Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Ondřej Sladký 12.05.2015, 19:35



Název: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: Ondřej Sladký 12.05.2015, 19:35
Toto téma se tu před několika lety řešilo. Chci se zeptat, zda se již od té doby něco změnilo nebo je zcela normální, že v novostavbě je vybudovaná zásuvka 20 cm na sporákem a 5 cm od vařícího hrnce.

Vztahuje se již na to některá norma jako zóny v koupelnách ? Nebo je to na vůli projektanta a zásuvka se může dát "kamkoliv".

Dle mého se jedná o nebezpečné prostředí. Tuto zásuvku mám doma a když vaříme je pěkně orosená a v době vaření samozřejmě naprosto nepoužitelná. Po vaření jsou zase nebezpečné horké plotýnky ...

Tak mě napadlo zda by to vůbec povolil požární technik.


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: František Sichinger 12.05.2015, 21:16
Stejnej prů..r je v tomto prostoru umístěná sporáková kombinace do které se páří od razvařeného hrnce a tyto kombinace rády hoří a neméně působivá je sporáková kombinace umístěná těsně (5cm) nad vodovodní baterií u kuchyňského dřezu a hned vedle je tlačítko na odsávání. Toto je problém u starých panelákových jader. Docela by mne zajímalo jak dříve mohlo být takové bytové jádro skolaudováno. Vím že na bytové jádra byla  spousta, spousta výjimek.
Pochopitelně pokud se to dnes předělává tak se dělá se dle dnešních platných norem.
Nicméně zásuvka nad sporákem je stejná časovaná bomba, jako ta sporáková kombinace a vždy připravená řádně vylekat paní domu.


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: Radim Strycharski 13.05.2015, 15:39
Bohužel to žádná norma neřeší, přestože je takové umístění mimořádně nevhodné a možná nebezpečné. Je to divné o to víc, když to srovnáme se všemi ostatními články regulujícími umístění zásuvek, přičemž nebezpečí není vždy tak markantní jako v případě sporáku. Jako příklad může sloužit složitá geometrie umístění zásuvek v blízkosti umyvadel.


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: František Bernard 14.05.2015, 19:29
Mimo norem je třeba používat i selský rozum. Zažil jsem případ v Teplicích, kdy soudružka architektka umístila zásuvku nad vanou. Po malé hádce jsem vzal štípačky a přívody do zásuvky jsem odštípl.  Neházejme vše na projektanty. Mnohdy budoucí obyvatelé pomocí bankovek provedou všelijaké změny.


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: Jan Franěk 15.05.2015, 08:48
A musí každou takovou věc řešit normy? Nestačilo by jen použít prostý rozum?  :(

Chápu, že je často potřeba obhájit rozumnou věc, nebo mít argument na nápravu podobných bastlů, ale na vše se asi prostě myslet nedá. Osobně sice nevím o žádném konkrétním předpisu, který toto přímo zakazoval, jen bych možná zkusil využít obecné předpisy.  Dále se bez problému může využít návod výrobce, kde jsou stanoveny podmínky k umístění výrobků. Tedy například u zásuvky okolní teplota a v tomto případě například i krytí, proti vlhkosti.

Jinak jsem to třeba řešil v kuchyni restaurace, kde tyto zásuvky byly častým důvodem výpadku elektřiny v kuchyni, za doprovodu pyrotechnickýc h efektů. Plasty uvnitř, byli zuhelnatělé. K problémům docházelo přes množství silikonu, kterým se to pokoušel někdo utěsnit/opravit.  :D


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: Jan Franěk 15.05.2015, 09:19
Ohledně okolní teploty jsem právě volal na hot-line ABB. Bohužel prý tuto informaci nemají v katalogu, ale teplotní rozsah je -5 až 40°C. A to asi nad sporákem bude tepleji . To je myslím dost pádný argument.  IP40 této zásuvky, samozřejmě také.


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 15.05.2015, 09:42
Vnější vliv AA7   El.zařízení musí odolávat teplotám, kterým bude vystaveno.


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: Jiří Novotný- Stryker 15.05.2015, 14:35
A musí každou takovou věc řešit normy? Nestačilo by jen použít prostý rozum?  :(

Ale i na to normy myslí. Každé el. zařízení musí být navrženo (umístěno) tak, aby nebylo negativně ovlivňováno např. teplem.
Jinak učinit ochranná opatření a blééé, blééé, bléééé ....stačí

Argumentace selským rozumem u prostodušších obyvatel většinou moc nefunguje  ;D


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: Jan Franěk 15.05.2015, 18:22
Ale i na to normy myslí. Každé el. zařízení musí být navrženo (umístěno) tak, aby nebylo negativně ovlivňováno např. teplem.

Jistě ano. Někteří si všimli toho, že přesně o tom píšu ve svém příspěvku. Jsou to všeobecná ustanovení, která se k tomuto velmi často využívají.  
Pokud správně čtu, psal jsem i o teplotě a vlhkosti. Navíc ty vlhké páry, obsahují i mastnotu. Další mastnota na zásuvku naprská, třeba během smažení řízků. Tedy pak čeká hospodyňku nepříjemná práce s očistou zásuvky, která může být i nebezpečná, pokud si ji před tím nevypne.

Ale rozhodně bude stačit to, že tato zásuvka není pro toto umístění, s těmito složitějšími VV, prostě určena.


Název: Re: Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
Přispěvatel: Jan Franěk 19.05.2015, 07:44
Dorazila oficiální odpověď od ABB

,

naše výrobky jsou navrženy/zkoušeny/certifikovány dle normy pro domovní použití, tzn. „ vidlice  a pevné či pohyblivé zásuvky jsou vhodné pro používání při teplotách okolí, které obvykle nepřekračují 25°C, občas však dosahují 35°C“.

Jinak dle ČSN 33 2000-5-51 ed.3 pro naše výrobky platí základní třídy vnějších vlivů:

-          Teplota AA5: +5°C až +40°C

-          Vlhkost a teplota AB5: +5°C až +40°C/5% až 85%

 

Tímto děkuji technické podpoře ABB, za poskytnuté informace.  (poklona)