Diskuse Elektrika.cz

PROFI zóna. => OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy => Téma založeno: Lukáš Čeřovský 17.02.2007, 09:30



Název: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Lukáš Čeřovský 17.02.2007, 09:30
Budova ze dvou traktů, v každém patře každého traktu je elektroměrová skříň s odečtovými elektroměry jednotlivých odběratelů. Každá skříň má samostatné jištění v hlavním rozvaděči v technické místnosti v suterénu. Technická místnost není volně přístupná (jak už to bývá).

Kam byste umístili jističe a elektroměr pro osvětlení přístupové cesty a chodeb obou traktů?

Osvětlení se má měřit společně jedním elektroměrem, mělo by fungovat i v případě vypnutí kterékoliv elměrové skříně (výpadek, údržba nebo montáž),  ovšem pokud vypadne osvětlení (např. zkrat vadnou žárovkou),  mělo by být možné jej snadno nahodit i bez přítomnosti správce.

Ideální by bylo, umístit jištění i měření osvětlení do elměrové skříně v přízemí, ovšem potom by při vypnutí této skříně nesvitíly chodby. Jedině by snad tato skříň musela mít dva nezávislé hlavní vypínače.


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 17.02.2007, 11:37
Ještě by stálo za uvedení, co je to za objekt a k jakému účelu slouží. Řešeních může být více, ale ať nemusíme uvažovat pro tento případ i "slepé uličky".


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 17.02.2007, 12:30
Ještě přihodím takové univerzální řešení: V každém podružném rozvaděči bude vyhrazen jištěný vývod (1f/3f?) pro osvětlení. V jednom z nich bude dále buďto přepínač a nebo dva, vzájemně blokované stykače a bude sem také zavedeno napájecí vedení ze vzdáleného rozvaděče. (V rozvaděči použít oranžové vodiče pro obvody s cizím napětím). Přepínačem a nebo automaticky stykači se zvolí, z kterého rozvaděče bude osvětlení napájeno. Pak bude následovat podružný elektroměr a pro jistotu ZŘETELNĚ OZNAČENÝ ještě hlavní vypínač odvodu pro osvětlení z důvodu jednoduchého a jednoznačného odpojení osvětlení při opravách a údržbě. Vše je nutno řádně označit tak, aby s tímto nestandardním řešení byl každý v případě potřeby obeznámen. Hodí se to pro tento případ?


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Lukáš Čeřovský 17.02.2007, 13:53
Pro doplnění: jde o objekt s kancelářemi, dílnami a ateliéry.
Díky za návrh řešení, asi by se dalo použít.

Bylo by vhodné, aby osvětlení bylo na podružných rozvaděčích nezávislé a napájelo se přímo z technické místnosti. Jenže mám obavu náhlého výpadku osvětlení za nepřítomnosti správce, který má do místnosti přístup.

Pokud by byl jistič a elměr pro osvětlení umístěn v podružném rozvaděči v přízemí, musel by mít tento rozvaděč dva přívody. V rozvaděči by bylo upozornění, že pro jeho úplné vypnutí musí být vypnuty oba přívody. Co si o takovém řešení myslíte?


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 17.02.2007, 14:37
Napájení z technické místnosti centrálně by bylo "nejčistší" a standardní řešení. Raději bych šel cestou více klíčů u zodpovědných osob, než to kombinovat, jak jsem již uváděl. Vzhledem k charakteru objektu bude stejně osvětlení nutné napájet z více nezávislých okruhů (jističů) a že by vypadly všechny, je dost nepravděpodobn é. V hlavním rozvaděči v technické místnosti budou sdruženy příslušné jističe u sebe a řádně označeny, takže je možné provádět údržbu na osvětlení po částech. Tohle ale by snad měl řešit projektant, tedy pokud jm nejste přímo vy. :) Ten rozvaděč samozřejmě dva přívody mít může a v případě nutnosti odpojení primárního objektu je možné přepínačem zvolit dočasně napájení z toho druhého - to když bude osvětlení měřeno podružným elektroměrem. Pokud má být odečet prováděn samostatným elměrem distributora, pak bude přeci napájení nezávislé na kterýmkoliv hlavním RE.


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Lukáš Čeřovský 17.02.2007, 21:17
Napájení z technické místnosti centrálně by bylo "nejčistší" a standardní řešení.
Díky za názor, také se mi toto řešení nejvíc líbí, obava z náhlého vypnutí je asi přehnaná. Pro osvětlení jde také jen o odečtový elektroměr, proto se mohu takhle rozmýšlet nad jeho umístením. V této fázi jde spíše o podklady pro zadání projektu.
Ještě doplňuji, že hlavní rozvaděč v technické místnosti má jediný přívod, takže nerozumím jak jste to myslel s tím napájením osvětlení z více okruhů.


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 18.02.2007, 00:08
Jednoduše: Nebudou přeci všechna světla "viset" na jednom jednofázovém jističi. Bylo by to minimálně proti předpisům a i kdyby teoreticky ne, tak by to takto řešil snad úplný diletant. Vždy se osvětlovací soustavy větších ploch, notabene s větším pohybem osob, napájí  z více, na sobě nezávislých jističů. Kdyby jeden vypadl, tak zhasne jen část osvětlení. Jak toto vyřešit, je pro normálního projektanta úplná brnkačka. Prostě za podružným elměrem osvětlení bude zapojeno a pokud možno z hlediska rovnoměrného zatížení jednotlivých fází 3 a více 10A jističů pro jednotlivé větve osvětlení.


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Petr Doležal 18.02.2007, 08:23
Přátelé, vložím jednu zkušenost:
1. předpokládejme, že se jedná opravdu o žárovky (třeba proto, aby se moc nekradly na rozdíl od kompaktů)
2. pak opravdu může docházet při "prasknutí žárovky" k vypnutí jističe
3. pokud před elměr nedáme vysoký jistič (např. 63 A  ;D),  což je nesmysl (poplatky) dojde k vypnutí i jističe před elměrem (známe to z domácností)
4. technicky by to bylo krásné, kdyby nějaký schodišťový automat spínal 3f stykač a ten spínal 3 1f obvody prostřídaných svítidel.
5. Jenže: na náš dotaz ohledně podobné situace u VO E.ON odpověděl, že nelze před 3f elměr dát 3x1f jistič, byť jsme tam chtěli dát i 3f vypínač pro celkové vypnutí ,  bez nějakého logického vysvětlení. A bylo zameteno  :'(
Nejspíše chtěl asi vnutit 3 kusy 1f elměrů s patřičným poplatkem.
6. Podotýkám, že se jedná o obvody dle ČSN 33 2000-5-52, čl.520.N4.3 a použitím 3f jističe jsou vlastnosti obvodů z hlediska netotální tmy při poruše popřeny



Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Lukáš Čeřovský 18.02.2007, 09:49
Aha, už rozumím. Původně jsem si to chybně vyložil jako více nezávislých zdrojů napájení pro všechny okruhy osvětlení :-). Osvětlení samozřejmě bude rozděleno do více samostatně jištěných okruhů, nejspíš dva na každý trakt a jeden na přístupovou cestu.
Odečtový elměr pro osvětlení bude pouze jednofázový (modul na lištu DIN),  takže rozdělení na více fází nebude možné. Nepůjde ale zas o takový odběr, při současném rozsvícení všech svítidel včetně rezervy max. 1500W.


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Petr Doležal 18.02.2007, 11:30
U nás v paneláku bývá dozorce výtahu, drobný údržbář či důvěrník z řad nájemníku. Jsou to lidé, o kterých píše pan Dosbaba. Já bych problém řešil takto:
1. Všechny jističe pro osvětlení společných prostor opatřil pomocným pracovním kontaktem, zapojením do série na pomocné relé.
2. Obvod tohoto relé by byl napájen z nějakého jističe osvětlení.
3. Klidový kontakt tohoto relé zavést kabelem do rozvaděče, kde jsou slaboproudé vodiče domácího telefonu (DT)
4. Tam by bylo "nahazováno" taktovací (blikací) relé, obvod by byl napájen z jističe DT.
5. Kontakt taktovacího relé paralelně připojit k venkovnímu zvonkovému tlačítku daného bytu "pověřené osoby" (možno i bytů více, pak ovšem každý byt sólo kontakt či diody)
6. Tento kontakt by se dal přepojovat dle toho, kdo v určitý čas funkci vykonává (třeba při rotaci funkce, dnes ten, zítra jiný)
7. Výpadek jističe osvětlení by pak byl signalizován přerušovaným bzučením v bytě dotyčné osoby. Pokud dostane nějakou tu korunu za údržbu, tak by mu to bzučení v noci nemuselo zase tak vadit a musel by jít osvětlení s ruční svítilnou opravit.



Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Jiří Bartoš 18.02.2007, 12:11
Pro doplnění: jde o objekt s kancelářemi, dílnami a ateliéry.


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 18.02.2007, 12:21
Takže tady asi žádný noční hlídač nebo jiná služba nebude...
Navíc, když si představím, že mě ve 3 v noci zalarmuje bzučák, protože někomu prdla někde na hajzlu žárovka, co náhodou vyrazila i okruhový jistič, tak raději nechám přidělat klíče od místnosti s rozvaděči a proti podpisu o seznámení se situací je rozdám do kanclů, dílen atd.,  aby tam visely někde v rohu nástěnky pro případ nouze. A nebo rovnou rozvaděčík s podružným elměrem pro osvětlení nechám instalovat vně místnosti. :)


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Jiří Bartoš 18.02.2007, 12:56
A neexistujou nějaký zamykací pobočný rozvaděče?


Název: Re: Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Přispěvatel: Lukáš Čeřovský 18.02.2007, 13:19
Signalizaci nefunkčního osvětlení mám také v plánu, ale až v další fázi. Má ji zajišťovat systém, který bude řídit osvětlení, monitorovat výpadky podružných rozvaděčů, počítat odebranou energii, vodu atd...
Myslím, že pokud bude osvětlení v každém patře rozděleno na dvě "nezávislé" části, pak výpadek jedné z nich nebude takový problém. Bude to vyžadovat aby systém vždy rozsvěcel oba okruhy, ale to může zajistit např. stykač. Pro všechny případy by technická místnost mohla mít navíc el. vrátného na číselný kód, který lze telefonicky sdělit, případně změnit.