Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: tomáš buřival 31.03.2008, 23:16



Název: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: tomáš buřival 31.03.2008, 23:16
Před rokem mi  v domě e-on vyměnil elektroměr a nyní při odečtu (po roce) zjistili, že celý rok elektroměr nefungoval.  Teď mi navrhují k zaplacení částku stejnou jako v předcházejícím roce. Háček je ovšem v tom, že před půl rokem jsem zrušil velkou část přímotopů a topím jinak, takže rozdíl v ceně by byl dost velký.
Ví někdo, jak to řešit? 


Název: Re: Porucha elektroměru
Přispěvatel: Fuk Tomáš 31.03.2008, 23:49
Před rokem mi  v domě e-on vyměnil elektroměr a nyní při odečtu (po roce) zjistili, že celý rok elektroměr nefungoval.  Teď mi navrhují k zaplacení částku stejnou jako v předcházejícím roce. Háček je ovšem v tom, že před půl rokem jsem zrušil velkou část přímotopů a topím jinak, takže rozdíl v ceně by byl dost velký.
Ví někdo, jak to řešit? 
Scénář A: doložíte jim, že jste přímotopy zrušil a topíte jinak. Doložíte, kolik jste spálil plynu/dřeva/uhlí či čeho a oni vám navrhnou nějakou nižší spotřebu. Zároveň vám zruší tarif D45d, protože jim prokážete, že nesplňujete podmínky přiznání tarifu. A ještě vás sprdnou, protože takovou věc jako zrušení přímotopů jste byl povinen jim nahlásit.
Scénář B: necháte to být, protože to vás nejspíš vyjde levněji.


Název: Re: Porucha elektroměru
Přispěvatel: tomáš buřival 01.04.2008, 00:38
To: Fuk
Určitou logiku Vaše odpověď má, ona totiž asi nakonec nastane varianta B...

Jenomže problém není černobílý, já jsem přímotopy nezrušil, visí na stěně, pouze jsem je neprovozoval ani zdaleka v takové míře, jako  v předchozích letech. Pořídil jsem si přitápění na dřevo, úspora tam tedy jistě bude. Faktury mám, určitý argumen to je. Ale nejde mi do hlavy, jak může e-on předpokládat, že spotřeba byla stejná jako v předchozím období.

Předpoládal bych, že pokud elektroměr nenaměří nic, právo je na mé  starně a dá se toho využít - nyní pominu spekulace se skutečným odebraným množstvím, které je
nezjistitelné.




Název: Re: Porucha elektroměru
Přispěvatel: Jiří Schwarz 01.04.2008, 08:01
Mám dojem, že tohle by byla otázka spíše na právníka nebo soudního znalce, aby poudil jaký nárok má dodavatel energie, když ji vlastní vinou nedokázal změřit.


Název: Re: Porucha elektroměru
Přispěvatel: Václav 3 01.04.2008, 08:07
to Tomáš:
pokud jste přímotopy neodstranil, ničeho jste se nedopustil, nárok na D45d máte stále a to že jste částečně topil jiným způsobem musíte prokázat, ale prostor pro vyjednávání nějaký je, zkuste to, můžete na tom jenom vydělat. Chyba byla, že jste na to, že elměr nepracuje, nepřišel hned po montáži. Já ,  pokud vím, že některému z mých zákazníků vyměnili elměr, nebo po změně sazby, vždy doporučuji jeho kontrolu, nebo ji provádím sám - stačí zkontrolovat, že elměr pracuje, jeho přesnost se v běžných podmínkách nedá kontrolovat - na to jsou odborníci v cejchovně


Název: Re: Porucha elektroměru
Přispěvatel: Radek Červený 01.04.2008, 08:26
To: Fuk
 Ale nejde mi do hlavy, jak může e-on předpokládat, že spotřeba byla stejná jako v předchozím období.

Ostatně E-ON by mohl také předpokládat, že byla spotřeba vyšší. To je již tvrzení proti tvrzení. Chápu vás, že je to situace, která namíchne, zvlášť pokud je pravda to, co tvrdíte o struktuře odběru v posledním roce.
Každopádně pochopte, že porucha elektroměru je závada technického zařízení a nikdo ji neudělal schválně. Je to jako například v praxi často slyším , ,Vy jste lempli, když mi dáte něco, co nefunguje,, . Ani ten elekrikář nemůže za to, že koupí výrobek, který pár dní po montáži prostě přestane fungovat. To ale ještě neznamená, že je nešika, nebo grázl. To stejné je ve Vašem případě s E-ONem. Ani E-ON nemůže za poruchu elektroměru a tento princip úhrady průměru za poslední zůčtovací období je jedinou jakš takš sollidní cestou, jak dosáhnout oboustraného kompromisu. A věřte tomu, že jsou i tací, co třeba na tom vydělali na úkor E-ONu. To je prostě princip tohoto systému v situaci, se kterou nikdo nepočítal.


Název: Re: Porucha elektroměru
Přispěvatel: František Bernard 01.04.2008, 09:31
Zkuste si přečíst Obchodní podmínky sdružených služeb dodávky elektřiny pro Domácnosti, zvláště čl. 2 a 3 firmy E-ON. Některé společnosti mají v podmínkách požadavek pro odběratele kontrolovat chod měřícího zařízení a závady hlásit. U vašeho dodavatele toto může být schováno v podmínkách příslušného PDS, které možná při podpisu smlouvy nemáte k dispozici. Obchodní podmínky jsou uvedeny na internetu pod adresou WWW.eon.cz. Také je třeba přihlédnout k energetickému zákonu č. 458/2000 Sb.,  dále jeho změně č.zák. 670/2004 Sb. Rozvodné společnosti jednají bez skrupulí, jak občas můžete vidět i v televizi. Přeji úspěch.


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 01.04.2008, 11:19
Ještě doplňující info. Pro argumentaci ohledně skutečné spotřeby tepla (ze kterého jste část vyrobil pálením dřeva) budete potřebovat údaje o klimatické náročnosti porovnávaných období. K tomu můžete použít např. pomůcku
http://vytapeni.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=103&h=38&obor=5

Připravte se také na možný argument EONu, že jste o nefunkčnosti elměru věděl, a elektřinu spotřebovával hlava nehlava. Aby vás to nezaskočilo.


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: Michal Slabý 01.04.2008, 14:09
To máte vyúčtování až po roce? Standartně chodí odečty po čtvrletí, takže byste měl mít v ruce 3 faktury.


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: Aleš Dobrovolný 01.04.2008, 14:32
Po přečtení obchodních podmínek EONu a při znalosti $29 (Chráněný zákazník) odstavec 2 zákona 458/2000 Sb. - povinnosti chráněného zákazníka:
d)         umožnit provozovateli distribuční soustavy instalaci měřicího zařízení a přístup k měřicímu zařízení,
e)         udržovat svá odběrná zařízení ve stavu, který odpovídá právním předpisům a technickým normám,

Poznámka moje: bod e) mluví o odběrných, nikoliv měřicích zařízeních

Dále $49 Měření

(4) Výrobci a koneční zákazníci jsou povinni závady na měřicích zařízeních, včetně porušení zajištění proti neoprávněné manipulaci, které zjistí, neprodleně oznámit provozovateli přenosové soustavy nebo příslušnému provozovateli distribuční soustavy. Jakýkoliv zásah do měřicího zařízení bez souhlasu provozovatele přenosové soustavy nebo příslušného provozovatele distribuční soustavy se zakazuje.
 
Poznámka moje: z $49 odstavec 4 nevyplývá povinnost preventivně zjišťovat závady, pouze, pokud je  zjistím je neprodleně nahlásit
Nevidím nikde povinnost vás, jako zákazníka, kontrolovat funkci elektroměru. Což by byla ostatně pitomost, protože jakým způsobem, s výjimkou metrologického ověření, zkontrolovat funkci fakturačního (stanoveného) měřidla.

  (10) Měření odběru elektřiny chráněnému zákazníku zajišťuje provozovatel příslušné distribuční soustavy včetně pravidelného ověřování správnosti měření.


Takže EON se snaží s vámi domluvit a záleží jen na vás, zda s ním půjdete do sporu, nebo ne.


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 01.04.2008, 15:47
To máte vyúčtování až po roce? Standartně chodí odečty po čtvrletí, takže byste měl mít v ruce 3 faktury.
Bejvávalo. Nevím jak E.ON, ale PRE už přešla na roční odečty.


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: dolac 01.04.2008, 18:50
Len pre zaujímavosť uvádzam niektoré body z našich obch. podmienok, ktoré toto jednoznačne riešia:

1. Odberateľ je povinný starať sa o určené meradlo tak,  aby nedošlo k jeho poškodeniu, alebo krádeži a sledovať jeho riadny chod. Všetky závady oznámi Dodávateľovi bezodkladne, najneskôr však do troch dní po ich zistení.

2. Ak sa pri preskúšaní určeného meradla zistí, že udáva hodnotu, ktorá sa odchyľuje od skutočnej hodnoty viac než pripúšťa technická norma, uhradí zvýhodnená zmluvná strana čiastku zodpovedajúcu rozdielu medzi zistenou chybou určeného meradla a krajnou tolerančnou hodnotou vyplývajúcou z triedy presnosti určeného meradla, a to odo dňa, kedy závada vznikla, najviac za obdobie troch rokov a ak sa to nedá zistiť, tak odo dňa posledného odpočtu. Náklady spojené s výmenou a preskúšaním meracieho zariadenia hradí v tomto prípade PDS.
 
3. Ak na určenom meradle vznikne taká porucha, že nemožno určiť množstvo odobratej elektriny, to sa určí podľa výšky spotreby v predchádzajúco m porovnateľnom období, v ktorom bola spotreba meraná správne. Ak spotrebu nemožno takto určiť, resp. ak došlo preukázateľne k výkonovým zmenám na odbernom zariadení,  určí sa množstvo odobratej elektriny dodatočne podľa výšky spotreby v nasledujúcom období alebo dohodou medzi Odberateľom a Dodávateľom.

Teda u nás je stanovenie spotreby podľa predchádzajúce ho obdobia štandardný postup. Nevylučuje sa však dohoda (pozn. bod.3),  ak došlo k výkonovej zmene, čo mohlo byť i váš prípad. Z osobnej skúsenosti vám však môžem povedať, že všetci zákazníci, ktorým z nejakého dôvodu nešlo meranie, argumentujú, že v tomto období výrazne znížili spotrebu, vymenili technológiu, nebežala im výroba a pod. veci. Opak bol však väčšinou pravdou. Tak to mohlo byť aj u vás (teoreticky). Väčšina ľudí by sa takto zachovala. 
U nás by vám mohli vyčítať aj to že ste si nesplnil svoju povinnosť. A to či  vôbec elektromer meria vie zistiť aj každý dôchodca. (Kotúč sa otáča pri odbere a po vypnutí všetkých odberov sa musí zastaviť na značke).     



Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: Václav 3 01.04.2008, 21:03
to Dolac:
 Elektromechani cké (analogové) elektroměry se pomalu ale jistě vyměňují za digitální, takže kotouček tam již nehledejte, odběr indikuje blikající LED a rychlost blikání odpovídá momentálnímu odběru (rychlejší blikání = vyšší spotřeba) a některé typy mají bargraf. PRE rozdává odběratelům při výměně klasického elektroměru za digitální informační letáček ve kterém jsou funkce elměru popsány tak, aby se v nich vyznal i běžný zákazník.
Pokud zákazník skutečně nevěděl o závadě elměru má svým  způsobem smůlu, na druhou stranu chápu ,  že se chodit dívat na elměr každou chvíli, hlavně pokud je v oplocení, je poněkud neobvyklé, když býval v domě, člověk se podíval častěji.


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: tomáš buřival 01.04.2008, 23:43
On se tady nabízí ještě jeden úhel pohledu: Zaplatili by jste taxikářovi, kdyby zapomněl zapnout taxametr? Já bych mu jen pěkně poděkoval.
Na tom elektroměru byl stav 000000 KWh, to znamená, že ten, kdo ho instaloval se po práci ani nepodíval, jestli se točí. V kažém domě je nějaký odběr (trvale připojené spotřebiče, které by ho roztočily)
A také jsem si ještě uvědomil, že za pronájem elektroměru se platí...
Mimo jiné by mě zajímalo, jestli mohu kontrolovat stav elektroměru, když je ve skříni otevíratelné pouze spec. nástrojem, Kde by mohli být nekryté živé části rozvodu  :o


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 02.04.2008, 00:29
Zaplatili by jste taxikářovi, kdyby zapomněl zapnout taxametr? Já bych mu jen pěkně poděkoval.
To si jenom myslíte. Ve skutečnosti by z vás úspěšně vymohl cenu obvyklou za projetou trasu.

Na tom elektroměru byl stav 000000 KWh, to znamená, že ten, kdo ho instaloval se po práci ani nepodíval, jestli se točí. V kažém domě je nějaký odběr (trvale připojené spotřebiče, které by ho roztočily)
Jestli to je digitální elektroměr, tak to, že funguje, poznáte - jak už psal někdo výše - podle blikání LEDky. Než se natočí nějaké číslo, (0,1 kWh) tak to chvíli trvá. Ale stav 0000 vypadá spíše na to, že se elměr zresetoval, takže po montáži klidně mohl fungovat a zbláznit se později. Nový elektroměr, který k vám technik přinese, totiž mívá něco málo už natočeno. Plynoměr dtto.

A také jsem si ještě uvědomil, že za pronájem elektroměru se platí...
To je jenom slang. Neplatí se za pronájem čehokoli, ale za distribuci, přesně podle ceníku ERÚ.


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: Václav 3 02.04.2008, 08:41
to Tomáš Buřival:
Elektroměrný rozvaděč musí být v provedení, kde jsou všechny živé části měřeného i neměřeného rozvodu kryté před dotykem, neměřená část musí být plombovatelná, klíč má být univerzální čtyřhran 7mm a váš přístup musí být zajištěn, protože tam máte hlavní jistič, který může při jakékoliv poruše vypadnout a Vy si ho půjdete znovu zapnout, tudíž můžete kontrolovat i stav a provoz elektroměru.

Kam jako laik nesmíte, jsou nožové pojistky, které jsou na přívodu před elektroměrem a kde jsou skutečně holé kontakty, tam však je použit jiný, sice univerzální klíč, ale ten však mají pouze elektrikáři.


Název: Re: Jak stanovit cenu odběru při poruše elektroměru?
Přispěvatel: František Bernard 02.04.2008, 16:16
Jelikož PRE má ve svých podmínkách také stanovenou kontrolu odběratelem a hlášení případné závady, před 18 měsící jsem poslal doporučeným dopisem otázku, jak často musím provádět tuto kontrolu, abych se nedostal do sporu, pokud by nastala situace jako u pana Buřívala. Je příznačné, že jsem do dnešní doby nedostal žádnou opdpověď.