Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Autorský článek 21.10.2015, 11:02



Název: Proč nasazení LED žárovky zvyšuje nároky na spínací kontakty?
Přispěvatel: Autorský článek 21.10.2015, 11:02
TECO: Nasazení LED žárovky zvyšuje nároky na spínací kontakty ovládacího relé i obyčejného vypínače
    Už jste někdy přešroubovali v instalaci starou žárovku za novou LED žárovku a přitom narazili na problémy s vypínačem nebo s kontakty ovládacího relé? Zajímá vás proč se u moderních a úsporných světelných zdrojů objevují proudové špičky schopné po čase zničit obyčejné spínací kontakty. Následující článek je o vlivu parametru, který se zatím na obalu úsporných světelných zdrojů běžně neobjevuje. A tím je "náběhový proud",  anglicky "inrush current". Vycházíme z vlastních zkušeností jako výrobce řídicího systému Foxtrot, který má v sortimentu spínací modul s kontakty, jež vydrží až špičky 800A. Proč jej dnes doporučujeme jako základní typ pro všechny světelné okruhy?
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/teco-nasazeni-led-zarovky-zvysuje-naroky-na-spinaci-kontakty-ovladaciho-rele-i-obycejneho-vypinace)


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Proč nasazení LED žárovky zvyšuje nároky na spínací kontakty?
   


Název: Re: Proč nasazení LED žárovky zvyšuje nároky na spínací kontakty?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 21.10.2015, 22:26
Když si dám LED s předřadným kondenzátorem, bude tam při zapnutí nějaká špička
Když si tam dám LED s měničem (nebo "úsporku"),  bude tam jiná špička při zapnutí
Když tam budu mít klasickou Edisonku, tam nějaká špička při zapnutí bude také
Když tam budu mít zářivky s elektronickým předřadníkem, je to podobné jako u LED nebo úsporek s měničem
Když tam budu mít zářivku s tlumivkou, bude tam u více světel pořádná proudová špička především pokud budou pečlivě kompenzované a bude tam i napěťová špička při vypínání, čím horší kompenzace, tím horší stav...

Takže asi byl to bral tak, že nejen spínače LED je třeba dimenzovat s rezervou


Název: Re: Proč nasazení LED žárovky zvyšuje nároky na spínací kontakty?
Přispěvatel: Tom_B 10.04.2023, 22:26
Mám asi hloupý dotaz, ale nepovedla se mi dohledat odpověď.
Řekněme že bych chtěl použít TECO modul C-HM-1121M který má podle dokumentace ( https://wiki.tecomat.cz/clanek/14111-c-hm-1121m )
na výstupu DO18 možnost spínat spínaný zdroj (např. Mean Well SDR-480P-24 Cold start, 80A at 230VAC). A výstup 24V bych rád zapojil třeba na DO1-DO10 které by bylo přímo zapojené na 24V led napěťové pásky (instalované v profilech).
A teďko k dotazu. Poteče do toho pásku inrush proud? Předpokládám, že ano, ale myslím si, že ne zase tak velký, takže by to ty relé mohly přežít (ty obyčené, uváděno krátkodobě 5A)? Otázka je pokud budu spínat 24V tak ty proudy budou docela velké 2-3A tak se trochu bojím jak to bude se spolehlivostí.


Název: Re: Proč nasazení LED žárovky zvyšuje nároky na spínací kontakty?
Přispěvatel: M S 10.04.2023, 22:32
Jednosmerny LED pasik nema inrush current, takze bez obav.


Název: Re: Proč nasazení LED žárovky zvyšuje nároky na spínací kontakty?
Přispěvatel: Jaromír Klaban 12.04.2023, 22:12
.............. . na 24V led napěťové pásky (instalované v profilech).
A teďko k dotazu. Poteče do toho pásku inrush proud? Předpokládám, že ano, .....


Ne, nepoteče. LED pásek je řada paralelně zapojených dvojic "dioda s malým odporem v serii". Není tam žádný kondenzátor, který by v okamžiku sepnutí kontaktu relé a připojení zdroje napětí tento zdroj "zkratoval".
Nenabitý kondenzátor se chová v první chvíli po připojní napětí jako zkrat (fyzika...).
Takový kondenzátor je v vašem zapojení právě na vstupu spínaného zdroje napětí Meanwell (pro vyhlazení vstupního usměrňovače). A tam se občas ten inrush current objeví v okamžiku průchodu půlvlny napětí vrcholem, kdy je tam 400 V a tedy bude slušný i zkratový proud. "Občas" proto, že když náhodou relé sepne v okamžiku průchodu 50 Hz napětí nulou, tak v tu chvíli kondenzátorem nic neteče a proud kondenzátoru poslušně sleduje sinusovku napětí posunutý o 1/4 vlny (90° fázového posunu) za ním. Bez jakýchkoliv důvodů pro inrush špičku. Takže LED pásky jsou v pohodě. Inrush proud nezpůsobují a stačí slabší relé.

Jinak je tomu ale u LED žárovek. Protože každá LED žárovka má v sobě spínaný zdroj AC/DC. Vždy s tím kondenzátorem na vstupu. Více LED žárovek najednou je více paralelních kondenzátorů a inrush proudy se sčítají. Takže někdy ani 80 A toho jedno odolnějšího relé nestačí. Na spínání LED žárovek na 230 V AC jsou jiné moduly např. C-OR-0011M-800. Mají 11x relé, každé snese 800A nárazového inrush proudu.