Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: josef111 16.01.2012, 21:01



Název: Jaké jsou vzdálenosti "S" u oddáleného jímače na RD?
Přispěvatel: josef111 16.01.2012, 21:01
Jaké jsou prosím běžné vzdálenosti "S" u oddálených jímačů dnešních hromosvodů na klasickém RD? Pouze mě to zajímá jako nezávazné info. Rozměry RD např. 12x8m, 4xsvod, materiál FeZn 8 vršek, jaké jsou prosím běžné min. vzdálenosti pro anténní stožáry, komíny ( zdá se my 50cm pro blesk málo). Také by mě zajímalo vzdálenost venk. světla od svodu a také min. vzdálenost FVE od svodů a hřebenového jímače. Info případně doplním.


Název: Re: Jaké jsou vzdálenosti "S" u oddáleného jímače na RD?
Přispěvatel: Juraj Rojko 17.01.2012, 19:17
To je složitější. Velmi důležitým parametem je výška objektu, tu neuvádíte, dále rozmístění svodů a jejich tvar, poloha místa kde s zjišťujete, s ve vzduchu, nebo zdi? Atd. Každopádně 50cm je hodnota, která příliš nepřekvapuje. Pokud ji spočítal projektant, tak bych jí věřil. Zadejte si do googlu "kníška vzdálenost Milan" a najdete program, pomocí kterého si to můžete ověřit i sám.

Ještě jedno dovysvětlení proč je i několik dm, nebo dokonce cm dostatečných: V okamžiku, kdy hraje roli dostatečná vzdálenost, je už blesk chycený a už je z něj poměrně poslušný proud ve svodu, už to není ten nevypočitateln ý výboj ve vzduchu.


Název: Re: Jaké jsou vzdálenosti "S" u oddáleného jímače na RD?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 17.01.2012, 21:43
zkuste prostudovat web www.kniska.eu, mimo jiné je tam i jednoduchý SW pro provedení hromosvodové soustavy A i B.
Pokud dokážete "reálně" dosadit potřebné údaje, dojdete k výsledku, který vám napoví co asi je třeba dodržet.
Když si vstupní údaje vymyslíte, dostanete výsledek, který nemusí být v nějakám reálném vztahu k vašemu objektu. Podobně jako když vám tady cokoliv napšu a nemám dostatečné seriozní podklady.