Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Jan_K 04.01.2017, 10:36



Název: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Jan_K 04.01.2017, 10:36

V rodinnem dome (radovka) nam v poslednich dnech zacaly napadne casto odchazet zarovky, konkretne behem poslednich cca 5 dnu praskly 4 zarovky, a to vzdy pri rozsviceni.

Drive jsme v dome menili zarovku v prumeru tak jednou/dvakrat za mesic (dum ma celkem 6 mistnosti s lustry + koupelna + WC),  proto me to ted zaujalo a pojal jsem podezreni, ze neco neni v poradku.

Zarovky odesly v ruznych svitildlech ruzne po dome, pripojenych do ruznych okruhu.
Jednalo se o klasicke zarovky, vetsinou low-cost s nicmoc zivotnosti, ale prekvapil me ten soubeh, ze zacaly odchazet takto soucasne (coz se drive nedelo).
Problemy s ostatnimi spotrebici zatim nepozoruji, ale jelikoz to dost mozna signalizuje problem, ktery muze mit vliv i na ty ostatni (podstatne drazsi) spotrebice, tak bych rad prisel na to, v cem je problem.

Muzete, prosim, poradit postup, jaky zvolit? Pripadne by me zajimal i Vas nazor na to, co muze byt pricinou.

Rozvody v dome byly predelavany v roce 1993, cely dum je pripojen jen 1-fazove, nejake viditelene poblikavani svetel jsem zatim nezaznamenal. Zatim se tedy pripadny problem projevil jen tim praskanim zarovek...


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Miroslav Revús 04.01.2017, 11:47
Lacné žiarovky majú nielen nízku životnosť, ale aj nízku kvalitu.

Príčin môže byť viac. Napríklad vyššie napätie v sieti v kombinácii s nekvalitou môže kľudne spôsobovať, že studená žiarovka pri zapnutí vytvorí taký veľký nárazový prúd, že to vlákno nevydrží a prepáli sa.


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Čestmír Kubáček 04.01.2017, 12:39
Ani otřesy nedělají dobře, nejezdí kolem vás vlaky, tramvaje ?  (dance)Ona i taková praskající žárovka může upozornit na chybu statiky.... (dance)


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: František Šohajda 04.01.2017, 12:55
Citace
Drive jsme v dome menili zarovku v prumeru tak jednou/dvakrat za mesic (dum ma celkem 6 mistnosti s lustry + koupelna + WC),  proto me to ted zaujalo a pojal jsem podezreni, ze neco neni v poradku.

Může být něco v nepořádku jak píšete.
Chce to někoho s měřákem a aby věděl co a jak měří? (dance)
(Většinou PEN (N) uvolněný, nemusí být vás ale před domem v rozvodu distribuce...  ;))
Pak hledat dál, popř. vyměnit žárovky za jiný druh (výrobce).


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: JanKohout88 04.01.2017, 14:07
Diky za prvni reakce - vlaky ani tramvaje kolem nas nejezdi, myslim, ze porvoz v ulici se nijak vyznamne v posledni dobe nezmenil. V sousedni ulici provadel CEZ behem listopadu a prosince rekonstrukci elektrickeho vedeni (prekladka ze sloupu do zeme + nove poulicni osvetleni),  ale pokud si dobre pamatuji, tak nam behem te rekonstrukce ani nikdy nvypinali elektrinu, tak nevim zda a jak moc muze ten novy rozvod ovlivnit ten nas?

Prepeti me taky napadlo, prave proto se obavam o osud ostatnich spotrebicu. Mate pripadne nejake doporuceni na spolehlive firmy/techniky na pomezi Usteckeho a Stredoceskeho kraje, ktere by byly schopne to promerit?

Jeste k tomu volnemu PEN vodici - mohu se zeptat, jaky je princip vzniku prepeti (tedy z ciste fyzikalniho hlediska zvyseni rozdilu potencialu),  pokud by se PEN uvolnil? Nezpochybnuji tu moznost, jen me skutecne zajima v dusledku ceho to prepti vznikne. Pokud vim, tak v celem dome je jednofazovy rozvod, ke svitidlum vzdy jen dva "draty" - L a PEN (predpokladam). Pokud by to skutecne bylo tim volnym PEN vodicem, pak by tento musel byt skutecne volny asi nekde u hlavniho rozvadece, pripadne jeste pred domem, jak pisete - vzhledem k tomu, ze ty zarovky zacaly praskat ruzne po celem dome. Je ta uvaha spravna?


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Juraj Rojko 04.01.2017, 14:58
...Je ta uvaha spravna?

Je správná a tedy asi i rozumíte fyzikální příčině. Pokud však nepozorujete změnu jasu, tak se mi toto nezdá příliš pravděpodobné.


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Hugo K. 04.01.2017, 15:42
Zaujalo mne Vaše tvrzení o jednofázovém rozvodu ("ke svítidlům vždy jen dva dráty").To ukazuje na typ sítě /TN-C/,nikoli na počet fází pro připojení objektu. Tak velký dům jak píšete připojit jednou fází je poněkud podivné. Podívejte se do hlavního rozvaděče, k elektroměru, co tam vlastně máte. Spíš tam budou tři fáze, ve třech " jednofázových větvích ".Jestli je někde nedokonalý spoj na PEN, je možné že se na spotřebičích objeví zvýšené napětí


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: JanKohout88 04.01.2017, 16:35
No proverim to, ale pokud si dobre pamatuji, tak skutecne platime za 1-fazove pripojeni...

Jeste jedno pozorovani - pred PC i pred televizi (v ruznych zasuvkach) mam pripojene prepetove ochrany (od firmy APC),  ktere na sobe maji LED indikator uzemeni - na obou sviti, ze je to OK. Neprojevil by se ten uvolneny PEN vodic i na nich?


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: František Šohajda 04.01.2017, 16:45
Dáte minimum informací a chcete maximum odpovědí! :-\
Citace
Jeste k tomu volnemu PEN vodici - mohu se zeptat, jaky je princip vzniku prepeti (tedy z ciste fyzikalniho hlediska zvyseni rozdilu potencialu),  pokud by se PEN uvolnil
Jsou to informace z dlouhobé praxe. Pokud nevíte ,  zavolejte si elektrikáře na proměření instalace! (dance)


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: František Janeček 04.01.2017, 17:43
Používáte stále stejné žárovky, nebo jste otevřel jinou krabici?To si nedělám legraci.O kvalitě se nedá u žárovek moc mluvit a pokud jste začal používat žárovky od jiného výrobce, může to vysvětlit i to, že začaly odcházet. :)


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: David Hruda 04.01.2017, 19:06
Jsou to informace z dlouhobé praxe.
Podivné vysvětlení.
Jde (velmi zjednodušeně) o to, že napětí mezi fází a zemí je 230V. Pokud zem (PEN) zcela odpojíte, obvod se uzavře mezi jednotlivými fázemi přes malé odpory spotřebičů (třeba těch žárovek) a napětí vzroste na téměř 400V.
Pokud je v PEN nějaký přechodový odpor na vadném kontaktu, napětí vzroste sice méně, ale pro žárovky a elektroniku i tak příliš.

Jinak souhlasím s kolegou Janečkem, takto to obvykle bývá.


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 04.01.2017, 20:51
Vysvětlení průběhu napětí v jednotlivých fázích při uhnilém PENku je taková vyšší dívčí i pro elektrikáře (fázorový diagram = zlo u zkoušky).

Prostě elektrická zem ztratí kontakt se skutečnou zemí a pak se nejvíc zatížená fáze zemi přiblíží a nejmíň se od ní oddálí. Pak máte na pračce třeba 100V a na počítači 300V.

Kdysi to vysvětloval Petr Doležal jako ruskou (ne švédskou!) trojku. Dokud táhnou všichni tři koníci stejně, jede to rovně. Jak se jeden uleje, začne to zahýbat ...


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Radek Červený 04.01.2017, 21:05
Praskání žárovek může být způsobeno mnoha vlivy. Technickou závadou nebo kvalitou žárovek, jak tu už zaznělo.
Při vší úctě k vám, elektřině moc neholdujete, opravdu nejlepší cestou pro vás bude návštěva zodpovědného revizního technika, který provede měření jak velikosti napětí, tak i impedance vedení a posoudí na místě dle způsobu provedení, zda může být potencionálním zdrojem přechodový odpor na vodiči PEN. 
Pokud vše dopadne dobře a stane se z tohoto příběhu duchařina, je ještě cesta oslovit firmu, která vám nainstaluje analyzátor sítě s logováním a provede vyhodnocení případných špiček.

Pak může za praskáním stát mnoho dalších aspektů, přechodové odpory na objímce, špatné chlazení zdroje, časté u svítidel s uzavřenou baňkou a výkonnější žárovkou. 

Jinak žárovka nejvíc trpí, když ji rozsvítíte, pustíte do studeného vlákna plný proud. Pokud nechcete z jakéhokoliv důvodu edisonky vyměnit za ledku, která vetšinou díky vestavnému zdroji případné drobné špičky zvládá mnohem lépe, je ještě variantou svítidla doplnit o termistor, který srazí počáteční plný proud do studeného vlákna žárovky. Toto je celkem odzkoušené s dobrým výsledkem, ale podrobný návod vám zde ve vašem zájmu dávat nebudu. Oslovte s tím místního zkušeného elektrikáře, aby práci provedl na slušné úrovni dle potřebných znalostí. Přeci jen instalace termistoru do svítidla má svá pravidla a osoba která to provádí to provádí na svoji zodpovědnost.


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Maroš Klein 04.01.2017, 22:24
... behem poslednich cca 5 dnu praskly 4 zarovky, a to vzdy pri rozsviceni.
...nejake viditelene poblikavani svetel jsem zatim nezaznamenal. Zatim se tedy pripadny problem projevil jen tim praskanim zarovek...
Koniec žiarovky po niekoľkých prúdových nárazoch pri zapnutí vyzerá najskôr na nekvalitu.
S uvoľneným vodičom PEN ktorý rozhádže napätie o niekoľko voltov na dlhšiu dobu tak, aby sa to prejavilo iba na životnosti žiaroviek som sa zatiaľ ešte nestretol. Väčšinou sa to rozlieta tak, že výraznú rozdielnu svietivosť by ste zaregistroval už v krátkom čase pri zapnutí výkonnejšieho spotrebiča.
Skúste odsledovať správanie žiaroviek ako už bolo poradené po zmene za kus od iného výrobcu, resp. potom zvážte návštevu odborníka.
Dovtedy si môžete niečo jednoduchšie o žiarovkách pre školákov pozrieť napríklad aj tu:
http://fyzikadoma.aronde.net/22a.htm


Název: Re: Co může být příčinou náhlého praskání žárovek?
Přispěvatel: Václav Třetí 05.01.2017, 07:53
Klasické žárovky se též vyrábějí na různá napětí, pro síť 230V se doporučuje používat žárovky označené 240V. I v této zdánlivé maličkosti může být základ problému.

Důvodem je, že se na výstupu distribučního (obecního) transformátoru nastavuje obvykle jmenovité napětí 230V + 5%,  tedy 242V. Tento postup je obecně správný a používá se odedávna (v době jm. napětí 220V se nastavovalo 231V - do roku 1993),  slouží k zmenšení úbytků napětí na vzdálenějších odběrných místech od transformátoru .

S Vaším problémem může souviset i rekonstrukce rozvodů ve vedlejší ulici či části obce. Nové rozvody mají menší ztráty, může být vystavěn i nový transformátor a vaše ulice může být z těchto rozvodů napájena. Obvykle se takto po částech provádějí výměny vrchního vedení za kabelová.

váš problém skutečně nelze řešit na dálku, je třeba zjistit situaci na místě odborníkem, v prvopočátku, by jím měl být revizní technik, který posoudí, zda není problém ve Vašem domě. Též by bylo vhodné poptat se u sousedů, zda také nepozorují podobné problémy v poslední době.