Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Technická podpora výrobce TECO Kolín radí odborníkům => Téma založeno: Jiri Dvorak 23.11.2012, 16:51



Název: Jaké máte zkušenosti se spolehlivostí přenosu mezi jednotkami RFox?
Přispěvatel: Jiri Dvorak 23.11.2012, 16:51
Před nějakým časem jsem se spoluúčástnil na realisaci kde byl užit drátový CIB + TCL2 a zákazník vznesl požadavek na nějaké rozšíření, které „dráty“ realisovat asi zřejmě nepůjde ( drahé obklady, štuky a td) – zvažuji bezdrátové řešení. PLC (CP1005) je umístěn v suterénní technologické místnosti, pod místem budoucího rozšíření.
Mezi tech. prostorem a místem rozšíření je železobeton, ale po „likvidaci“ jedné protipožární by zřejmě šla anténka od  r-fox masteru umístit do technologické šachy ( v ní je umístěna převážně silová kabeláž  z tech prostoru)  - zde je stavební oddělení již pouze cihla/ ytong. Předpokládané připojené moduly 1x R-RC0001R, 1x klíčenka R-KF0500T a možná R-HM1121M /R-HM-1113M.
Podrobnosti k dotazu:
Nebývají problémy se stabilitou/ztrátou spojení ?
Klíčenka – mech odolnost / výdrž baterie ?


Název: Re: Jaké máte zkušenosti se spolehlivostí přenosu mezi jednotkami RFox?
Přispěvatel: SMILEK 23.11.2012, 21:13
Zkušenosti jsou z mého pohledu velmi dobré.  ;)
V případech, kde byl překážkou třeba železobetonový strop, bylo provedeno "předsunutí" jednotky rádiového mastera RF-1131 do prostoru nad něj (což obnáší kabel s TCL2 a napájením) a byla použita externí anténa, ukrytá v SDK podhledu navazujícího patra, nebo v příčce.
Klíčenky RKF-0400/0500, vypínače RWS-0200/0400 v běžných bytových/kancelářských podmínkách bez potíží (včetně toho, že zákaznící nechtějí třeba nástěnné rádiové vypínače nalepovat na stěnu, ale používají je volně se "válející" na stole, což obnáší občasný pád ze stolu),  výdrž baterií dle používání (jeden zákazník mění baterii za dva roky, jiný je schopen to častým používáním "ublikat" za měsíc).

Tedy: stabilita spojení je OK a pokud je horší signál, zařízení si samo zjistí,  že povel nebyl přijat a "zabliká" si vícekrát. Pokud nastane ztráta spojení,  nefunguje to, ale po obnově signálu není problém (jeden zákazník třeba nosí dvě RKF-0500 spojené kroužkem po celém domě a ovládá jimi prostřednictvím CRI-0401S svůj DVD rekordér v nejvyšším patře, jakkoliv v krajní místnosti v přízemí už musí natáhnout ruku s klíčenkami :) ).
Mechanická odolnost - na přejetí tankem a autem jsme to netestovali (na rozdíl od nedávného Mirkova testu speciálních odolných ovladačů zde na Elektrice),  ale při běžném používání to nevykazuje v porovnání s jinými běžnými ovladači žádné problémy.
Výdrž baterie - dle používání (viz výše).


Název: Re: Jaké máte zkušenosti se spolehlivostí přenosu mezi jednotkami RFox?
Přispěvatel: Jindra_K 26.11.2012, 19:33
Radiová sí't je na rozdíl od "drátu" vždy zranitelnější, je více závislá na vhodné instalaci.
Pro aplikaci je vhodné vzít v patrnost několik zásad a možností:
1) umístění RFox masteru - může být desítky metrů daleko od základního modulu (zde CP-1005),  s rozměrem 1f jističe jej lze snadno umístit na signálově příznivé místo
2) podobně i anténu - např. "magnetka s kabelem" lze umístit do vhodného místa (lze i speciální antény - nalepovací dipól nenápadně umístěný na dřevěné zárubni apod...).
3) moduly externě napájené (např. R-HM-xx) lze použít jako zároveň jako router a např. pro klíčenku tím zvětšit pokrytí signálem
4) při složitějším "terénu" je vhodné si vyzkoušet dopředu šíření signálu - buď cvičně modulem (např. klíčenkou),  nebo po dohodě i scannerem, kterým lze "očmuchat" prostory a dle šíření signálu pak určit vhodnou a možnou topologii. (velmi nepřesně lze použít i např. porovnání se šířením wifi signálu - jsou instalace, kde (velmi hrubě - jiné frekvence a další parametry) šířeni wifi trochu odpovídá i šíření RF signálu systému jako RFox.
Pro případné podrobnější dotazy jsou napřímo k dispozici kolegové ve firmě.