cestou přes zdi chatky? Pochopil jsem, že jediná 100% ochrana před bleskem je pouze faradayova klec, ale překlopit ze všech stran přes chatku ocelové pletivo, nebo ji pobít ze všech stran plechem nechci z estetických a praktických důvodů :-). Děkuji moc za odpovědi. Kárání za to, že jsem vše (včetně stavby chatky) dělal sám a bez odborníků si sice přečtu, ale bude v mém případě zbytečné, jelikož na tom nehodlám nic měnit a mám proto své důvody. Děkuji ještě jednou.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jan Hájek 17.06.2008, 12:18
Ta knížka je zajímavá, také jsem jí četl, ale jedná se o špatně přepsanou kopii Říhánkovy  publikace z 50-let, všimněte si jak se odvolává na předpis ESČ 113, který v těch 80-letech už dávno neplatil.
Nenapsal jste jestli je do chatky zavlečen jiný potenciál, nebo jakým způsobem jsou všechny tyto , ,komponenty,,  propojeny.
mrkněte se ještě na KníŠku 2.0, viz link dole.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jiri Kutil 17.06.2008, 14:12
Tak bleskovou  ?? reakci jsem nečekal. Některá videa jsem si prošel. Snažím se to vztáhnout na svoji chatku. Do chatky je přivedena elektřina ze sousedního domu. Tento přívod je veden v zemi  a je možno ho rozpojit v místě domu i před chatou. V chatce jsou tři světla a tři zásuvky. Když je bouřka, tak někdy ten přívod vytáhnu. Aby mi sem nepřišel blesk ze sousedního domu. Vím, jsem laik, tak to popisuji tak, že blesk personifikuji, i když rozumově vím, že se jedná pouze o pohyb volných elektornů a iontů  :).  Co jsem tu přečetl, tak je zapotřebí napojit na bleskové uzemnění i uzemnění elektrické? Jenže nebude se to bít, když to elektrické je uzemněno u sousedního domu? (cca 40 m daleko). Asi to  za bouřky radši vytáhnu a odpojím se a mám klid. Nebo, že by blesk do chatky přišel přes ten kousek, který je před chatkou veden v zemi? Už asi jsem paranoidní.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Radek Červený 17.06.2008, 20:36
Vážení kolegové,
v době, kdy platila ta jmenovaná ESČ 113 jsme si všichni tykali, byli rovni a uměli devatero řemesel, aby nám potom zbyla ta desátá bída. Tenkrát se dělaly i hromosvody na dálku, revize ze flašku u stolu v hospodě atd. Zaplať pánbůh je tato doba pryč.
Dnes se dělá projekt na hromosvod i na zemnič, pokládku zemničů by měla dělat odborná firma, pokud má dlouhodobě fungovat, revizi napíše RT až po prohlédnutí a posouzení instalace, atd. Ostatně i já si dělám svoji profesi a rohlík si jdu koupit, aby ho pekař mohl upéct a nepeču si ho doma, auto dám do servisu na výměnu oleje, aby si automechanik vydělal a nechal mě provést opravu jeho hromosvodu, a zubní kaz si také asi doma neodvrtáme samy, co?
Tak proč chcete pořád v laické sekci diskutovat o tom, jak má laik provést hromosvod dle nové 62305? To ho chcete zabít? Nebo vás živí internetové poradenství? Zkrátka ten dělá to a ten zas ono, tak to respektujme, a uvědomte si, že pokud necháte dnes někoho vydělat, tak ten druhý bude mít zítra na to, aby nechal vydělat někoho dalšího. Jedině takto bude fungovat naše ekonomika, jinak se vrátíme akorát zpět do té )i(,  ve které jsme 40 let byly.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jiri Kutil 17.06.2008, 21:57
Když jdu od holiče, už jsem musel několikrát opravovat zubatý střih doma strojkem. Kdysi jsem měl žigulíka, dělal jsem si tam všechno sám. Musel jsem s tím akorát jezdit na emise a STK. Na emisích mi technik tak seřídil karburátor, že mi to na první křižovatce zdechlo. Ještě to zdechlo mnohokrát, taky se zvýšila spotřeba. Musel jsem vzít šroubovák a nastavit zpátky bohatost směsi a volnoběžné otáčky tak, aby to normálně jezdilo. Elektrikář (vyučený s dlouhou praxí) u nás doma napojil jednu zásuvku v kuchyni tak, že dal fázi na zemnící žlutozenený vodič),  matku to koplo, měl jsem 15 let, když jsem to po něm opravovil. Ještě za komunistů mi spadlo rádio z balkonu, posunula se rychlost motorku, takže místi hudby bylo jen basové žvýkání. Dal jsem to do opravny, rychlost sice zvýšili na původní hodnotu, ale vymontovali mi z magiče tehdy žádané japonské hlavy a dali teslácké. Od těch dob jsem si magnetofony opravoval sám. Když jsem si pořídil nové auto, řekl jsme si, že už budu všechno nechávat opravovat v servisech, že už mám nárok být pohodlný. Jenže když mi vyměnili brzdové destičky tak, že auto v zatáčkách příšerně zvonilo, protože je dali moc tlusté, takže brzdily permanentně a hlavně dřely o část, která byla zrezlá, musel jsem si to oklepat a psravit sám. Totéž z výfukem, kde zapomněli dát úchytku, která pak cinkala a jezdila po výfuku sem tam. Když mi měnili rozbité přední sklo, poškrábali mi na třech místech lak až na kov. Když jsem vletěl s autem do díry a roztáhl se mi ráfek jednoho kola, ve značkovém servisu mi říkali, že to už nepůjde rozklepat a musí mi dát nové kolo. Po vyzvednutí se mi nezdála barva, tak jsme zajel za znýmým taky mechanik, říká, to máš to staré kolo, to rozklepali a přestříkali. Zaplatil jsem za nové, nechal se nachytat, staré mi nedali. Když si sousedi nechali zedníkem obložit kuchyň a položit dlaždice a viděli, jak je to křivé a já neodborník si to děla sám a mám to rovné ( i když  to trvalo 2x déle),  tak už od těch dob prosí mě, a ne zedníka. Mám pokračovat dál? Jednu věc vím jistě, jediná ruka, na kterou se mohu spolehnosut, je ta, co mi roste od pravého ramene. A potom věřím jedině svému bráchovi, který mě nikdy neoje.. Úplně celý můj život je založen na tom, že ze mně odborníci systematicky vychovávají kutila. Kutila z donucení. Všechno zlé je na něco dobré. Na vaše stránky jsem zašel náhodou, když jsem se chtěl poradit, jak udělat hromosvod, aby byl v souladu se zákony fyziky. Když neporadíte, nevadí, pobiju budku plechem ze všech stran, bude faradayova klec a vy si tu budete dál psát, jak mi neporadit :-).


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Milan Karvánek 17.06.2008, 22:09
Jiří Kutile, máte odemě bod  ;D, fakt jsem se dost nasmál, bezvadný životní příběh. Taky se tak občas u nás v republice cítím, ale přesto to dělám jako Radek Červený, odborné věci si nechávám děla od profesionálů. Když mě někdo podvede, nebo ojede, tak už k němu nikdy nejdu a také ho všude haním a varuji své známé. A pokud je to reklamovatelné tak ho prudím tak dlouho až zčerná vzteky nad vlastní blbostí.  >:D Zkuste to taky tak, nic nekvalitním poskytovatelům služeb neodpustit a neslevit z požadované kvality! To je lepší relax než se učit 20 nových řemesel.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jiri Kutil 17.06.2008, 22:31
No, ono to někdy k s míchu je, někdy není. Úmyslně jsem nenapsal tu nejdůležitější věc, kterou mi udělali odborníci a která mi totálně zkomplikovala život. V roce 2001 jsem byl v jednom nejmenovaném očním středisku na laserové operaci. Měli mi odstranit krátkozrakost, jelikož jsem tehdy dost sportoval a potřeboval být bez brýlí. Jedno oko mi odoperoval doktor tak, že odlaseroval oblast na rohovce 2,5 mm mimo centrum. Jste tu všichni přes fyziku, a elektriku, tak určitě chápete i optiku. Prostě mi vyrobili další ohnisko, na kterém se láme světlo, takže jsem od té doby viděl na to oko dvojitě. Lékař se vymlouval, že prý mám špatné hojení. Zašel jsem jinam a tam mi řekli pane, to máte decentraci (posun) ablační zony. Ptám se, ja to vzniklo? Asi vám to špatně zaměřil, nebo laser chyboval, nebo jste cuknul okem a pulsy šly mimo. Oko nemám dodnes dobré, byl jsem s ním 4x na dalších reoperacích, lékař (jiný a jinde) nemůže najít vhodný profil, není na to program, aberace zůstávají. Oko prakticky nepoužívám. To jsou ti odborníci. Když mu vysvětluji, co by měl udělat, tak mě nechápe, není technický typ, spíše humanitně zaměřený. Nemá na to buňky, ale dělá to. Omlouvám se, je to mimo téma, ale když mě vaše příspěvky k tomu přímo vyzývaly, abych to napsal. Nestěžuji si, jsou lidi, kterým "odborníci" vyměnili zdravou ledvinu za nemocnou a vyoperovali ji. Už nejsou mezi námi. Já mám malý problém, jenom nevidím na jendo oko. S tím se žít dá. Žižka i s jedním okem ještě vyhrával bitvy a války. Já se taky nevzdávám. 


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 17.06.2008, 23:15
To Kutil :

Vzhledem k velikosti objektu, který chcete chránit a také kvůli vašim obavám o bezpečnost (které považuji za přehnané, ale to je vaše věc),  by pro vás byl asi nejvhodnější oddálený hromosvod.
Je to nejbezpečnější způsob ochrany před bleskem, používá se například u muničních skladů.
Budete tedy muset vybudovat nějakou konstrukci kolem objektu (stožáry).
Konkrétní řešení záleží na místních podmínkách, ale měl by si s tím poradit každý projektant elektro.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jan Franěk 18.06.2008, 08:34
Také jsem se dost pobavil a jen chvílema přemýšlel jestli to není spíše k pláči. Bohužel se nikdo nevyhne setkání s těmito problémy ohledně profesí. Jsou dobří s špatní řemeslníci. Bohužel i ti dobří se občas nevyvarují chyb.

A teď k Vašemu dotazu . Jak přednesli kolegové, ochrana před bleskem podle nové normy se dělá podle projektu. Bere se v potaz mnoho faktorů, které posoudí někdo na místě nebo podle projektu od stavby. Pak vám doporučí nejvhodnější řešení a firma to provede podle projektu. Bez něj je problém udělat revizní zprávu. Jen doporučení. Ať si budete dělat hromosvod sám nebo jej bude dělat firma, tak před zaházením spojů na uzemění to nechte shlédnout revizního technika jestli je to v pořádku. Pokud si pozvete nezávislého tak se nebude bát v případě nějakého problému se ozvat.Pak bude firma povinna to opravit, nebo Vy to upravit podle norem.
Pokud chcete aby to opravdu fungovalo jak má vyhledejte projektanta.
Vzhledem k rozsahu by to nemělo být drahé.

Hodně zdaru.


Název: Re: Jak určitě nedělat hromosvod?
Přispěvatel: Jan Hájek 18.06.2008, 08:46
Ty zemnící soustavy spojte. Chtělo by to vidět okolí, jak moc to vypadá na ohrožení bleskem pro Vaší chatu. Rozhodně v takto malé aplikaci bude nejdůležitější kvalitní pospojení plechu, vícero svodů a kvalitní uzemění.  Na střechu, nebo hřeben dejte ještě jímač.