Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: Vojtěch Kníže 17.01.2007, 15:12



Název: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 17.01.2007, 15:12
Podal jsem žádost o připojení, následně dostal stanovisko s tím, že přípojka bude do 50-ti metrů s tím, že jí zrealizuje na své náklady distributor a já budu hradit pouze paušální poplatek za rezervaci příkonu a elektroměrový rozvaděč.
To je vše celkem jasné.
Jasné mi není, že když jsem se konečně dopátral konkrétního člověka, který se o realizaci této stavby bude starat na straně distributora, bylo mi sděleno, že to bude strašně dlouho trvat, že je nejdříve potřeba udělat projekt, dále zajistit stavební povolení a pak vykopat, položit kabely, udělat kiosek, přivést kabely k němu do skříně SS100, protáhnout je do elektrom. rozvaděče, dát elektroměr a od pilířku natáhnout kabely do domu, který budu stavět.
Můj dotaz je směřován ke stavebnímu povolení.
Díval jsem se do nového stav. zákona a konkrétně §103 "Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení!,  je v bodu 1) b. 8. uvedeno: Přípojky vodovodní, kanalizační a energetické v délce do 50 metrů.
Nevím jestli čtu správně, ale mě z toho vyplývá, že tedy nepotřebuji nic ani ohlašovat ani na přípojku žádat stavební povolení, měl by mi stačin jen projekt a někdo, kdo to vykope a zavede. Mám pravdu nebo se totálně mýlím, máte někdo zkušenost nebo názor?


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Štefan Beláň 17.01.2007, 17:07
TO: Kníže

Pokud jsem dobře pochopil, tak Vy nebudete potřebovat nic, protože to není vaše věc. Investorem i  zhotovitelem je v tomto případě distributor.

Otázka je, zda si tu přípojku nechcete vybudovat na své nálady a být jejím majitelem?  :o

P: S: Stavební zákon § 104  (2) Ohlášení stavebnímu úřadu vyžadují
/mimo jiné/
g) stavby zařízení staveniště neuvedené v § 103 odst. 1 písm. a),
h) přípojky neuvedené v § 103 odst. 1 písm. b) bodě 8,


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 17.01.2007, 22:40
2 Štefan Beláň:
Z Vaší reakce na můj dotaz vyplývá, že na interpretaci uvedeného zákona máme stejný názor.  Máte pravdu i v tom, že já osobně v tomto případě opravdu nepotřebuji nic, jen zaplatit 12500,- za rezervaci příkonu (což jsem už udělal) a za 3-4 tis.,  koupit elektroměrný rozvaděč, ale hlavně potřebuji na hranici pozemku dostat tu elektřinu! Je skvělé, že to má podle energetického zák. investovat distributor - bohužel, nemůžu a ani nechci čekat rok.
Z tel. rozhovoru, který jsem vedl s konkrétním zaměstnancem v tomto případě ČEZ Distribuce, jsem pochopil, že oni o daném paragrafu neví ani ň, že jsou připraveni vyjednávat stavební povol. (samozřejmě, až někdy zpracují projekt) a až nabyde stav. povolení právní moci, tak sehnat realizační firmičku a přivést mi k parcele proud. A jak mi sdělili, za těchto předpokladů si hodných pár měsíců počkám, protože stav. povolení bude dlouho trvat..... Jenže já čekat nemůžu, na konci dubna potřebuji začít dělat desku a na začátku června mi začnou montovat dům, červenec, stěhování. Takže pokud budou mít na věc v ČEZ Distribuci stále stejný názor, chci najít jiné řešení, jak tam elektřinu dostat co nejdříve, tj, pokud daný par. stavebního zákona platí, sehnat projektanta, firmu, která to vykope, udělá pilířek a přivede mi kabely k parcele... - no a samozřejmě to zaplatit celé ze svého :-(


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Milan Karvánek 17.01.2007, 23:22
TO: Kníže >  (funny) z takových zákazníků jako jste Vy, kteří na korunu nehledí a zbytečně neotravují a raději si vše udělají sami, musí mít každá velká firma (ČEZ nevyjímaje) vyloženě radost.  (bigbb)
To se potom zbytku světa těžko o něco žádá  :'( .


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 17.01.2007, 23:29

Platim uroky z hypo, ze ktere jsem zaplatil parcelu, pokud bych mel cekat a platit je kvuli distributorovi treba o 6 mesicu dele, bude me to stat stejne, jako kdyz si to zaplatim sam, budu to mit pozdeji a jeste budu nastvanej, ze nebudu moci upravit do zimy zahradu. Takze pokud s tim distributor nepohne, nic jineho nez vytahnout vlastni penize mi nezbyva a nakonec to bude rozumnejsi a levnejsi nez cekat.


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Jaroslav Molák 17.01.2007, 23:55
Pane Kníže,
   oba dva předchozí pánové jsou v branži odborníky. mohu je jen doplnit v tom směru, aby jste  zkusil jednat přímo s firmou, která přímo provádí pro energetiku přípojovací práce. Jsou to většinou její bývalí spolupracovníc i a bývají daleko pružnější a mohou vám nabídnout konkrétnější termíny.
   Pracovník energetiky dnes je převážně omezeným úředníkem, protože ti schopní byli nuceni odejít a pár těch kteří se tam udrželi jsou Managery, kteří nepřicházejí do styku s veřejností, starají se o výkonnost firmy a hlavně své akcie.
Jsou výjímky, abych je neurazil.
Profesionálové se udrželi na rozvodnách a těch si ještě můžeme vážit. Jinak je to firma k pohledání, ale o tom by byla jistě samostatná beseda.
S pozdravem J.M.


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 18.01.2007, 00:06
Pane Moláku, děkuji za reakci,
radíte mi tedy informovat se přímo v obci, kde mi mohou dát nějaký kontakt na elektroinstala ční firmu, která se daným v mém okolí zabývá a zainvestovat přípojku sám? Nebo tato firma následně přefakturuje náklady ČEZ Distribuci?


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 18.01.2007, 13:36
Pane Kníže, je možné, že se zde rozhorlujete právem, ale věc má jeden háček: předpokládám, že uložením kabelu Vaší přípojky bude dotčen pouze váš pozemek (nikoliv například obecní, nebo majetek státu, nebo souseda .....)
Jednalo by se o zásah do vlastnických práv a jsme v jiném zákoně, a bude se dokladovat!


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 18.01.2007, 15:03
 pane Ryšavý,
já si nemyslím, že bych se rozčiloval, já se jen snažím dobrat se nějak, a to co v nejkratším čase elektrické přípojky, byť za cenu toho, že mě to bude něco stát, aniž by muselo. Já jen narazil na zmiňovaný §103 nového stavebního zákona a zajásal jsem, že bude celý proces snad jednodušší. Myslím, že mou přípojkou bude dotčen i jiný než můj pozemek, nevím přesně, kde je pojistková skříň ČEZu. Ale ve zmíněném § jsem žádnou poznámku o tom, že v případě, že přípojka se bude kopat třeba ve škarpě u silnice, se musí zahájit stavební řízení - nenašel. Ani další návazné kroky, jako např. získat souhlas majitelů dotčených pozemků..... Já nikoho nechci obcházet, jen se chci co nejrychleji dobrat toužené přípojky. Tedy jiným zákonem míníte který? Třeba bych se tam dočetl, co a komu je potřeba dokladovat.... Děkuji.


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Milan Karvánek 18.01.2007, 21:21
Pane Kníže, moje předchozí reakce byla mým vyjádřením k věci s jistým nadhledem a obecným přesahem, byť myslím, že zcela odráží realitu.  :)
A teď vážně: vy stavíte RD, jistě máte i stavební povolení, za pár měsíců vám mají sestavit montovaný domek a vy nemáte jasno ohledně přípojky elektřiny? To mi nějak hlava nebere. Jaká asi je kvalita projektu pro stavební povolení domu, když neřeší přípojku? Takže já bych začal oslovením projektanta, ten v rámci projektu projedná vše s rozvodnými závody a i navrhne řešení. Potom je možné s projektem v ruce projednat s RZ a domluvit formu provedení, pokud nejste v dané oblasti přímo zběhlý, i tohle umí mnozí projektanti v rámci technické pomoci zařídit.
Snad každá lidská činnost má svá prvidla a i optimální řešení. Vy se zdá jdete tak trochu vlastní cestou, to vám může přinášet jisté nesnáze.


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 19.01.2007, 08:50
 pane Karvánku,
samozřejmě, máte pravdu, váš předchozí příspěvek do jisté míry realitu odráží. Já rozhodně nemám chuť zbytečně vyhazovat peníze - také je musím vydělávat :-),  ale v tomto případě, pokud by se stavba přípojky neúměrně protáhla, může mě tato přípojka "zdarma" vyjít dráž než pokud bych byl schopen ji zrealizovat dříve, byť s vynaložením vlastních nákládů. Ne vše zdarma je totiž v konečném důsledku opravdu zdarma.  A teď opravdu vážně. Jsem ve fázi, kdy budu někdy řekněme v polovině února dávat stavebnímu úřadu ohlášení stavby. Bude-li vše v pořádku, mohu za 40 dní nato  začít stavět. Jasno ohledně přípojky elektřiny mám i nemám. Mám stanovisko k přípojce, mám podepsanou smlouvu na její realizaci prostřednictví m ČEZ Distribuce, nemám termín, což je dost podstatné. Projekt na dům je složen z projektu vrchní stavby a projektu stavby spodní (deska) a přípojek voda, kanalizace, elektřina - od hranice pozemku k domu. Přípojku od pojistkové skříně ČEZu k hranici pozemku můj dodavatel stavby neřeší.  V této oblasti zběhlý nejsem, budu stavět první dům a doufám, že poslední :-) Samozřejmě, pokud se nedomluvím přímo s ČEZ Distribucí na nějakém přijatelném termínu realizace přípojky, zkusím se obrátit na svého projektanta a najít firmu, která přípojku zrealizuje a zaplatím za to. A odtud právě proč jsem založil tento dotaz, tj. je potřeba jak pro ČEZ Distr. tak potažmo pro mě stavební povolení na realizaci přípojky do 50 m?? Zatím jsem nenašel v žádném předpise ani zákoně, že je stav. povolení potřeba. Protože, pokud skutečně potřeba není, přijde mi, že přípojku lze zrealizovat za pár týdnů. Ať mi nikdo neříká, že nakreslit projekt takové přípojky je záležitost na 4 měsíce a vykopání a položení kabelů na další 4. Kdybych takhle pracoval já, nevydělal bych si ani na slanouv vodu, natož na přípojku :-) Tedy, já chápu, že existují pravidla a nemám zájem je obcházet. Mám ale zájem najít nejlepší,  nejrychlejší a nejoptimálnějš í možnou cestu. Nepřipadá mi, že bych šel svou vlastní cestou, jen se mi nezdála informace od paní z ČEZ Distr. o tom, že i na tuto přípojku je potřeba st. povolení, což bude trvat hromadu měsíců, správná, a proto jsem si řekl, že si zjistím, jak to ve skutečnosti je a nespolehnu se jen na její informaci, kterou má možná zažitou 20 let a opakuje ji stále dokola bez ohledu na změny v předpisech. Ale třeba má ta paní pravdu a já ztrácím čas studováním zákonů. Aspoň budu mít pocit, že jsem pro to udělal maximum a že jsem se nechoval jen jako hloupá ovce. :-)


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 19.01.2007, 09:09
Pane Kníže.
Budete (ať už vy nebo ten kdo bude přípojku realizovat) muset začít projektem, tento rozešlete majitelům dotčených pozemků a požádáte je o souhlas s umístěním (Vždy je riziko že vás někdo pošle do háje a budete měnit trasu.)
Dále musíte požádat o vyjádření (zase projekt) správce a majitele (nemusí to být vždy totéž) podzemních sítí v dané lokalitě, kteří vám stanoví podmínky pro souběh nebo křížení, nebo vám odpoví, že tam nic nemají.
Pokud budete dělat protlak pod komunikací vyřídit zvláštní užívání komunikace (projekt)
a až budete mít tohle za sebou požádáte síťaře o vytýčení sítí a múžete začít kopat. Položíte kabel a zase zavoláte síťaře ať si dojdou zkontrolovat jestli jste jim něco někde neprokopl a jestli krytí kabelů a potrubí odpovídá jejich požadavkům a začnete zahazovat.
Ten zákon který jsem zmíni se zásahem do vlastnických práv je např. Občanský zákoník

Přípojce zdar! :)


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 19.01.2007, 09:31
 pane Ryšavý,
k Obč. zák. jsem se zatím ještě nedostal :-),  ale díval jsem se do Energ. zákona, kde se uvádí v §25, odst. 4, písm. f),  g): Provozovatel distribuční soustavy má právo, v souladu s podmínkami stanovenými územním rozhodnutím a stavebním povolením zřizovat a provozovat na cizích nemovitostech zařízení distribuční soustavy, přetínat tyto nemovitosti vodiči a umisťovat v nich vedení, vstupovat a vjíždět na cizí nemovitosti v souvislosti se zřizováním a provozováním zařízení distribuční soustavy...
dále odst. 9.: Provozovatel distr. soustavy je povinen při výkonu oprávnění podle odst. 4 písm. f) až h) co nejvíce šetřit práv vlastníků dotčených nemovitostí a vstup na jejich nemovitosti jim bezprostředně oznámit. Po skončení prací je povinen uvést nemovitosti do předchozího stavu a není-li to možné s ohledem na povahu provedených prací, do stavu odpovídajícího předchozímu účelu nebo užívání dotčené nemovitosti a bezprostředně oznámit tuto skutečnost vlastníku nemovitosti.


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 19.01.2007, 09:48
Pozor na definice :-)
Elektrická přípojka není součástí distribuční soustavy, nýbrž zařízení ,  které začíná  .... odbočením od  vedení  distribuční   soustavy  směrem k odběrateli,   a   je   určeno   k   připojení   odběrných elektrických zařízení.
Přípojka narozdíl od distribuční soustavy nepožívá titulu "veřejný zájem"


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 19.01.2007, 10:01
Definice jsou vždycky problematické .-) To samé platí dle §24 pro provozovatele přenosové soustavy tedy pro přenosová zařízení.  Energ. zákon termín elektrická přípojka nezná...


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 19.01.2007, 10:24
Zákon 485/2000 Sb (Energetický zákon).,  §2, odstavec 2, písmeno a) bod 3
Elektrickou přípojkou se rozumí ....


Název: Re: Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
Přispěvatel: Vojtěch Kníže 19.01.2007, 10:30
Ano, děkuji, myslel jsem ve smyslu práv provozovatele. ..