Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Radek Luža 23.04.2015, 21:12



Název: Dáte tip na dvoukanálový osciloskop?
Přispěvatel: Radek Luža 23.04.2015, 21:12
Dáte tip na dvoukanálový osciloskop s galvanickým oddělením dle současné nabídky na trhu?

Cenové rozpětí: do 15 000,-kč

Účel použití: diagnostika při opravách strojů a zjišťování závad


Název: Re: Dáte tip na dvoukanálový osciloskop?
Přispěvatel: Jan Bocek 23.04.2015, 22:27
Léta při diagnostice na strojích používám oddělovací trafo, anebo osciloskopy nezávislé na síti. Velice prakticky byl Tesla BM 430 na baterky. Ale to bylo před 35 léty, kdy nebylo nic lepšího v dosahu. Dnes mi stačí Notebook a dvojkanál do 100 MHz......zálež í jakou diagnostiku budete provádět.


Název: Re: Dáte tip na dvoukanálový osciloskop?
Přispěvatel: Jan Bocek 23.04.2015, 22:56
Používám 2 kanálové USB od Voltcrafta MSO.
Momentálně bych si asi vybral 4 kanál na příklad DSO 3064A LAN i s Ethernetem, ale typ, kde je úplné příslušenství
Slušná nabídka je http://www.osciloskopy.com/eshop_cz.php?cat=1&sbcat=1


Název: Re: Dáte tip na dvoukanálový osciloskop?
Přispěvatel: Martin Kurka 24.04.2015, 10:23
Galvanicky oddělený dvoukanál (oba kanály od sebe i proti zemi) asi do 15000 nenajdete.
Co se týče ceny, poradím vám jednu osobní zkušenost. V roce 2002 jsme si do firmy za krvavé peníze koupili Fluke Scopemeter, jeden z prvních.
Dodnes je to spolehlivý přístroj, který přežil již 4 sondy. Za tu dobu neměl jedinou poruchu, stále metrologicky sedí, a dodnes je na všechny naše problémy na které jej vytahujeme použitelný.  Prostě dnes musím tvrdit, že byl za ty prachy laciný, vydělal si na sebe, a zachránil spoustu ošemetných situací zákaznicky citlivých (rychle, kde je ta nahodilá chyba),  nebo zákaznicky sporných (jasné dokazování, u koho je chyba).
Zejména pro hledání nahodilých málo často se opakujících dějů s velkými finančními následky je nenahraditelný .

Takže já osobně bych při hledání přístroje pro údržbu strojů šel vždy do něčeho takvéhoto, i když je ta cena proti Vašemu rozpočtu desetinásobná :
Fluke 190-104/S ScopeMeter


A z vlastních zkušeností doporučuji toto:
- Oprostěte se od jeho ceny, je to měřicí přístroj s morální i fyzickou životností 15let a více. Za tu dobu vystřídáte 4-5 počítačů a 3-4 operační systémy (ten náš Fluka má pro stahování obrazovek program v DOSu).

- Nekoukejte na šířku pásma, ale na počet MS/sec. Pro stroje stačí 2MS/sec a 60 Mhz.
Nemusíte měřit, i na vyšších frekvencích stačí vidět průběh i přibližně. Takové IRC čidlo či odměřovací pravítko dává impulzy, nebo nedává, jsou usazené u nuly, nebo plavou, na přesném tvaru až tak nezáleží. Ale musíte zachytit nulový pulz, musíte poznat a zachytit občasné vynechávání čidla.

- Praktiky vzato, nejčastěji jsme osciloskop potřebovali jako paměťový záznam pro pomalé průběhy s časovou základnou kolem a pod 1 sec, ale se zachytáváním falešných impulzů (Glicht detect). Například zakmitávající kontakty čidla, stav odrušováků, rušení na zemních přívodech. Takže u strojů je důležité, jak dobře je udělaný i rozsah měření na nízkých frekvencích.

- Hodně často potřebujete u strojů zachytit událost, která se stala až potom, co se spustí měření. Důležitý je pre-trigger a možnost zachytit kus děle před příchodem startovacího impulzu. To běžné osciloskopy nemívají, dlouhý pre-trigger a široké možnosti spouštění trigovacího vstupu.

- Nemáte-li galvanické oddělení měřených kanálů proti sobě i proti zemi, smrdí to krchovem jak pro vás, tak pro stroj. Některá měření nejde dělat bez galvanického oddělení kanálů vůbec (měření na IGTB můstku a budiči frekvenčního mšniče apod.)
Tam nepomůže pouze galvanicky oddělený osciloskop (počítač) a jeho obsluha v gumových rukavicích. To je nouzovka do laborky, ne ke stroji.

- Nemáte-li na Fluke scopemeter, zkuste variantu USB osciloskop + měřicí přístroj se zobrazováním průběhu (třeba Fluke 287, maximálně tak některé Volcrafty).