Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Martin Kratina 10.01.2017, 12:37Název: Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
Přispěvatel: Martin Kratina 10.01.2017, 12:37
Na chalupě bych chtěl zavést dvousazbu.
Elektroměr momentálně umístěný na chodbě v chatě spolu s jističi.
Venku cca 10m od chaty je antonínek s hlavníma pojistkama.
Byl u nás elektrikář a ten navrhl podle mě šílenost.
Elektroměrovou rozvodnici umístit vedle chaty, na opačnou stranu od hlavních pojistek, z tohoto rozvodnice vést dva 3f kabely na napájení jističů a jeden 3f kabel pro druhý tarif.
K tomu rozkopat celou zahradu.
Nedalo by se elektroměrovou rozvodnici umístit k antoníčku s hlavníma pojistkama a vyměnit přívodní kabel do chaty a přidat kabel pro druhý tarif?
Jinak teď tam máme 3x16A jistič.


Název: Re: Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
Přispěvatel: Soukupp 11.01.2017, 06:20
U E onu platí, jestliže to je stávající odběrné místo, tak se nemusí přendávat elektroměrový rozvaděč na přístupné místo. Jaký je přívodní kabel od pojistkové skříně do elektroměrovéh o rozvaděče? Budete zvyšovat příkon z 3x16A na vyšší anebo zůstane stejný? Jestliže zůstane stejný, tak stačí jen upravit elektroměrový rozvaděč na dvoutarif podle připojovacích podmínek distributora. Jinak na dvoutarif se netahá třífázový kabel, ale CYKY 3x1,5.


Název: Re: Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
Přispěvatel: František Šohajda 11.01.2017, 07:39
Jen doplním...

Citace
U E onu platí, jestliže to je stávající odběrné místo, tak se nemusí přendávat elektroměrový rozvaděč na přístupné místo.

U mě to chtěli při předělání na dvousazbu dát ven-před vchod, mimo zamčené prostory.
V RD. Bez kompromisů.... . (dance)


Název: Re: Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
Přispěvatel: Vít Rotrekl 11.01.2017, 08:31
V RD. Bez kompromisů.... . (dance)

Vždy je to otázka domluvy a daných podmínek konkrétního místa. Loni jsme dělali rekonstrukci jednoho RD. Přípojka vzduchem ze sloupu na dům, odtud přes SP do elektroměráku, který byl umístěn ve sklepě RD (suchý sklep).
 Provedena kompeltní rekonstrukce přípojky - tzn. nový SP na sloupu, nový kabel (AES 4x16) na RD, nová SP na domě nový kabel z SP do elektroměráku, nový elektroměrový rozvaděč. A hle vše proběhlo bez problému. Teda jediná výtka byla, že HDV (z SP do ER) není v chráničce. Elektroměrák je za zamčenou brankou v plotu a zamčenýma dveřma sklepa.

Takže, ne že je to bez kompromisů. Vždy je to otázka konkrétního místa a konkrétního technika, jak provést.


Název: Re: Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
Přispěvatel: Radek Červený 11.01.2017, 10:25
Jak už psal kolega Rotrekl, je to vždy podle daných podmínek přímo na místě. Těžko to posoudit na dálku bez detailních místních znalostí.
Toto vždy podléhá připojovacím podmínkám daného distributora v dané lokalitě. Doporučuji tyto podmínky nepodceňovat. mohou nastat vyjímečné situace, kdy tyto podmínky nelze splnit, pak doporučuji se obrátit přímo na distributora, který působí v dané lokalitě a vstoupit s ním do projednání nějakého individuálního požadavku. Co mám zkušenosti s Eonem, tak pokud je vždy tento požadavek podložen rozumnou a odůvodněnou argumentací, ještě se mě nestalo, aby technik nevyhověl.
Tento postup vám odpoví mnohem více než tato diskuze bez znalosti místních podmínek.


Název: Re: Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
Přispěvatel: Rozvodak 12.01.2017, 23:28
Uz se tady o tom hodne namluvilo v jinych diskusich.
Zalezi o kterem distributorovy je rec, kazdy ma sve pripojovaci podminky a jine naroky na umisteni.

Hodne zjednodusene se da rici ze, u kabelove pripojky by se mel elektromer umistovat do oploceni, v tesne vzdalenosti HDS. Takze vase uvaha je spravna. Druha vec je, ze ted vam to treba s obtizemi povoli dat za chatu a za par let vam takhle nemusi dovolit hnout se sazbou a hodnotou jistice.

U vedeni vrchem se umistovaly elektromery do fasady objektu (pri rekonstrukci).

Nejvhodnejsi by bylo si prizvat mistniho revizaka co v onech koncinach dela prihlasky. Konec koncu bez revize se neobejdete.