Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Otakar Dosbaba 01.12.2015, 16:13



Název: Proč jsou vodiče dvoužilové flexošňůry hnědé a modré?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 01.12.2015, 16:13
Často si pokládám tuto otázku. Neměly by být v kombinaci hnědá-černá? Kdo a čím přemýšlel, když se to zavádělo? Sice vím, že je to legislativně ošetřeno, zařízení rozlišují pouze pracovní a ochranný vodič, ale když je jednou modrý vodič určen pro N, tak zde je to zavádějící.


Název: Re: Proč jsou vodiče dvoužilové flexošňůry hnědé a modré?
Přispěvatel: Radim Strycharski 01.12.2015, 18:11
Mám za to, že nikde barevné značení předepsáno není. U libovolné záměny připojení k fázovému nebo nulovému vodiči by vždy muselo dojít k porušení normy, ať už by byla kombinace barev jakákoli. Možná, že výrobci používají stejné vodiče jak v přívodech dvoužilových, tak v přívodech vícežilových, a proto musejí žíly obarvit. Potom je jedno, jestli je použit vodič černý nebo modrý.


Název: Re: Proč jsou vodiče dvoužilové flexošňůry hnědé a modré?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 01.12.2015, 19:00
Kdybych byl "radikální puntíčkář",  asi bych kvůli "barvám" odmítal provozovat UPS, protože když je tam přivedeno základní napájení, je tam na výstupu vodič L a N, ale když se to přepne na vestavěný střídač, je tam výstup izolovaný od země a tam nemůžeme mluvit o N vodiči a tak ani modrá v tomto případě "není dobrá"

Takže to, co je za rozhraním zásuvka - vidlice bych v některých detailech neviděl tak radikálně. U spotřebiče třídy II nemůže mít záměna pracovních vodičů vliv na bezpečnost ani na funkci!


Název: Re: Proč jsou vodiče dvoužilové flexošňůry hnědé a modré?
Přispěvatel: Václav Třetí 03.12.2015, 06:35
Dvoužilové flexošňůry měly barevnou kombinaci vodičů pro L a N (černá nebo hnědá a modrá) již od sedmdesátých let. Ovšem dvojžilové CYLY a CYSY v metráži se až do první poloviny 90. let dodávaly v barevné kombinaci černá-hnědá.