Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Autorský článek 15.07.2016, 09:02



Název: HROBAŘ: Jistič jako vypínač
Přispěvatel: Autorský článek 15.07.2016, 09:02
HROBAŘ: Jistič jako vypínač
    Používáte jistič kromě jištění také jako vypínač? Obsluze kladkostroje v tomto příběhu se tento zvyk rozhodně nevyplatil. Když se mu náhodou vysmekl sběrač kladkostroje ze své troleje, chtěl ho znovu nasadit, a proto šel podle zvyku k jističi a vypnul ho. Bohužel netušil, že předchozího dne elektroúdržbář vyřadil tento vadný jistič z provozu. Co se stalo při nasazování sběrače a kdo za to byl zodpovědný?
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/hrobar-jistic-temax)


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
HROBAŘ: Jistič jako vypínač
   


Název: Re: HROBAŘ: Jistič jako vypínač
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 15.07.2016, 10:05
Neznám předpisy z roku 59, ale dneska by elektrikář nafasoval minimálně spoluvinu.

Vina údržbáře:
1) neměl tam co dělat, dokud trolej nezajistí elektrikář. O zajištění měl být pořízen zápis (asi by v tom lítal i nadřízený).
2) neměl k vypnutí používat přístroj, který k tomu není určen (ale to jako laik nemusel vědět). Byl o tom poučen?

Vina elektrikáře:
1) neoznačil jistič jako vyřazený nebo neodstranil ovládací páku. Zápis do knihy nestačí. Zavinil nebezpečný stav, protože věděl, že se jistič jako vypínač běžně používá. Poloha páky i dnes slouží jako indikátor polohy hlavních kontaktů, má tedy přirozenou důvěru.


Název: Re: HROBAŘ: Jistič jako vypínač
Přispěvatel: IM 15.07.2016, 10:20
Asi by nebylo šťastné odvozovat od uvedeného případu (a titulek k tomu částečně nabádá),  že nemohu použít dnešní jističe jako vypínač.  :-[


Název: Re: HROBAŘ: Jistič jako vypínač
Přispěvatel: Jan Bocek 15.07.2016, 10:52
Elektroúdržba jim vyhověla, protože šlo jen o další zlepšení ochrany před přetížením a nebylo to proto na závadu. Závadou však bylo, že si obsluhovatel kladkostroje zvykl používat jističe místo vypínače. Bylo to pohodlné a rychlé, a proto již nikdy nemusel shánět údržbáře, když chtěl ve vypnutém stavu něco opravit na elektrickém zařízení kladkostroje.


Zde byla systémová chyba provozovatele ,  že obsluha mohla provádět opravy na EZ kladkostroje. ( spíše se to tolerovalo...)
V té době měli tuto možnost pouze jeřábníci, kteří mohli opravovat sběrače na příčných trolejích. Jenže jeřáb měl hlavní vypínač a ještě hlavní pojistky.  Došlo tak ke dvojímu přerušení proudu.

T pohledu elektroúdržby.
A protože jsem s jističi typu TEMAX hodně pracoval, tak bylo nepsaným zvykem, že vypnutí jen Temexem jsme tehdy nepovažovali za zajištění vypnutého stavu. Byli jsme školení, že musíme přerušit napájení ve dvou místech. A pracovat bez měření napětí ve vypnutém stavu byl ( a stále je...) hazard.

Dříve obsluhy na technologickýc h strojích měnily kontakty v ovládačích, sběrače na trolejích, uhlíky v motorech, pojistky v rozvaděčích s krytím IP00.....ale na hlavní vypínače věšeli tabulky "Vypnuto pro opravu, datum ,  jméno". Byla jiná doba, kdy se výroba sledovala na minuty a možná i jiný profesní přístup zaměstnanců. Přesto bych mohl psát o několika smrtelných úrazech obsluhy při špatně zajištěném pracovišti.

Temaxy byly velice nebezpečné jističe s olejovou náplni. Způsobily spousty úrazu popálenin elektrikářům. Velice často měli elektrikáři "zafačované" ruky až po lokty. Proto bylo zakázáno pracovat bez pracovní blůzy zapnuté až po zápěstí.
Opalováním kontaktů v olejové náplní olej zčernal a lišty se stály vodivými. Exploze Temaxu nebyla ničím vyjímečnym. Po roce 1960 se Temaxy nahrazovaly jističi AMT.

Dnes obsluha nesmí zasahovat do elektrického zařízení a pracovat na elektrickém zařízení může jen za přesně vymezených podmínek.


Název: Re: HROBAŘ: Jistič jako vypínač
Přispěvatel: Ižák Ctibor 16.07.2016, 20:11
Jednoznačne tak, ako vykrátil vadný istič, mohol vykrátiť aj vadný hlavný istič, preto nevidím dôvod narážky v tomto prípade na to, že by sa nemal použiť istič ako hlavný vypínač.