Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: Marek Hondl 19.02.2007, 15:56



Název: Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
Přispěvatel: Marek Hondl 19.02.2007, 15:56
Přináším poznatek o FI chraniči.
Kamarád má odborně zapojenou elektroinstala ci.
FI chránič (40A ;4p; 30mA) má zapojený na koupelnový rozvod.
Chránič chrání jen zásuvky v koupelně.
Zásuvky jsou jištěny 16A jističi.
Jenomže, při zkoušce chrániče testem tlačítka T se nestalo nic,chránič nevybavil.
Tak sme zkusili přímý zkrat L na PE, to se už něco stalo.
Vyskočil 16A jistič a chvilku na to vybavil chránič.
Mám otázku jestli ten chránič funguje dobře když se projevuje závadou při testu?   


Název: Re: Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
Přispěvatel: Milan Karvánek 19.02.2007, 16:18
Myslím, že buď je vadný chránič, nebo je špatně zapojený.  >:( Má kamarád od oné odborné firmy také výchozí revizní zprávu?


Název: Re: Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
Přispěvatel: Marek Hondl 19.02.2007, 16:35
Zapojení je tákové. I když je 4p tak je zapojená na chrániči jen L1  a  N. L1 chrániče je propojena do 16A jističe a dále ke 2 zásuvkám. N (modrý) prochází přes chránič a PE je zvlášť spojen na můstku.  Ješte se zeptám to tlačítko T se má držet nebo máčknout? Vyskoušeli jsme obě možnosti. Na tu revizi se zeptám.


Název: Re: Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 19.02.2007, 16:53
Tak to je potřeba zapojit buďto alespoň na přívod chrániče fáze všechny tři a nebo se alespoň tou jednou trefit na tu svorku, kam je připojeno také testovací tlačítko, viz schéma na přístroji a nebo v návodu. Co ta revizní zpráva?


Název: Re: Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
Přispěvatel: Petr Doležal 19.02.2007, 19:48
Píšete o koupelně a dvou zásuvkách. Je na ten obvod připojeno i osvětlení koupelny a neměli jste před zkouškou zkratem rozsvíceno ? A máte 1pól jističe ? To by vysvětlovalo to zpožděné vypnutí chrániče.
To nevypnutí testem vám vysvětlil pan Dosbaba.
A já ještě dodám, že při vaší zkoušce zkratem byl jistič rychlejší než chránič. Lepší by byla zkouška taková, že byste na jednu zásuvku připojil nějaký spotřebič a ve druhé zásuvce pak brnkl N o PE. Pak se nejedná o zkrat, jistič drží, ale chránič musí vypnout


Název: Re: Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 19.02.2007, 20:14
To, že na čtyřpólovém chrániči zapojeném na jednu fázi nefunguje zkušební tlačítko, to není až tak divné, záleží na vnitřním zapojení chrániče, tak jak psal p. Dosbaba. Rozhodně by mělo být zkušební tlačítko funkční, pravidelné zkoušení jedna z podmínek výrobců chráničů.
Jinak pro opravdu smysluplné zkoušení chráničů je nejvhodnější příslušný revizní přístroj, společně s člověkem, který ho umí používat :)
Jako orientační zkoušku chrániče můžete použít nějaký spotřebič, který odebírá proud větší než je vypínací proud chrániče, v tomto případě 30 mA. Napadá mě například nějaká objímka se žárovkou, stačí 40W. Po připojení mezi L a N musí spotřebič normálně fungovat, po připojení mezi L a PE musí chránič vypnout. Mezi elektrikáři se to takhle běžně zkouší tzv. "vadaskou". 
Při tvrdém zkratu mezi L a PE je otázkou, co vypne rychleji, jestli chránič nebo jistič.
Při pouhém spojení N a PE chránič vypnout může a nemusí nebo vypne až po nějaké době, to už záleží na více okolnostech.
Jinak ještě dlužno dodat, že podobné pokusy rozhodně nejsou činnosti vhodné pro laiky, zejména "zkouška zkratem" rozhodně není to pravé ořechové...  (surprice)


Název: Re: Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
Přispěvatel: Dušan Varga 19.02.2007, 20:22
Tak ako napísal pan Hasala ,  skušačka SN 3.


Název: Re: Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 20.02.2007, 08:52
Podle popisu zkoušky zkratem si myslím, že je chránič špatně zapojen nebo je vadný. Chránič by měl vypnout do 30mA, což je dosaženo dříve než zkratový proud vybavující jistič. Tak jak je popsáno chování chrániče si myslím, že přes chránič je veden PEN a nebo za ním je provedeno spojení N+PE. Pokud je takto jištěn rozvod zás.230V ve kterých není nic zapojeno chránič drží. Na nulovém vodiči není nikdy nulové napětí. Měřením napětí na vodiči N nebo PEN / podle sítě TN / proti vztažnému zemniči lze v různých bodech sítě dle její kvality naměřit napětí  např. 3 -7V. Myslím si, že toto napětí po spojení N-PE za chráničem má vliv na vypínání. Pokud tedy není na N či PE žádný úbytek, chránič nemusí po spojení N - PE vypnout. Pokud přes něj zapojíme PEN a spotřebič 230V, žádný proud mu nechybí a nebude vypínat.
Osobní zkušenost: chránič 4x40/0,1A takto zapojený vybavil až proud el.přímotopu 2kW zapojeného proti kostře.