Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Daniel Podlesný 20.01.2014, 22:05



Název: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Daniel Podlesný 20.01.2014, 22:05

V podružném rozvaděči je elektroinstala ce místnosti provedena v siti TN-S:
3fchránič 40A/0/03;
za ním 6 zásuvkových okruhů B16/1 takto:
na prvním připojeny 4x sestava PC (PC+monitor) LCD;
druhý 6x sestava PC;
třetí 3x sestava PC;
čtvrtý 6x sestava PC;
pátý okruh 6x sestava PC a poslední na šestý okruh je napojen server PC (asi tři x PC)
 
Problém je v tom, že občas vybaví chránič, tzn. "spadne" server a je problém...

Chránič jsem proměřil ze všech okruhů a vybavuje ve všech hodnotách správně (měřeno EUROTESTEM 61557) taktéž proměřena impedance a veškeré PC i LCD na unikající proud - v pořádku.

Napadá mě poslední řešení demontovat původní 3f FI a rozdělit okruhy na 3x jednofázové FI 25A/0,03A ale nevím, jestli je to řešení... ::)

Moderátor: Původní dotaz: Proč se vybavuje proudový chránič?
                   Opraveno. Vybavují se babky na trhu.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 21.01.2014, 00:52
Aký je unikajúci prúd pri súčastnej prevádzke všetkých tých IT zariadení? Je možné - dokonca je to vysoko pravdepodobné - že chránič len robí svoju prácu. Existuje k tomu aj projekt, alebo je to náhodne vzniknuvšia firma či učebňa informatiky na škole?

Server je zjavne oveľa dôležitejší ako zvyšok inštalácie, a preto je správne, aby bol pripojený cez samostatný chránič, na ktorom bude iba on sám, ak sa pýtate iba na toto. Tu ale vyvstávajú ďalšie otázky ohľadom predistenia, rozfázovania, súčasnej alebo budúcej prítomnosti záložných zdrojov pre servery a aktívne sieťové prvky, ale to už chce viac, ako otázku vo verejnom fóre; ak chcete, kontaktujte ma emailom na jozef.babjak@gmail.com.

Sám ste právne postrehol, že ak je trojfázový prívod rozdelený na jednofázové obvody, t.j. nie je ďalej žiadny trojfázový obvod, je použitie jedného trojfázového ističa síce ekonomické, čo sa týka počiatočných nákladov, ale krajne nepraktické, čo sa týka prevádzky.



Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 21.01.2014, 06:55
Jestliže je chránič v pořádku, jak píšete že všechny naměřené hodnoty jsou správné, potom tento chránič "jenom" koná svoji práci. Otázkou je, PROČ vlastně chránič v této vaší el.instalaci, pouze s obvody pro PC a server, vůbec je.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Tomáš Žabka 21.01.2014, 07:22
Klasické FI (RCD) by mohlo začít vypínat při 50% hodnoty to je 15mA, když vemu cca 28 stanic (PC monitor) a budu počítat cca 0,6mA (0,3mA PC a 0,3 monitor) na jednu stanici tak to máme 16,8mA je to sice rozházené mezi fáze, takže by se ty proudy měly navzájem rušit, ale jak je vidět tak se asi neruší úplně a nebo se sčítají některé harmonické. Vypadá to, že FI skutečně dělá to co má, když je na hraně tak pak mu stačí jen zapnout rychlovarnou konvici a nebo tiskárnu (nějaký přechodový jev) a už to jede.

Jediné řešení pokud jsou zásuvky přístupné laické obsluze je rozhodit to na více FI.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Maroš Klein 21.01.2014, 07:40
Povinnosť doplnkovej ochrany vyplýva z protokolu.
Samostatný chránič na každý okruh je správne riešenie od začiatku, nielen z dôvodu menšieho rozsahu výpadkov ale aj možných škôd pri poruche N v dôsledku nerovnomernej záťaže. 3f PCH je vhodný na rovnomernú záťaž, resp. spotrebiče.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Pavel Horský 21.01.2014, 07:49
Právě provádím ocenění PD elektro na výstavbu typizovaných rodinných domů.
rozvaděč - plně elektrizovaný dům - posloupnost v navrženém rozvaděči..... . FI 40/4/0,03....hl. vypínač 3x40A....jisti če jednotlivých okruhů (el. varná deska, el. kotel, trouba, veškeré osvětlení atd.)  PD obsahuje tolik chyb, že to budu muset uvést do přílohy rozpočtu, neboť bude muset dojít k úpravě provedení a návrhu elektroinstala ce.

Vše spáchala osoba schovávající se pod nechvalně známou, státem chráněnou skupinku lidí, kteří se sdružují pod názvem ČKAIT. A mě je zase na zvracení.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Tomáš Žabka 21.01.2014, 08:03
Za takové projekční řešení by je měli trestat odebraním autorizace, jak se pod takové řešení může někdo podepsat. Předloni mě právník ČKAIT vyhodil od zkoušek za to, že jsem nevěděl jaké máme druhy stavebních úřadů a lidi co to dají, pak projektují takové paskvily. Já, když projektuji v bytové výstavbě tak sice taky většinu věcí schovávám za FI (RCD),  ale řeším to podle okruhů a na speciální aplikace používám jističo-chrániče. Dělám to z toho důvodu, že když se něco "vyvoslí" tak to není tak moc "vohořelí" :-).


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Maroš Klein 21.01.2014, 08:28


Mnohí si myslia, že ak môže byť na začiatku 3f-0,3 tak nie je problém ani 3f-0,03 na čokoľvek.
A na čo je dobrý 0,01, to už nerieši hádam nikto.  ;)


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 21.01.2014, 10:11
Klasické FI (RCD) by mohlo začít vypínat při 50% hodnoty to je 15mA, ...
Mělo by to tak být.
Nechci jmenovat výrobce, abych nedělal negativní reklamu. Setkal jsem se s podobným problémem, chránič, který by měl být v pořádku - vypínal při měření cca kolem 20mA, za provozu občas vypadl, pravděpodobně při nějakých špičkách nebo změnách v síti, při měření unikajících proudů (kleště, Eurotest, rozdílová metoda mezi L a N) tam bylo kolem 8mA.
"Géčko" stejného výrobce drží.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Václav Třetí 21.01.2014, 10:28
Také nebudu jmenovat, setkal jsem se s 4 pólovým chráničem, který měřený přístrojem vypínal při 21 mA, ale zatížený aut. pračkou padal bez zjevné příčiny - pračka téměř nová, v pořádku, unikající proud minimální, odpovídající použitému odrušovacímu prvku (3xC, 2xL). Po výměně chrániče za stejný typ stejného výrobce vše v pořádku. Předpokládám nějakou chybu v magnetickém obvodu dif. transformátoru, možná mizerné jádro.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 21.01.2014, 12:13
...Problém je v tom, že občas vybaví chránič, tzn. "spadne" server a je problém...
...Napadá mě poslední řešení demontovat původní 3f FI a rozdělit okruhy na 3x jednofázové FI 25A/0,03A ale nevím, jestli je to řešení... ::)
Použijte chránič s charakteristik ou G.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Milan Hudec 21.01.2014, 13:19
Třífázový chránič pro jednofázové obvody charakteru napájení IT je projevem zoufalství, rozhodněpro každou fázi jeden jednofázový nejlépe G jak uvådí kolega, a servery řešit buďto dalšīm chråničem, či bez chrániče úplně, to však již vyžaduje obhlídku na místě.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Radek Hrubý 21.01.2014, 13:34
Problém by mohl být v přepěťové ochraně. Má-li nějaký zdroj pro PC nebo pro server v sobě varistor a přijde přepětí, které není před podružným rozvaděčem nikde "tlumeno",  chránič vybaví...

To by vysvětlovalo nahodilost "pádu" chrániče...


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Milan Hudec 21.01.2014, 16:59
Problém by mohl být v přepěťové ochraně
Ne problém je jednoznačně v hlavě či trenkách toho, kdo to takto navrhnul (asi nějaký breberky, či co (dance))
Nepravidelné vybavování závisí od toho, jak jsou spouštěny PC v jednotlivých fázích, jak bude narušen vektorový součet, a kolik rozdílového proudu "zbude" pro provoz serveru.


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 21.01.2014, 17:39
To asi na "clustru" nedokážeme detailně prozkoumat i kdybychom pár kousků rozpitvali, ale možná by bylo přínosem, kdyby se někdo zajímal o vliv proudů vyšších harmonických.
Jednak by se mohly na třífázovém (čtyřpólovém) chrániči sčítat "jinak" než základní harmonická frekvence a pak je otázkou jak se může projevit při vyšších harmonických drobná mechanická odchylka, trochu jiná kapacita,...

Nebo je celá ta moje úvaha blbost?


Název: Re: Proč vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Milan Hudec 21.01.2014, 19:52
Víš dobře že není, jinak by neexistoval typ chrániče reagující pouze na základní f sítě, jeho nasazení ovšem z logiky věci vyžaduje druhý zesílený ochranný vodič, a to bych do diskuze kde projektant nenavrhl ani obyčejný chránič s charakteristik ou G netahal.