Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: PETR MESTL 16.04.2017, 16:14



Název: Mají být kovové stoupací plošiny na střeše spojeny se soustavou hromosvodu?
Přispěvatel: PETR MESTL 16.04.2017, 16:14
Na většině nových i zánovních střech (většinou s betonovou střešní krytinou Bramac) nejsou se soustavou hromosvodu spojeny stoupací plošiny (většinou u komínů) i přes to, že jsou kovové. Je to tak správně nebo se nemusí připojovat?


Název: Re: Mají být kovové stoupací plošiny na střeše spojeny se soustavou hromosvodu?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 16.04.2017, 20:56
To záleží na tom.

Především, co je uvedeno v analýze rizika podle ČSN EN 62 305 - 2, kterou mimochodem vyžaduje stavební zákon. Pokud neexistuje, další debata je věštění z křišťálové koule.

Dal by se střelit kvalifikovaný odhad, ale to bychom museli znát provedení hromosvodu, geometrické rozměry budovy i okolních budov.

Mimochodem, vy tam lezete za bouřky?


Název: Re: Mají být kovové stoupací plošiny na střeše spojeny se soustavou hromosvodu?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 16.04.2017, 21:16
Jirko, trošku tě opravím, analýza rizik asi neřekne, jak konkrétně to bude řešeno. Z analýzy se dozvíme o stupni ochrany před bleskem. Při několika specifických případech by to i z analýzy vyplynout.
Podstatný pak bude systém a koncepce řešení, n zákaldě kterého by pak měl projektant určit, zda tyto prvky na střeše budou připojeny k hromosvodu - bude záležet na způsobu jejich kotvení, vzdálenostem k dalším kovovým prvkům (vč. skrytých) a nebo budou připojeny na ekvipotenciáln í vyrovnání budovy, což klidně může být provedeno skrytě pod krytinou a z venku nemusí být patrné.


Název: Re: Mají být kovové stoupací plošiny na střeše spojeny se soustavou hromosvodu?
Přispěvatel: Zdeněk Friedrich 17.04.2017, 09:24
A z jaké pozice se ptáte?
Jako zákazník, který není zcela přesvědčen o odborné způsobilosti dodavatele ochrany před bleskem nebo jenom teoreticky. Jsou totiž dvě odpovědi.
Jako nespokojený zákazník máte možnost na konkrétní stavbu pozvat nezávislého revizního technika (tady na diskusi jsou jich desítky z celé republiky),  který zkontroluje, jestli byly vypracovány a předány všechny dokumenty, které je dodavatel povinen vypracovat a zákazníkovi předat. Podle dokumentů (analýza rizika, dokumentace projektová a dokumentace skutečného provedení, prohlášení o shodě na použitý hromosvodový materiál a výchozí revizní zprávy) vyhotoví nezávislou mimořádnou revizi. Pokud najde podstatné závady nebo nedodělky, musíte to řešit s dodavatelem, který vám zajisté předložil oprávnění k montáži VTZ elektro od TIČR a se kterým máte sepsanou smlouvu.
Pokud to řešíte ze zajímavosti, pouze teoreticky, bez výše zmíněných podkladů, není možné ani teoreticky odpovědět.
Ještě mě napadla třetí možnost, že se ptáte jako budoucí kolega a v tom případě vřele doporučuji navštívit školení od firmy DEHN, která jsou bezplatně organizovaná několikrát ročně. Na školení dostanete kvalifikované odpovědi na všechny dotazy z oblasti ochrany před bleskem.
Hodně odpovědí najdete též na www.kniska.eu.



Název: Re: Mají být kovové stoupací plošiny na střeše spojeny se soustavou hromosvodu?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 17.04.2017, 10:37
Ta stoupací plošina je kovový předmět omezených rozměrů, který na klasickém střeše z uvedených tašek Bramac není nikde spojen se zemí ani s jiným potenciálem, nepředpokládá se možnost dotyku z obytných prostorů,....

Takže bych z nějakého spojení vůbec nedělal problém, protože to prakticky všude bude v ochranném prostoru hromosvodu.

Trochu jinak vidím situaci bude pokud budeme posuzovat bezpečnou vzdálenost mezi součástí hromosvodu a jiným vodivým předmětem (anténní stožár, kovový komín,...) a ta kovová plošina bude mezi těmito objekty.


Název: Re: Mají být kovové stoupací plošiny na střeše spojeny se soustavou hromosvodu?
Přispěvatel: Vít Rotrekl 17.04.2017, 10:43
Tkaže, když to pro tazatele shrneme:
 - za jistých okolností to může být připojeno k jímací soustavě a soustavě svodů
 - za jistých okolností ne nemusí být připojeno k jímací soustavě a soustavě svodů
 - za jistých okolností to musí být připojeno ke svorkovnici HOP/EPS/MEB - ekvipotenciálo vé vyrovnání
 - za jistých okolností to nemusí být připojeno ke svorkovnici HOP/EPS/MEB

Předpokládám, že teď je z toho úplně chytrej   8)