Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Jan Rovner 24.08.2015, 20:35



Název: Jaké jsou orientační náklady pro zřízení připojení z hladiny 22kV na nn?
Přispěvatel: Jan Rovner 24.08.2015, 20:35
Potřebuji zajistit napájení pro technické zařízení o příkonu < 0.1kW a běžném napětí 230V (RR stanice). Za normálních okolností toto řešíme běžným odběrným místem nebo spíše neměřeným odběrem.

Nyní máme k dispozici jen hladinu 22kV, připojení přímo na nn nepřipadá do úvahy (vzdálenost, pozemky, ...). Místo připojení je v polích (doslova) v blízkosti do 100m od vedení vn. Vedení je na starých nízkých betonových sloupech - 3 vodiče.

Rád bych se dozvěděl

a) alespoň přibližnou orientační výši nákladů, kterou můžeme očekávat pro zřízení takového připojení - bude jistě potřeba transformátor s nějakým vn vypínačem

b) především nějaké tipy z praxe, jak se uvedená záležitost dá realizovat levněji (repasovaná trafa, 1F trafa?,  úspora na sloupech - vše na jednom atd.)

PS: Asi by se to celé vzhledem k odběru dalo napájet i nějakým solárním systémem (zařízení samotné je dokonce 48V DC),  ale potřebujeme naprosto spolehlivý provoz 24x7.


Název: Re: Jaké jsou orientační náklady pro zřízení připojení z hladiny 22kV na nn?
Přispěvatel: František Šohajda 25.08.2015, 08:13
To se musíte všechno zeptat u majitele toho vn vedení..
Ten dá podmínky připojení i s popř. cenou z Vaší strany..
Pokud vás nenechá se připojit, nic neuděláte !
Každý má jiné ceny, máme tržní hospodářství.. . (dance)
Když pak všechno spočítáte, vyjde 1 kWh na tisíc korun...
Popř. si pak udělejte výběrové řízení z různých nabídek...


To není jen cena trafa a odpínače, ale i pravidelná údržba a revize a podobně...
Všechno je cennově dost náročné. ;)


Název: Re: Jaké jsou orientační náklady pro zřízení připojení z hladiny 22kV na nn?
Přispěvatel: Pavel Mužík_ 25.08.2015, 08:44
Pro tak malý výkon bych doporučoval řešení, které rozvodné podniky používají pro napájení dálkově ovládaných odpojovačů - viz http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,31426.0.html.
Jenom nevím, zda to váš provozovatel vedení 22 kV povolí i pro externího odběratele - zkuste.


Název: Re: Jaké jsou orientační náklady pro zřízení připojení z hladiny 22kV na nn?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 25.08.2015, 11:44
V případech zařízení bezpečnostního významu, se dá o nějakých vyjímkách jednat, což ovšem není váš případ, takže DS nebude nadšená a bude chtít konvenční řešení.
Konvenční jednosloupovka, sekčák a měření včetně PD se bez problému dostane hodně přes mega +  další náklady na údržbu.
Zaměřil bych se spíše na tu FV. V této oblasti mají OZE navrch.
 Osazení 4 12V baterií dostatečné kapacity a zamyslel se nad možností jejich dobíjení mobilním zdrojem v případě nepříznivého počasí.


Název: Re: Jaké jsou orientační náklady pro zřízení připojení z hladiny 22kV na nn?
Přispěvatel: Martin Hroudný 26.08.2015, 22:28
Tyhle problémy se už řešily v dobách zřizování mýtných bran, kdy taková brána potřebuje prd-sranda příkon (třebas 400W) a přitom v okolí žádná síť nn nebyla, jen vn a i ta třebas 3 pr--le daleko...
Vymyslelo se řešení, že se budou v těchto případech montovat mezifázové přístrojové transformátory napětí 22000/230 VAC xxxVA.
Pak se to ale spláchlo ze stolu coby nestandardní řešení a pokud je mi známo, všude se naflákaly klasické trafostanice 25 nebo 50kVA. Nebo jsem dosud aspoň nic jiného nepotkal...

Technicky řešitelné to s podstatně menšími náklady tedy je - ale distributoři na jiné řešení než to klasické (tj. sekčák+1sloupová trafostanice) ve finále nepřistoupí.
Cenu bych odhadoval na 200-250 tisíc Kč minimum. Za předpokladu, že je tím myšlena pouze a jen 1sloupová trafostanice s trafem 25kVA, svodiči přepětí, pojistkami, tím nejjednodušším rozvaděčem nn s přímým měřením do 80A (tj. přípojku vn se sekčákem až po kotevní izolátory trafostanice zajistí distributor).