Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Martin_Ch 18.02.2008, 08:50



Název: Jak řešit STOP tlačítka rozvaděčů v případě častého podpětí?
Přispěvatel: Martin_Ch 18.02.2008, 08:50
... ohledně STOP tlačítek na rozvaděčích.

Jedná se o rozvaděče pro domovní elektroinstala ci administrativn í budovy, garáží pro osobní a nákl.vozidla, opravárenské haly. Jednotlivé stroje jsou z těchto rozvaděčů pouze napájeny, nikoliv řízeny nebo ovládány.
V rozvaděčích byly namontovány podpěťové cívky, které byly napájeny a jištěny před hl.jističem a byly ovládány STOP tl. (rozpínací kont.-červeno/žluté s aretací).

Problém je při poklesu napětí, který je velice častý, docházelo v vypnutí hl. jističe, a tak investor trval na demontáži podpěťových cívek. Namísto podpěťových byly osazeny vypínací cívky, které reagují na přivedené napětí. Cívka je jištěna za hl.jističem, kontakt na tlačítku musel být zaměněn za spínací. U rozvaděčů, kde bylo více Stop tlačítek byly ponechány podpěťové cívky z bezpečnostních důvodů.

Chtěl bych poradit jak z tohoto problému co nejjednodušeji pryč, tak aby to odpovídalo normě. Doplnění hl. vypínače do dveří není z prostorových důvodů možné. Bude postačovat vyměnit hříbek na rozvaděčích červeno žlutý za hříbek s aretací v barvě černé???
P.S. já jsem se u tohoto problému vyskytl až nyní a mám jej vyřešit :-[

Studoval jsem normu ČSN EN60073-Základní a bezpečnostní zásady pro rozhraní člověk -stroj, značení a identifikaci-Zásady kódování sdělovačů a ovládačů.
ČSN EN60204-1ed.2 Bezpečnost strojních zařízení-elektrická zařízení strojů


Název: Re: STOP tlačítka
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 18.02.2008, 09:43
Myslím si, že pro skutečně spolehlivou informaci by jste měl kontaktovat projektanta výše uvedené el.instalace. On vám řekne z jakého důvodu je v dané instalaci to, či ono. Případně vám může argumentovat čl.normy nebo jiného předpisu na základě kterého to tak navrhl. Bez detailní znalosti dokumentace a místa by se jednalo o věštění.


Název: Re: STOP tlačítka
Přispěvatel: Martin Kurka 18.02.2008, 11:04
Vážený pane Martine_Ch,
obdobné téma se zde již řešilo

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,2464.30.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5825.0.html

Vcelku lze říci, že velmi záleží na rizicích toho zařízení, které se má vypínat - zejména na předmětových normách(garáže podzemní/nadzemní s dílnou...) a jestli je vůbec požadováno nouzové vypnutí či nouzové zastavení. Pro tyto dvě funkce prakticky při funkci vypínání neexistuje jiná možnost, než ovládací prvky s ROZPÍNACÍMI kontakty. Tím je pak dána podpěťová spoušť. Bezpečnostní funkce je nadřazena škodám vzniklým z krátkodobých výpadků napájení.

Technicky to lze řešit zdrojem UPS zálohujícím řídící obvody - udrží podpěťovou cívku i několik hodin. Také některé deony, mají vypínací funkci (pohon) se západkou tak nízkopříkonovo u, že stačí pro její udržení běžný NiCd akumulátorek.

V každém případě je to zásah vyžadující projektovou změnu, ať si ji investor vyžádá.

 BTW, černé hřibové zaskakovací tlačítko se podle mne nevyrábí, černé hřibové tlačítko se totiž dá použít  pro spouštění pouze v páru pro dvojruční start.


Název: Re: STOP tlačítka
Přispěvatel: Petr Doležal 18.02.2008, 13:08
......Problém je při poklesu napětí, který je velice častý......
A proč je pokles ? Poddimenzovaná instalace ? A cívky stykačů a relé neodpadávají ? A nebo tam nejsou ? Nechce náhodou investor řešit jen důsledek a nikoliv příčinu poklesu napětí ?


Název: Re: Jak řešit STOP tlačítka rozvaděčů v případě častého podpětí?
Přispěvatel: Merick Kir 18.02.2008, 13:42
Taky bych řešil spíš příčinu poklesu napětí. Možná jsou v oblasti, která to neumožní.

Zkoušel pátrat někdo tímto směrem?


Název: Re: Jak řešit STOP tlačítka rozvaděčů v případě častého podpětí?
Přispěvatel: Štefan Beláň 18.02.2008, 14:24
V obvodu STOP tlačítka musí být vždy rozpínací kontakt. Je to princip bezpečnostní smyčky. Každé její přerušení musí vyvolat funkci STOP. Časté vypínání v případě podpětí a krátkodobých výpadků sítě se v nutných případech řeší náhradním zdrojem pro ovládací obvody (UPS).   8)


Název: Re: STOP tlačítka
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 18.02.2008, 14:32
...a jestli je vůbec požadováno nouzové vypnutí či nouzové zastavení.

Tady je myslím základní myšlenka. Pouze u nouzového vypnutí je požadován rozpínací kontakt.
Podle konkrétních podmínek je pak otázka zda je potřeba dálkového ovladače. V běžné instalaci tuto službu zastane i páčka HJ.


Název: Re: Jak řešit STOP tlačítka rozvaděčů v případě častého podpětí?
Přispěvatel: Miroš Jan 18.02.2008, 20:56
TO Martin Ch.

Tak to Vaše řešení je špatně. Tak to teda rozhodně nelze řešit.  (no)

Obvody nouzového zastavení, potažmo nouzového vypnutí nesmějí být založeny na funkci přivádět napětím na vypínací cívku.

Tyto obvody jsou založeny na zcela opačném principu, to znamená rozpínací ovladač nouzového vypnutí a nebo nouzového zastavení, podpěťová cívka.

Toto se tady již řešilo, a to buď s pomocí zapojení UPS. Tuším že kolega Doležal měl ve svém archivu ještě jednu možnost.

Dále bych se zamyslel nad tím, jak píší kolegové, příčina poklesu napájecího napětí.


Název: Re: Jak řešit STOP tlačítka rozvaděčů v případě častého podpětí?
Přispěvatel: Milan Karvánek 18.02.2008, 23:36
Jestli jsem to dobře pochopil, jedná se v podstatě o "hlavní vypínače" rozvaděčů běžné pevné instalace (ze kterých jsou teprve připojeny nějaké ty stroje). Zde je třeba zajistit požadavek na hlaní vypínač viz: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1115.0.html  a  http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,6378.0.html
Možná, že žádná tlačítka tam ani být nemusí, pokud bude použito mechanické vypínání.
Nebo nechat vše původní a přidat UPS.
Nebo nejlépe zjistit příčinu těch výpadků (dlouhodobé monitorování kvality sítě se záznamem).


Název: Re: Jak řešit STOP tlačítka rozvaděčů v případě častého podpětí?
Přispěvatel: H 20.02.2008, 09:35
Krátkodobé výpadky lze ještě řešit zpožďovacím modulem pro podpěťové spouště, co vím tak to dělá Schneider pod označením Rr pro spouště MX (obj. č. 33682) s rozsahem nastavení zpoždění 0,5-3 sekundy.
OEZ Letohrad má taktéž něco podobného pro podpěťové spouště.

Čili takovýto zpožďovací modul zařadit před STOP tlačítko - STOP tlačítkem vyrazím spoušť okamžitě, při krátkodobém poklesu napětí mi ta zpožďovací jednotka jistič podrží.

Jen strochu škoda, že to dělají jen do těch 3 sekund ...