Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Zdeněk Pitra 21.11.2006, 00:29



Název: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Zdeněk Pitra 21.11.2006, 00:29
Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte. Predstavoval bych si to tak, ze za hlavnim vypinacem bude proudovy chranic 30mA a na nej napojene veskere okruhy (svetelne i zasuvkove) se svymi jistici. Jak se to potom chova? Kdy vypadne proudovy chranic a kdy jistic okruhu? Cely byt byl potom chranen jednim proudovym chranicem. Splnilo by to i pozadavek normy na ochranu koupelny a kuchyne chranicem 0.03A?

Zajima me treba i konkretni znacka chranice a parametry se kteryma mate dobre zkusenosti...
Hlavni jistic je 20A. Okruhu je 3 svetelne a 8 zasuvkovych, pripojeni zatim 1f - do budoucna, po rekunstrukci rozvodu v dome 3f. Da se i s timto nejakym zpusobem pocitat, abych nemusel v budoucnu rozvody slozite upravovat z 1f na 3f?

Dale nerozumim pojmum 2polovy a ctyrpolovy chranic, chranic s jisticem, proudový chránič=FI?... ;-)

Bude to samozrejme delat elektrikar, ale rad bych do toho "videl" a zvolil co nejlpsi ochranu, kvuli diteti.

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za rady a odpovedi.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Štefan Beláň 21.11.2006, 07:30
TO: Pitra

Co je velice důležité a na co jste se neptal, je, aby rozvodnice byla dostatečně veliká. Použil bych rozvodnici min. 36 modulů s dostatečným prostorem (například Schrack M2000).

Je lépe používat vice chráničů. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků, řešení jedním chráničem pro všechno je také možné, a máte ochráněnou celou instalaci včetně koupeny. Drobné nevýhody nebudu rozvádět, je zde mnoho diskusí na toto téma.

Chránič vypadne při snížení izolačního stavu nebo při poruše mezi pracovními vodiči a ochranným vodičem PE. Jistič vypadne při poruše mezi pracovními vodiči navzájem, tj. L1-N, nebo u 3F mezi L1-L2-L2-N.

Doporučuji nyní osadit 4p. (3F) chránič 30 mA o velikosti 40A, např.  od firmy Moeller, Schrak apod..

Kombinovaný chránič "jističochránič" se používá pouze pro jeden obvod.

Pokud chcete více informací, prohlédněte si starší diskuse.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Radim Strycharski 21.11.2006, 07:51
Pokud použijete jeden chránič na všechno, tak samozřejmě splníte požadavky norem na místa, která mají být chráněna chráničem. Osobně nejsem zastáncem jednoho chrániče na všechno. U malých bytů se to snad ještě dá skousnout, ale např. u rodinných domů je to nevhodné. Řekl bych, že je porušen článek 132.8.N1 ČSN 33 2000-1.

Co se týče přestavby z 1 f na 3f rozhodujte se hlavně podle toho, jaké spotřebiče máte v bytě spíš než podle rekonstrukce v domě. Pokud netopíte elektřinou a máte plynový sporák, tak vám bude stačit dál 1 f připojení.

Případná přestavba rozvaděče z 1 f na 3 f by neměla být problematická, stačí vhodně uspořádat přístroje tak, aby se pak vyměnil 1 f hřebínek za 3 f.  Rozhodně to chce mít v rozvodnici dost místa, aspoň 30 % navíc.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Štefan Beláň 21.11.2006, 08:29
Nejsem také zastáncem centrálního chrániče s vybavovacím proudem 30mA. Je to pouze rozhodnutí z finančních důvodů, při zachování zvýšené bezpečnosti ochrany před dotykem. :(

Nejlepší,  nejspolehlivěj ší, ale také nejdražší řešení je, použít místo všech jističů "jističochránič e".  :)

Každé další omezením počtu chráničů na skupinu obvodů, je již vždy snížení provozní spolehlivosti a tím porušení článku normy uvedeného panem Strycharskim, ale také čl. 314.1 ČSN 33 2000-3.  ::)


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Pavelka Květoslav 21.11.2006, 13:23
Zastáncem centrálního chrániče je vůbec někdo ? I když se to hojně takto zapojuje ,  má to svoje mínus ,  při poruše spadne vše, tož to starší diskuze.No a použítí místo všech jističů /jističochrániče/ ,  už jste to někde viděl ?  ;)


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Milan Karvánek 22.11.2006, 11:17
TO: Pavelka > "...použítí místo všech jističů /jističochrániče/ ,  už jste to někde viděl ?"
viděl, je to jen otázka finančních možností investora.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 22.11.2006, 11:27
To Pavelka: Například já jsem zastáncem centrálního chrániče, a doufám, že za to nebudu kamenován  8)
Ale jen v jistých aplikacích. Například pro menší byt doporučuji vřele chránit jedním centrálním chráničem celou instalaci, je to levné, bezpečné a účinné.
Při malých hlavních jističích u elektroměru, který bývá na chodbě, vám také tento často vypadne, neboť selektivita by byla zbytečně drahá a zabytečná.
Příklad - 3-fázová přípojka do bytu - hlavní jistič 3x20A. V tomto případě jednoznačně doporučuji centrální chránič na celou elektroinstala ci bytu.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Pavelka Květoslav 22.11.2006, 13:45
To Karvánek
Tak to musí bejt hezkej pohled ,  teď jestli se nepletu tak ten "jističochránič" zabírá dva moduly ... ? Pak musí bejt větší rozvaděč ,  no když si to dotyčnej zaplatí ,  tak proč nééé že.

To Fasulis
Proč kamenován ,  taky to tak zapojuji v bytech ,  je to snad ve všech menších bytech,ale když jsou peníze,tak bych dal 2 chrániče ,  ale to málokdo chce  ??


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: František Bernard 22.11.2006, 14:30
To Pavelka
Vaše ironie je zbytečná. Na vstup rozvaděčů se montují proudové chrániče (PCH) s reziduálním proudem 300 - 500 mA zpožděné, jako ochrana proti požáru. Na světelné vývody se také používají PCH s vybavovacím proudem 100 mA, také jako ochrana proti požáru. Zásuvky se chráníPCH 30 mA. Jističe jsou samozřejmostí.
rozvaděče s vyhovující výzbrojí již nejsou zadarmo. Vidím-li rozvodnice staré 25 i více roků, snažím se uživateli vysvětlit rizika jejich používání. Vždy se to zvrtne na penězích. V hospodách ale peníze tečou proudem. Kupte si nový život za cenu proudového chrániče!


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Pavelka Květoslav 22.11.2006, 14:41
To Bernard:
Proč ta věta "Kupte si nový život za cenu proudového chrániče! " ? Jsem psal něco ve smyslu že nemám rád či nedávám do rozvaděčů chránič ? Vždycky dávám ,  za posledních 14 dní jsem instaloval asi 5 chráničů.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: František Bernard 23.11.2006, 11:04
To Pavelka.
Tu větu jsem nemířil proti vám. Tím jsem myslel, že lidský život nelze koupit a proto licitace záýkazníků, že stojí moc peněz, není na místě.  :)
... přeji!


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 23.11.2006, 15:14
Na toto téma proběhla celá řada diskuzí, stačí trochu hledat.
Co se týká používání proudových chráničů, elektrikářská obec se dělí na "ochranáře" a "ledničkáře". Ochranáři chtějí všechno chránit proudovým chráničem 0,03A a ledničkáři zase mají strach z vyteklé ledničky, takže chrániče dávají jen tam, kde je to vyloženě předepsané (koupelny, venkovní zásuvky)
Osobně se řadím mezi ochranáře.
Z provozních důvodů není jistě vhodné používat jeden centrální chránič "na všechno",  ale bývá to hlavně o penězích a pokud investor přijme úskalí s tímto spojená, lze to použít.
V podstatě máte tyto možnosti :
1) použít jeden centrální chránič "na všechno". Výhodou je vyšší celková bezpečnost instalace s minimem investicí. Nevýhodou je možnost nežádoucího vypínání (viz ledničkáři). K tomu dlužno dodat, že u nové, solidně provedené instalace a při používání dobrých spotřebičů s tím problémy nebývají.
2) použít chránič jen na okruhy, kde je to předepsáno (koupelny, venkovní zásuvky). Není od věci připomenout že za kratký čas budou chrániče 0,03A povinné u všech zásuvek používaných laiky.
3) Použít více chráničů, okruhy rozdělit podle priorit. V ideálním případě úplně všechny okruhy chránit "chráničojistič i". Nevýhodou jsou větší investice.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 23.11.2006, 18:21
Ještě to doplním a rozvedu :
Dnes je všechno o penězích, nikdo je nechce dát :)
Pokud majitel trvá na úsporné, ale zároveň bezpečné instalaci a je smířen s rizikem nežádoucího vypínání, osobně bych se u bytu nijak zvlášť nebál použít centrální chránič "na všechno". Už také proto, že takhle spousta instalací bez problémů funguje.
Prostě to zkusit a uvidí se, jestli to bude vyhovovat.
Důležité je, aby byla podružná rozvodnice dostatečně velká, aby bylo možné popřípadě rozvaděč přepojit a použít více chráničů.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 23.11.2006, 18:22
Ještě takový drobný flame :
Zásuvky 230V používané laiky jsou např. všechny zásuvky v RD. Tedy i zásuvka pro ledničku nebo PC.
Co vy na to, "ledničkáři" ? :) :D ::)


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Milan Exler 24.11.2006, 09:15
Souhlasím s Jardem Hasalem, že stačí proudový chránič centrálně na všechno. Za asi 28 let používání jsem měl problém jen dvakrát - poprvé, když si bývalá při umývání nádobí spletla vršek od remosky s pokličkou a důkladně ho vymáchala ve vodě a pak se divila i obočím a podruhé, když si pokrývači přinesli výtah na tašky a ten "trošku" probíjel.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Pavel Rotrekl. 24.11.2006, 13:37
Přidám ještě odpovědi na dosud nezodpovězené dotazy

1. Jistič okruhu vypadne, dojde-li k přetížení obvodu. Chránič vypadne, když proud z obvodu začne utíkat někam jinam – ochrannými vodiči nebo uzemněním, topením, apod. do země.
2. Rozvody upravovat z 1f na 3f nemusíte, ale musíte změnit zapojení v rozvaděči. Doporučuji si již teď ujasnit, jaké spotřebiče chcete provozovat společně, a rozmyslet si na jaké fáze je připojíte tak, abyste některou fázi nepřetížil. Jističe jednotlivých okruhů se pak do rozvaděče dávají v pořadí 1-2-3-1-2-3 atd, spojeny jsou hřebínkem. Ty hřebínky jsou dvojího typu – třífázový - spojující každý čtvrtý jistič, a jednofázový, který spojuje všechny. Při přechodu z 1f na 3f hřebínek vyměníte. Chránič můžete dát hned čtyřpólový, tedy ten, určený pro 3f, s tím, že pro 1f do něj zapojíte pouze vodič N a jeden fázový. Důležité je zvolit chránič, který má testovací tlačítko zapojeno mezi N vodič a fázový, na ten pak musíte připojit fázový vodič, jinak by vám testovací tlačítko nefungovalo. Na to je třeba se zeptat při koupi, protože i výrobky jednoho výrobce se mohou lišit.
3. FI je označení proudového chrániče, který pro vypnutí používá energii chybového proudu a pružiny, kterou natáhnete při jeho zapnutí. Jiné typy, které na vypnutí používají jiný zdroj energie se tak často nepoužívají.


Název: Re: Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
Přispěvatel: Jiří Bartoš 11.12.2006, 01:35
Literatura uvádí, že kromě proudového chrániče 30 mA pro koupelnový obvod se v západní Evropě doporučuje ještě selektivní proudový chránič 300 nebo 500 mA pro celý rozvod.