Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tým portálu Elektrika 15.02.2016, 08:02



Název: Kde vidíte praktické nasazení elektronického jističe vy?
Přispěvatel: Tým portálu Elektrika 15.02.2016, 08:02
WAGO IN#9: Jaké jsou komunikační výstupy elektronických jističů
    Elektronické jističe disponují komunikačním rozhraním. Jaké výstupy jističe nabízí? Projektant má na výběr z několika tipů informací o tom, v jakém stavu se jistič nachází. Nejběžnější je digitální výstup, který informuje o tom, že jistič vybavil a že je některý z kanálů v pasivním stavu. Sofistikovaněj ší je pak komunikace nazvaná Manchesterský protokol.
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/wago-in-9-jake-jsou-komunikacni-vystupy-elektronickych-jisticu)


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Kde vidíte praktické nasazení elektronického jističe vy?
   


Název: Re: Kde vidíte praktické nasazení elektronického jističe vy?
Přispěvatel: Martin Kurka 15.02.2016, 13:57
Ach jo. Manchesterský protokol je naprostá pitomost. Manchester je kódování nebo modulace, nikoliv protokol. Jde o fázovou modulaci, která je u bezdrátu výhodná, že může být nosná použita pro přenos energie. Také je u ní výhoda, že synchronizační impulz je v každém přenášeném bitu uvnitř.
Takže Manchester určuje co je logická jednička a co logická nula. Ale to, co určuje co to přijaté, nebo vyslané hejno jedniček a nul znamená se jmenuje protokol a to z ukázky nevíme, ač je to u komunikací důležitější. Protože stejný protokol lze přenášet  různými přenosovými cestami a médii. Nakonec já sám nevím, kolik mi Internetem přišlo paketů po jakém kódování a zda vzduchem, kabelem či optikou. ale já a hlavně můj počítač ví, jakým protokolem to přidrandilo.
 
Na bázi této modulace Manchester fungují bezkontaktní čipové karty s protokolem Milfare. Kdyby tam šifrovaný protokol Milfare Desire a podobné nebyly, tak si kdokoliv udělá elektronickou kopii vaší karty bezkontaktním přečtením na dálku z vaší peněženky a to by se nikomu nelíbilo.
Také na té bázi Manchesteru funguje čtení karet pro lítačky - IDOLY, Lítačky, OPENCARD, ISYC  a podobné. Přesto OPENCARDEM nevyberete peníze ze svého účtu v bance. Je tam jiný protokol a hlavně jiná nadstavba nad tím protokolem.
Takže stejná posloupnost jedniček a nul v kódování Manchester může znamenat něco naprosto jiného, je to pro jiný protokol cizí řeč a i když mluvíte stejnou řečí, musíte ještě znát smluvené heslo v té řeči.


Jiank tyhle jističe prvotně směřují do datových center.