Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Miroslav Minařík 11.05.2017, 10:02



Název: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Miroslav Minařík 11.05.2017, 10:02
Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
    Sdružení budoucnosti? Tak nějak bych nazval komunitu odborníků řešící problematiku Průmyslu 4.0. Problematiku, která je pro nezasvěcené jednou velkou marketingovou bublinou a pro ty prozíravé naopak příležitostí jak se inspirovat a být v kontaktu s těmi zasvěcenými. Jsem zastánce druhé skupiny. Snad již proto, že vše co je dnes ve hře, je reálné. A to, co dnes ještě není, bude následovat jako běžný vývoj. Problematiku kybernetické revoluce pro obchodně a technicky smýšlejícího člověka není těžké.
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/kyberneticka-revoluce-aneb-prumysl-4-0-v-praxi)


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
   


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Ivan Taraba 14.05.2017, 01:14
Co je vlastně okamžikem té revoluce? Že si výrobní firma koupí 1 automat? 2 automaty? Že nahradí veškerou ruční práci strojem? Že bude mít polovinu lidských montérů a polovinu robotů? Že si firma koupí svůj první asistující "samoprogramova cí" robot? Že firma vymění vozový park za auta s automatickým řízením? Že firma nainstaluje "inteligentní elektroinstala ci" včetně predikce splachování WC? Že firma nainstaluje supermoderní informační systém s umělou inteligencí? Že firma vymění ředitele za robota? Ve kterém okamžiku nastává přechod z průmyslu 3.9 na průmysl 4.0? Kam patří třeba takový google s jeho systémy? Kam patří burzovní algoritmy pana Janečka? Co třeba filmový a zábavní průmysl? Budou poezii vytvářet Orwellovy veršotepy?

Asi jsem toho ještě málo vyslechl a přečetl. Jsem rád, že se tomu věnujete.


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Miroslav Minařík 14.05.2017, 06:53
Co je vlastně okamžikem té revoluce?
Těch "okamžiků" bude víc.
Průmysl 4.0 je iniciativa dosáhnout největšího ekonomického efektu již existujícími nebo zcela novými technologiemi.

Lidé často hovoří o automatizaci, internetu věcí, ale to jsou pouze podmnožiny celého toho byznys modelu.  Rozdíl např. mezi pojmem IoT a Průmyslem 4.0 je v tom, že IoT je problematika jak dostat data stavu "psí boudy" do cloudu a Průmysl 4.0 se postará o ekonomické využití dat.


To je moje zkrácená verze interpretace významů. Je to složitá, vícerozměrná problematika. Snažíme se to dekódovat po kouskách na www.R4M.cz.


Např. Jeremy Rifkin (http://www.thezeromarginalcostsociety.com/)


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Jiří Buben 14.05.2017, 09:06
Mám tu možnost vidět digitální svět a výrobu denně. Musím říct, že se okolo toho v poslední době jen moc žvaní. Existují společnosti, kde koncepce 4.0 v podstatě funguje již řadu let, jen se tomu tak neříkalo a samozřejmě v současné době to má širší možnosti, než v době, kdy se třeba před 10 lety stavěla nová výrobní hala. Mluvím o výrobě, kde se neustále sleduje tok materiálu, do sytému se přenáší spousta dat o výrobcích, ale i spousta dat o stavu výrobního zařízení včetně varování, hlášení provozních stavu atp.. Lidský faktor je opravdu největší slabina systému.
Ale tak jak se prezentuje Průmysl 4.0, tak to může působit, že vše pojede tak říkajíc samo, vše je perfektní a bezchybné atd. Jenže tohle je jen naleštěné pozlátko pro marketing a prezentace. V realitě vše závisí na lidech. A kvalita systému závisí na kvalitě lidí, kteří jej spravují, budují a rozšiřují, včetně lidí, kteří rozhodují jak a čím se rozšíří stávající systémy. Bohužel s rychlím vývojem technologií se stále více častěji přistupuje ke kombinování různých systémů, přecházení ze staršího systému na nový a tím dochází k chybám, snížení funkčnosti systému a také k naboptnání systému do obludných rozměrů, čím celý systém ztrácí pružnost. Ať si kdo chce co chce říká, v jednoduchosti je síla a krása. Tomu co přichází se nevyhneme, ale někdy to bude porod ježka proti srsti.
Průmysl 4.0 nebude života schopný, pokud jej budou prosazovat lidi, kteří si budou klást nereálné cíle a požadavky na výsledný systém v dané společnosti.

Příklad z praxe:
po závadě stykače na výrobní lince staré 15 let byl vznesen manažerem dotaz jak se to mohlo stát. Odpověď je jednoduchá. prostě stáří dílu, překročení životnosti dílu v počtu cyklu sepnutí. Návrh manažera zněl, tak do systému zavedeme počítadlo spínání všech stykačů. Reálně je u nás od drtivé většiny stykačů zaveden kontakt do PLC, který sděluje systému, že na požadavek sepnutí byl stykač skutečně sepnut. Ovšem v tom množství stykačů si neumím představit jak by neuvěřitelně naboptnal celý systém a hlavně kolik dat by se muselo přenášet a ukládat, aby to celé fungovalo v reálném čase. Píši tu o desetitisících stykačích v celé výrobní hale. Navíc přijít s touto myšlenkou, kdy je po 15 letech fungování výrobní haly většina spínacích přístrojů již za zenitem své životnosti, je opravdu v mých očích obludné. Dále nastává problém správy systému, kdy vidím jako velmi pravděpodobné, že se při výměně stykače zkrátka zapomene vynulovat počítadlo cyklů a také nastavit nový limit, protože nový stykač může mít garantovaný zcela odlišný limit životnosti spínacích cyklů.
Tolik mé zkušenosti a můj pohled na věc.


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Jiří Buben 14.05.2017, 09:28
Bohužel nejsem moc zdatný v obchodních dovednostech, a tak posouzení tohoto modelu z pohledu ekonomického není z mé strany relevantní. Jediné co k tomu mohu dodat, je to, že pokud bude někdo chtět v tomto uspět, bude muset umět ryskovat a snažit se udělat to co si zákazník přeje i přes obtíže spojené s technickýcm vývojem a neustále rozvíjet své know-how. No a to souvisí s dalším problémem a to je kvalita a kvalifikace odborného personálu. V současné době je kvalita odborníků, které produkuje náš vzdělávací systém tragická. Kdž už je někdo dobrý, tak je takových lidí opravdu málo.


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Miroslav Minařík 14.05.2017, 10:00
Ale tak jak se prezentuje Průmysl 4.0, tak to může působit, že vše pojede tak říkajíc samo, vše je perfektní a bezchybné atd. Jenže tohle je jen naleštěné pozlátko pro marketing a prezentace.
...
Tolik mé zkušenosti a můj pohled na věc.
Tomu rozumím. Pokud se o to nezajímáš a sem tam zachytíš nějaký fragment, tak je to tak, jak popisuješ. Celkem z pochopitelných důvodů se nic nového neprezentuje svými problémy,  které navíc nejsou přesně známy. Ale věř tomu, že se mnoho pracovních skupin zabývá detaily, které by tě třeba nenapadly.

Osobně mne zajímá zaměstnanost v budoucnosti. Ale to chystáme až na živé vysílání letošní MSV v Brně. Prozatím sbíráme fakta.

... po závadě stykače na výrobní lince staré 15 let byl vznesen manažerem dotaz jak se to mohlo stát. Odpověď je jednoduchá. prostě stáří dílu, překročení životnosti dílu v počtu cyklu sepnutí. Návrh manažera zněl, tak do systému zavedeme počítadlo spínání všech stykačů. Reálně je u nás od drtivé většiny stykačů zaveden kontakt do PLC, který sděluje systému, že na požadavek sepnutí byl stykač skutečně sepnut. Ovšem v tom množství stykačů si neumím představit jak by neuvěřitelně naboptnal celý systém a hlavně kolik dat by se muselo přenášet a ukládat, aby to celé fungovalo v reálném čase. Píši tu o desetitisících stykačích v celé výrobní hale. Navíc přijít s touto myšlenkou, kdy je po 15 letech fungování výrobní haly většina spínacích přístrojů již za zenitem své životnosti, je opravdu v mých očích obludné. Dále nastává problém správy systému, kdy vidím jako velmi pravděpodobné, že se při výměně stykače zkrátka zapomene vynulovat počítadlo cyklů a také nastavit nový limit, protože nový stykač může mít garantovaný zcela odlišný limit životnosti spínacích cyklů.
Tolik mé zkušenosti a můj pohled na věc.

To není věc Průmyslu 4.0, ale technické podmnožiny automatizace, potažmo IoT ...


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Milan Hudec 14.05.2017, 10:50
A zatímco evropa dala pětiletému psu konečně jméno a dumá jakým kouskům ho naučí, a jaké doprovodné směrnice k tomu dodá, tak čínský bezejmenný již umí sám jezdit na kole a čeká štěňata (dance)


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Miroslav Minařík 14.05.2017, 11:15
A zatímco evropa dala pětiletému psu konečně jméno a dumá jakým kouskům ho naučí, a jaké doprovodné směrnice k tomu dodá, tak čínský bezejmenný již umí sám jezdit na kole a čeká štěňata (dance)
I když se směrnicemi souhlasím, tak pochybuji, že číňan dá dohromady něco podobného. Samozřejmě je Čína od nepaměti obchodníkem, ale ne v pozici tvůrce, ale vždy následovníka.
 (whist)


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Jan Alin 15.05.2017, 14:16
I když se směrnicemi souhlasím, tak pochybuji, že číňan dá dohromady něco podobného. Samozřejmě je Čína od nepaměti obchodníkem, ale ne v pozici tvůrce, ale vždy následovníka.
 (whist)

Díky přesunutí velkého množství výroby a technologií do Číny se projevuje už i pozice tvůrce. Kde je ekonomická síla, tam se tyto tvůrčí snahy rodí tak nějak samy.


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: MrPeter 15.05.2017, 16:08
I když se směrnicemi souhlasím, tak pochybuji, že číňan dá dohromady něco podobného.

Číňan nic takového nepotřebuje, protože potřebuje vyrábět levně :D

No, myslím, že jako každá technologie (nebo směr...) má průmysl 4.0 své výhody i nevýhody. Dřív se výrobek vyrobil a naskladnil a prodal. Dnes i když se všechno sleduje, analyzuje apod.,  tak třeba dodací lhůta je 3 týdny. A není to tím, že by šlo o nějaký specializovaný díl. Ale vše jde tzv. z ruky do huby. Chápu, že se některé věci (auta a přístroje, které jsou už z principu speciality) dělat na sklad moc nejdou.

Jak je to s cenou výrobku? Dřív se udělala "hloupá" linka, která byla offline, ale fungovala víceméně v pohodě. U P4.0 je nutné spousta dalších věcí, které zajistí, aby byl systém online a dokázal číst kódy, ukládat stavy do systému, analyzovat atd... To samozřejmě něco stojí.

Nemyslím si, že to celé je blbost a nejsem proti průmyslu 4.0. Mě se ta idea líbí. Ale podle mě je v jednoduchosti síla a systém je silný pouze tak, jak je silný jeho nejslabší článek. A to je někdy u takhle komplikovaných systémů je problém. Každý (manager) samozřejmě vytahuje pouze plusy, ale kdybyste se zeptali někoho, kdo systém spravuje, nebo spíš kolikrát se drží udržet při životě byla by to jiná píseň.


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: raj 15.05.2017, 16:14
Pánové,
vřele doporučuji  zvednout zadek, strávit "příjemných" 10  hodin v letadle a do Číny příp. Jižní Koreje (létá přímá linka z Prahy do Soulu) zaletět a vidět vše na vlastní oči.
Tam by vás ta hospodská filozofie velmi rychle přešla.


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Miroslav Minařík 15.05.2017, 17:35
Pánové,
vřele doporučuji  zvednout zadek, strávit "příjemných" 10  hodin v letadle a do Číny příp. Jižní Koreje (létá přímá linka z Prahy do Soulu) zaletět a vidět vše na vlastní oči.
Tam by vás ta hospodská filozofie velmi rychle přešla.

Zdeňku, buď konkrétní. Čím nás tam překvapí? Překvap mě  (cryi)
Ptám se proto abych věděl, čeho si tam mám všimnout, co mi uniká.


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: raj 15.05.2017, 21:55
Průmysl 4.0 v "místním" podání je jen žvanění o obyčejné automatizaci.
Nicméně se nejedná jen o technickou záležitost, ale do značné míry i sociologickou, politickou  a ekonomickou.
Do doby  průmyslu 4.0 je ještě hoooodně daleko.
Plně automatizovaný systém výroby a distribuce se promítne do běžného života lidí, jako další dny pracovního volna, státní platy a s tím spojený nový společenský vývoj, včetně změny společenských systémů a s tím logicky související změny v ekonomice.
a vlastnictví.
V zemích východní Asie takovéto změny již pomalu probíhají, dík zcela odlišné mentalitě tamních lidí.
Změny jsou zatím  nepatrné, nicméně kontrast s naší  "zaprděnou" kotlinou je obrovský.




Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Jan Franěk 16.05.2017, 14:58
Nedávno jsme probírali možnost nákupu aut v automatu. Někde už to funguje, i když jen co se ojetých aut týká  ;)

http://www.auto.cz/v-singapuru-lze-luxusni-vuz-objednat-v-automatu-106567?utm_source=facebook&utm_medium=dave (http://www.auto.cz/v-singapuru-lze-luxusni-vuz-objednat-v-automatu-106567?utm_source=facebook&utm_medium=dave)


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Maroš Klein 17.05.2017, 08:16
Podobnú zábavku som si užil pred dvoma rokmi vo švajčiarskom  Luzerne.


Priemysel 4.0 je dnes realita síce v plienkach, ale určite patrí k vývoju ľudstva.
Ešte dlho predlho však nebude fungovať bez  svojho najzastaranejš ieho prvku ktorý ho dnes síce najviac poháňa, ale ktorý sa časom môže stať paradoxne jeho najväčšou brzdou.
Peniaze, peňeži, peníze. :D


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Ivan Taraba 18.05.2017, 23:34
Podobnú zábavku som si užil pred dvoma rokmi vo švajčiarskom  Luzerne.
Je to hezké, ale co to má společného s Průmyslem 4.0? Něco jiného by bylo, kdybyste do automatu vložili kreditku a automat by vám vyrobil nové auto přesně podle zadání. A nejen auto. Místo obchodů by byly jen jakési kiosky s 3D tiskárnami, schopnými vytisknout čerstvé jídlo (amarouny) či mobilní telefon. Jednodušší tiskárny by měli lidé doma. Předměty hromadné výroby by se pak rozvážely roboticky řízenými auty přímo k uživatelům. Ovšem co by tomu řekly vzdálené čínské manufaktury? Nedivím se, že si to tu raději postupně skupují.

Pokud jde o samotné označení "Průmysl 4.0",  těším se, až bude na obyčejné svorkovnici nebo krabici pod omítku natištěno, že je vhodná i pro Průmysl 4.0 :-)


Název: Re: Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v praxi
Přispěvatel: Miroslav Minařík 19.05.2017, 07:36
Pokud jde o samotné označení "Průmysl 4.0",  těším se, až bude na obyčejné svorkovnici nebo krabici pod omítku natištěno, že je vhodná i pro Průmysl 4.0 :-)
Vzhledem k tomu, že Průmysl 4.0 je pouze byznys model pokročilé automatizace, tak cedulky budou u firem, nikoliv produktů!