Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Opravy a servis, údržba, rekonstrukce => Téma založeno: lukas mergl 15.10.2006, 22:36



Název: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: lukas mergl 15.10.2006, 22:36
Dela to i kdyz tam pustim ovladani pro bojler jedna se o novou instalaci


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 15.10.2006, 23:00
A nebude to tím, že stykač (a jeho ovládací cívka) je až za tímto chráničem? Napájení cívky je odebíráno z přívodního "silového" kontaktu stykače a druhý konec této cívky vede ke spínači HDO, kde je připínán k PEN sběrnici v elektroměrovém rozvaděči? Pak by to pravděpodobně měla být příčina vypadávání chrániče, část proudu se nevrací zpět rozdílovým transformátork em chrániče, protože "odchází" cívkou mimo něj ovládacím vedením HDO do bodu (PE)N, který je ještě před chráničem.  Ale opět, mohli bychom dlouho diskutovat, chtělo by to podrobnější popis situace. Zase holt dotaz typu: koupil jsem to nejde to poradte chci to hned a musi to jit opravit levne a rychle snazte se


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 16.10.2006, 06:06
Určitě by to chtělo více informací.
Je možné, že je to špatně zapojené, jak psal p. Dosbaba. Toto se stává celkem často, při použití jednoho centrálního chrániče. Pokud je chránič umístěn v podružné rozvodnici, musí být jistič pro ovládání blokovaných spotřebičů připojen před chráničem. Pokud je přívod od elektroměru připojen pouze na chránič, určitě je něco špatně.
Také je ovšem možné, že problém někde jinde, v instalaci nebo ve spotřebiči. Někde může být propojen N a PE, potom se to chová tak, že menší spotřebiče (světla) fungují normálně, po zapnutí většího spotřebiče chránič vypadne.
Doporučoval bych návštevu odborníka, nejlépe revizního technika, ten by měl příčinu najít.


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Michael Holaň 16.10.2006, 07:27
Zkuste si nejprve vypnout elektrokotel a boiler, příp. ostatní blokované spotřebiče. Jestliže vypadává chránič při zapnutí HDO i při vypnutých spotřebičích, je to zpravidla problém o kterém mluví p. Dosbaba. Oprava je snadná, musíte si vytáhnout fázi na ovládání relé z obvodu před chráničem, protože nula je ovládána kontaktem HDO rovněž z obvodu před chráničem. Pokud vám tento obvod závadu nedělá, postupně připojujte blokované spotřebiče a závada bude zpravidla zde nejčastěji u spotřebičů s vodou, kde mohou mít topné vložky snížený izolační stav.


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Josef Brož 16.10.2006, 07:31
Dle mého názoru jsou dvě možnosti: 1. velký unikající proud elektrokotle, je nutno změřit.  2.  přes chránič nusí jít dva vodiče, ovládaví vodič z HDO  a i pracovní.


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 16.10.2006, 11:55
Pane Brož, můžete zapojení dle bodu 2 trochu konkrétněji rozvést? Za předpokladu nejčastějšího případu, kdy relé HDO spínají k potenciálu PEN v elektroměrovém rozvaděči, tj. před proudovými chrániči, si toto zapojení nějak neumím představit.


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Petr Dadák1 16.10.2006, 19:51
Já si myslím, že máte HDO před proudovým chráničem a stykač v rozvaděči až za ním. Tzn. při sepnutí sazby se na stykac dostane vlastne PEN az za proud.chranic. Zkuste fazi pro civku stykace vzit pred fickem jen tak na pokus. Tj. z jeho hornich svorek.


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Štefan Beláň 16.10.2006, 20:14
Drobná poznámka.  (!)

Když je instalovaný centrální proudový chránič, nebo jenom chránič  pro blokované spotřebiče (bojler, přímotopy, akumulační topení... atd.),  musí se vždy použít oddělovací ovládací relé, napojené před chráničem.  ::)

P. S. Alespoň do té doby, než se začne provádět blokování podle předpisů, tj. ovládací vodič bude vyveden z místa ovládání a vrátí se do místa ovládání!  (wall)


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: lukas mergl 16.10.2006, 22:44
mr. Dosbaba to je zrejme ono dekuji i vsem ostatnim.
stykac je v elektrokotli a faze pro stykac  je samozrejme z elektrokotle a N pro  stykac se tam pousti z elektromerove PEN svorkovnice.
co ted?jistic pro jisteni civky stykace kotle je pred chranicem ovsem zatim nevyuzity protoze jsem videl ze L na stykac jde primo z kotle .takze ted ho vyuziju odvod z nej pripojim na  fazi kabelu po kterym mi jde ovladani z podr.rozv. do kotle (mam tam 3*1,5C) ale nechci to davat primo na L pol stykace v kotli protoze vsechny kontakty jsou vyvedeny na spolecnou svorkovnici kotle samozrejme bez L kontaktu stykace a nechci zasahovat do zapojeni kotle tak co s tim?(zadny oddelovaci rele do podruznyho rozvadece uz nenabastlim)
mimochodem mr.dosbaba nikdo nechce zbytecne utracet prachy radsi se poradim a udelam to jak to ma byt.
 


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 16.10.2006, 23:52
Máte několik možností :
1. Zapojit přívod pro elektrokotel mimo chránič, ovládací vodič z přijímače HDO zapojit přímo do elektrokotle.
2. Do podružné rozvodnice instalovat relé nebo stykač (např. MOELLER R230/S),  jeden pól cívky relé (stykače) bude připojen na fázi z jističe zapojeného před chráničem, druhý pól bude připojen na N vodič z přijímače HDO. Relé nebo stykač bude spínat N za chráničem, dále bude pokračováno na kontakt HDO v elektrokotli.
3. Instalovat relé nebo stykač do elektroměrovéh o rozvaděče, kotel ovládat bezpotenciálov ým kontaktem. Předpokládám, že kabel pro impuls HDO je alespoň dvoužilový. Toto zapojení nemusí místní rozvodné závody umožnit.
4. Zasáhnout do zapojení kotle. Impuls HDO obvykle spíná malé relé. Potom bude nutné to relé zapojit na samostatný přívod - L i N. Předpokládám opět alespoň dvoužilový kabel pro impuls HDO. L by byla opět připojená z jističe zapojeného před chráničem, N přímo z přijímače HDO.

Asi nejjednodušší bude pro vás řešení č. 2. Ten jeden modul se snad do podružného rozvaděče ještě vejde. Psal jste ještě něco o boileru, bylo by možné použít stykač se dvěma kontakty (např. MOELLER R230/SS),  jeden kontakt využít pro spínání kotle, druhý pro boiler. Správně by tedy měly být instalovány dva stykače, jeden na 8 hod sazbu pro boiler, druhý na 20 hod sazbu pro kotel, ale připojení boileru na 20 hod. sazbu je výhodnější a RZ to obvykle tolerují. 
Nebylo by od věci, kdyby jste to blíže popsal, zajímalo by mě hlavně, jak je v současné době napojeno ovládání boileru a jestli jsou z přijímače HDO vyvedeny dva vodiče (20h od + 8 hod sazba) nebo jen jeden (20 hod. sazba)


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: lukas mergl 17.10.2006, 00:04
jj diky dam vedet jak jsem to vyresil do podruzneho rozv. se opravdu uz vic nevejde.asi privedu L pred chranicem na   L-pol stykace v kotli 
na bojler mam samozrejme taky stykac.


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Štefan Beláň 17.10.2006, 07:34
Varianta 1. a 4. je trochu nebezpečná!   (!) Zavlečete si do rozvodnice kotle cizí napětí mimo hlavní vypínač kotle. To je dost velký problém pro laickou obsluhu. Dá se to za určitých bezpečnostních opatření praktikovat při profesionální obsluze.  :-\

Osobně bych takové řešení jak RT odmítl a uvedl v revizní zprávě jako závadu.
 >:(

P. S. Pomocné oddělovací relé je nutné osadit do hlavního rozvaděče, nebo také dle kolegy Hasaly k elektroměru, což pokládám za nejvhodnější z hlediska bezpečnosti, ale je zase nelogicky odmítáno dodavatelem elektřiny.  >:D


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Petr Doležal 17.10.2006, 07:55
V tom rozvaděči se opravdu nenajde 18 mm pro instalační relé ?


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 17.10.2006, 14:21
To Beláň :
Varianta č. 1 není žádným způsobem nebezpečná, do kotle se přivádí pouze spínaný N vodič od HDO. Výrobce toto zapojení přímo doporučuje (PROTHERM).
Varianta č. 4 je... hmm... nestandartní ;) s tím souhlasím, ovšem při určitých bezpečnostních podmínkách by se to provozovat dalo. Dovnitř kotle, k tomu relé, by se např. dal umístit štítek "pozor, pod napětím i při vypnutém hlavním vypínači".

To Doležal:
17,5 mm :)
Tazatel psal, že tam má stykač pro boiler, ten by se dal vyměnit za stykač se dvěma kontakty a dále to zapojit tak, jak jsem psal výše, varianta č. 2. Velikost stykače S i SS je stejná.


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 17.10.2006, 15:04
To Hasala: Ad bod 4 - souhlas s panem Beláněm. Pro laickou obsluhu je problém už samotná terminologie (cizí napětí apod.),  natož aby věděl, kde je vypnout.
Jeden příklad bohužel z vlastní zkušenosti: Kolega mě poprosil ať se mu podívám na vypínač ventilátoru na záchodě. "Vypnul jsem proud v celém bytě," hlásil mi, když jsem odstranil kryt vypinače. Přesto jsem dostal pěknou šlupku. Netušil, a já už vůbec ne, že větrání mají centrální společné na stoupačce a je napájeno z nějákého spol. rozvaděče. Do vypinačů jde tedy do bytu úplně cizí napětí 230V! Už si dávám pozor, ale když jsem to netušil jakožto elktrikář sám, jak to má předpokládat elektrotechnic ký laik?!

To Beláň: Když se jako projektant setkám se zapojením ovládacích obvodů mezi dvěma rozvaděči tak, že fáze jde z jednoho rozvaděče do druhého, tam přes kontakty ovládá nějáká relátka a pak jde na N šínu toho cizího rozvaděče (proud se nevrací odkud přišel),  berou mě mory!! >:(


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: lukas mergl 17.10.2006, 23:41
to Hasala jo tento kotel je taky protherm rejnok 18 kw - to jen tak pro doplneni ,  jeste jsem to zvazoval a mozna zkusim variantu 2 no uvidime ...


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: lukas mergl 19.10.2006, 21:49
to Hasala v bodu 2 jste zminoval stykac MOELLER R230/S mam mensi dotaz na jejich strankach to nemuzu dohledat  ::) ma velikost 1 modulu? spinal by kotel a bojler zvlast?diky


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 19.10.2006, 22:29
to není jenom MOELLER, většina výrobců vyrábí stykač se dvěma kontakty ve velikosti jednoho modulu (jako jednofázový jistič).
Zeptejte se přímo v nějaké prodejně.
Nějaké info k MOELLER najdete zde : http://www.treco.cz/data/download/R+S.pdf

na stránkách http://www.moeller.cz toho opravdu k vidění moc není  :-\


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: lukas mergl 19.10.2006, 23:23
dik


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: lukas mergl 02.11.2006, 18:59
tak jsem tam ve finale nabastlil jeste jeden stykac a je klid...


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Maros Macik 28.10.2008, 06:28
tak jsem tam ve finale nabastlil jeste jeden stykac a je klid...

Mozete to trocha rozviest? Tiez sa teraz nad tymto trapim. Znamena to, ze pred prudovy chranic ste zapojili 3f stykac?


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Václav 3 29.10.2008, 06:01
to Maros Macik:
Pročtěte si celé toto vlákno diskuse a pokud vám to nepomůže k odstranění problému, ozvěte se znovu - myslím si ale, že zde bylo probráno již skoro vše.


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Pavel Stratil 23.12.2016, 22:55
Přesně to samé jsem řešil dnes :-) Celou dobu mám elektrokotel RAY od prothermu zapojený přes pomocné relé a na svorky v kotli tak jde bezpotenciálov ý kontakt relátka, které jsem měl zapojené normálně na fázi a nulák s tím, že až se konečně ČEZ uráčí (trvalo to "jen" 3 měsíce...) tak vyměním jen nulák za spínáný nulák z HDO a ono prdlajs... Kotel je samozřejmě za chráničem a klasický nulák se do něj vrací takže to fungovalo. Jakmile jde ale proud přes cívku do HDO jde mimo chránič a konec...

Takže nezbývá než si stáhnout fázi před fíčkem a tím spínat relátko což se mi teda vůbec nelíbí ale co se dá dělat.
Nechápu jen že mi z rozvaděče z Holoubkova jdou z HDO dva dráty označené 1 a 2 ...
1 je sepnutá zem při nízkém tarifu co dělá 2 jsem nezjistil... Ale mám do sklepa stažený oba tak jeden použiju na přívod fáze ale za mák se mi tohle řešení nelíbí ...


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: David Hruda 23.12.2016, 23:44
...1 je sepnutá zem při nízkém tarifu co dělá 2 jsem nezjistil...
Že by jeden byl PV (přímotopné vytápění) a ten druhý TUV (teplá užitková voda)?


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Čestmír Kubáček 25.12.2016, 20:29
Osobne vidim 2 Realne varianty a mnobo nerealnych. 1. Ma tak 62,5%. Delal vam to kamarad lojza, kterej byl na vojne pridelenej k elektrikarum tak vi co a jak prece. Jeste kdyz do nej nalejete rum. 2. Takocych 37% delal jste to sam a najednou nevite kde je chyba. Pul procenta na zmenu vodice v kabelu (barevne) nebudu resit. Volejte RT a zaplatte si odbornost. Blbe zapojeny stykac hdo najde hned. A informuje vas o dalsich skrytych chybach, ktery jak napotvoru potkaj az tchyni ->pokus o neumyslny zabiti


Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Pavel Stratil 28.12.2016, 18:16
Dělal jsem to sám a vím přesně od prvního zhasnutí světel kde je problém  :P

Revizák co to revidoval mi to takto poradil s tím, že to pak jen přepojím (byť v tarifu D01d tak jsem prostě potřeboval aby kotel temperoval když jsem byl dva týdny na dovolené),  ale ani on si asi neuvědomil, že za tím chráničem to nebude fungovat.
Ale taky by mu to hned došlo po prvním bliknutí...

Bohužel už nemám místečko na relé v rozvaděči takže to musí jít až do sklepa s fází mimo chránič a tam teprve na jistič a z něj na relé. 



Název: Re: Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
Přispěvatel: Rozvodak 27.04.2017, 23:33
Přesně to samé jsem řešil dnes :-) Celou dobu mám elektrokotel RAY od prothermu zapojený přes pomocné relé a na svorky v kotli tak jde bezpotenciálov ý kontakt relátka, které jsem měl zapojené normálně na fázi a nulák s tím, že až se konečně ČEZ uráčí (trvalo to "jen" 3 měsíce...) tak vyměním jen nulák za spínáný nulák z HDO a ono prdlajs... Kotel je samozřejmě za chráničem a klasický nulák se do něj vrací takže to fungovalo. Jakmile jde ale proud přes cívku do HDO jde mimo chránič a konec...

Takže nezbývá než si stáhnout fázi před fíčkem a tím spínat relátko což se mi teda vůbec nelíbí ale co se dá dělat.
Nechápu jen že mi z rozvaděče z Holoubkova jdou z HDO dva dráty označené 1 a 2 ...
1 je sepnutá zem při nízkém tarifu co dělá 2 jsem nezjistil... Ale mám do sklepa stažený oba tak jeden použiju na přívod fáze ale za mák se mi tohle řešení nelíbí ...

Hlavne abyste si chytl tu merenou fazi..  Mohlo by se to krapet prodrazit. Kazdopadne ubastlite zavadu v instalaci, kdyz tu ovladacku mate jistenou hlavnim jisticem.

Kazdy sveho stesti strujcem.