Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Michal Jurčík 17.02.2016, 14:38



Název: Co zpusobuje ruseni krokového motoru a jakym zpusobem jej lze dobre odstranit?
Přispěvatel: Michal Jurčík 17.02.2016, 14:38
Jelikoz neznam nikoho kdo se zabyva motory a nejsem z toho moc chytry, na otazku ruseni, vznikajiciho pripojenim krokoveho motoru do obvodu.

Mam tento krokovy motor v seriovem zapojeni
http://www.cncshop.cz/57hs22-krokovy-2-fazovy-motor-2-2nm
a k nemu kontroler
http://www.cncshop.cz/em705-driver-pro-2-fazove-krokove-motory-70v-7a

Jako PWM zdroj pouzivam Arduino Mega 2560 a k napajeni motoru toroid 230V/31V (mezi nimi klasicky usmernovac -> elektrolyty -> keramika).

V krabici je rovnez deska pro zdroje 230V -> +12V, +-5V, +-15V cili trafo->usmernovac->elektrolyt->linearni stabilizator->keramika.

Za normalniho stavu jsou vystupy napajeni na osciloskopu krasne hladke nicmene po pripojeni motoru (a to i v pripade, ze se motor nehybe a funguje zde pouze pridrzny proud) se objevi znacne zasumeni vystupu.
Vstup 230V je za vypinacem rozdelen na 2, jeden pro desku s napajenim a druhy do toroidu.
Co zpusobuje toto ruseni a jakym zpusobem jej lze dobre odstranit?


Název: Re: Co zpusobuje ruseni a jakym zpusobem jej lze dobre odstranit?
Přispěvatel: Martin Kurka 17.02.2016, 16:35
Když si přepojíte osciloskop na rychlejší časovou základnu, pochopíte.
Je to tak správně. Ono rušení je principem funkce.
Kontroler svojí vlastní PWM reguluje proud do každé fáze krokového motorku. Tudíž nosná PWM kontroléru bude tak 10x vyšší, než je nejvyšší řídící frekvence motoru z Aldruina. U Aldruina asi nejde o PWM, pokud kontrolér takový řídící signál nevyžaduje.

Každá fáze krokového motoru se napájí ze zdroje proudu. Pokud ne, v klidu je motor přetěžován, protože proud vinutím je  omezen jen jeho ohmickou hodnotoru. A v plných otáčkách máte ve vinutí indukované protinapětí, které snižuje napájecí napětí fáze a tím i proud (a roste jeho reaktance). Takže v plných otáčkách moc klesá moment, který je úměrný proudu.
Budíte-li fáze motoru ze zdroje proudu, ten automaticky v klidu výstupní napětí ubere a v plných otáčkách přiloží naplno pod kotel.
Takže v klidu má kontroler nejmenší plnění střídy PWM a v plných otáčkách může být výstup připnut na  napájení trvale (ale i tak je moment krokového motoru v plných otáčkách mmenší než v klidu i při stejném proudu).
V pravěku se jako náhradní zdroj proudu dávaly před motorové fáze výkonové odpory, které u zastaveného motoru pěkně topily. A napájecí napětí motoru se dávalo co unesly spínací tranzistory. Aby se tomu zdroji proudu přiblížilo co nejblíže.
Dnes to kontrolér dělá bezeztrátově pomocí PWM.


Z toho měření jasně pochopíte, proč je třeba odrušovat i vstup toroidního transformátoru, vše mít v kovové skříni a motor napájený stíněným kabelem.

 


Název: Re: Co zpusobuje ruseni krokového motoru a jakym zpusobem jej lze dobre odstranit?
Přispěvatel: Michal Jurčík 18.02.2016, 15:45
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) moc za odpoved. Jen se zeptam jakym zpusobem odrusit ten vstup toroidu? Da se primo na to neco koupit? Samozrejme vse mam v plechove krabici a napajeni motoru je odstinene.

PS: Jenom k tomu kontroleru - prakticky jsou pouzity 2 jeho piny (respektive 4) jeden na hodnote (0 ci 1) urcuje smer otaceni a druhy reaguje na nabeznou hranu PWM z mikrokontroler u cili urcuje mnozstvi kroku motoru za sekundu. Samozrejme na kontroleru se pomoci prepinacu nastavuje pocet kroku/otacku cili uhel jednoho kroku.