Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Franta Puklický 13.03.2017, 11:30



Název: Kdo je přesně za jištění HDV odpovědný, energetika nebo provozovatel?
Přispěvatel: Franta Puklický 13.03.2017, 11:30
Nemáte někdo zkušenosti s PRE a jištění HDV?

V PP na stránkách PREdi jsem našel, že smluvní partner může měnit pojistky v HDS. Otázkou je, kde je uvedeno, jaké pojistky mají v HDS být.
V jednom domě, kam jsem se dostal je HDV AY 3x35 + 50, jištěno pojistkami gG 125A. Když to hodím do Sichru, tak mi to nevychází (ale v SICHRU se počítá pro AY 1x35 105A při vedení na vzduchu a 86A při vedení v trubce na stěně). Když jsem se však díval do katalogového listu např. Kabexu, tak tam u vodiče AY 1x35 udávají zatížení na vzduchu 137A. To by pak v trubce na stěně mohlo skoro vyjít.

Otázka je, kdo přesně je za jištění HDV odpovědný. PRE, nebo provozovatel?


Název: Re: Kdo je přesně za jištění HDV odpovědný, energetika nebo provozovatel?
Přispěvatel: Josef Křemen 13.03.2017, 14:59
Komu patří ta část vedení?
Pokud jste osoba zodpovědná za toto zařízení nebo tam provádíte údržbu (revizi),  tak co nebo kdo vám brání tam vyměnit pojistky třeba za 63A?
Myslím si, že tato pojistka je tam především proti zkratu (když pominu, že také může sloužit jako hlavní vypínač objektu).
Vzhledem k průřezu HDV se v objektu asi nepočítá z elektrickým topením, tak kolik tam asi bude zatížení. Odhaduji do 10A a před vánoci 20.


Název: Re: Kdo je přesně za jištění HDV odpovědný, energetika nebo provozovatel?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 13.03.2017, 15:59
HDV je problém odběratele. U běžného odběratele o stupeň nad hlavní jistič, u stoupaček podle nich, někdy lehce nad.
Ono to ale nebývá vždy úplně ideální, řešil jsem bytovku, 8 bytů, pojistky 80A a když se začlo vařit, spustily bojlery a ženský pustili pračky, protože se rozsvítilo světýlko, do toho   jeden zimomřivý nájemník začal přitápět elektrikou, bylo na jedné fázi 93A.
Není bytovka, jako bytovka a špatné rozázování v bytech se těžko dohání.
V rámci úspor fondu oprav HDV 4x16 CYKY.
Hodnota pojistek byla v PD od dodavatele rekonstrukce a s tím souvisela i dimenzace přípojky.
Energetice tedy do HDV nic není, chrání si především svoji přípojku a mírným naddimenzování m jištění i výjezdy ke keždému zkratu za měřením.
Pokud chcete něco měnit, pověste na HDV na týden až 14 dní zapisovač a uvidíte.


Název: Re: Kdo je přesně za jištění HDV odpovědný, energetika nebo provozovatel?
Přispěvatel: Radim Strycharski 13.03.2017, 17:10
U běžného odběratele o stupeň nad hlavní jistič
Tady bych jenom doplnil, že máme v povědomosti ten jeden nebo dva stupně od jističe před elektroměrem, přičemž se to hlavně u samostatných odběrných míst k jejich škodě důsledně dodržuje. Takové malé odstupňování s ohledem na všeobecně přijímaný minimální standard CYKY-J 4x10 je úplně zbytečné, protože do sebe lezou vypínací charakteristik y pojistek a jističů a zbytečně se boří selektivita. Hodnoty pojistek v HDS mohou být daleko větší a odběratel má výhodu právě v tom, že na rozdíl od jističe před elektroměrem může (a měl by) rozhodovat  o velikosti pojistek v HDS.   


Název: Re: Kdo je přesně za jištění HDV odpovědný, energetika nebo provozovatel?
Přispěvatel: Franta Puklický 14.03.2017, 08:40
Dle mého názoru je prostě jištění 125A na AY 35 prostě dost. Výpočty a i různé tabulky co mám, při tomhle uložení vychází tak na 63A.
Mně jde hlavně o pohled ze strany revize HDV. Když na vysokou hodnotu pojistek na začátku HDV upozorním v revizi, tak se mě provozovatel (bytové družstvo) jako první zeptá, co s tím udělat. A není mi úplně jasné, jestli si u PRE provozovatel jen tak může vyměnit pojistky v HDS a nic neřešit.

Beru to hlavně ze zkušenosti s ČEZem, kdy například při rekonstrukci HDV je nutné žádat i o pouhé vypnutí (vytažení pojistek v HDS),  pakliže si to nechcete udělat "na černo".


Název: Re: Kdo je přesně za jištění HDV odpovědný, energetika nebo provozovatel?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 14.03.2017, 09:09
Tady bych jenom doplnil, ...
Já s vámi souhlasím, u nových HDV to není problém, ale když dám novou HDSku klasickému baráčníkovi, co tam měl dosud prodrátované 25A vložky, přičemž na spodcích byl na odvodech hadrový Al 10mm2, silně vyhřatý od přetěžování a před hodinama má motorák, nemám páku ho donutit k výměně HDV a navíc mu dám až 160A k "seberealizaci",  když si bude o jištění rozhodovat sám.
Pokud je HDV CYKY 10, není důvod neosadit 63A, (uvažuji-li 24,7 či B25 před hodinama) což vede k omezení výjezdů k poruchám pro každou blbost a zároveň spolehlivě zabrání zahoření HDV.

To Puklický: Když půjdete s jištěním dolů, nikdo vám nic neřekne, v podstatě zvýšíte volnou kapacitu sítě.
Výměna HDV u ČEZu je v podstatě jen o nahlášení rozplombování za účelem opravy v RM.