Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami => Téma založeno: Milan Barta 22.12.2011, 13:43



Název: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Milan Barta 22.12.2011, 13:43
Objekt bez veřejné el. sítě. Řešeno solárním napájením aku.12V/230Ah  - měnič 230V/2,5kW modifikovaný sinus. Vše od  TV počínaje a svářecím invertorem konče šlape OK.
   Problém:  štípačka – standartní as. motor 1,8kW s běhovým kondenzátorem. Při startu má snahu se rozběhnout, ale jenom sebou cukne a pak jak by dostal impuls v protisměru otáček, což aktivuje ochranu v měniči. Na motorgenerátor 2kW štípačka pracuje. Nemá s tímto jevem někdo zkušenost. Na dotaz u výrobce softstarterů  - vyměnit jistič s jinou charakteristik ou  :-\  


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: moto 22.12.2011, 13:58
Při rozběhu se asynchronní motor chová jako trafo nakrátko, protože rotor i stator stojí. Teče tam v ten moment obrovský proud.  Proud pak klesá s rostoucíma otáčkama rotoru. Proudový náráz v okamžiku zapnutí asynchronního motoru závisí na impedanci statoru motoru a ta je poměrně malá.


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 22.12.2011, 19:08
... Na dotaz u výrobce softstarterů  - vyměnit jistič s jinou charakteristik ou  :-\  

To jsem jaksi nepochopil. Měnit jistič za jiný, zpožděný, s jinou charakteristik ou, by mělo význam, kdyby jistič vypadával.
Pokud je příliš velký odběr, na který reaguje ochranný prvek ve zdroji (generátoru),  jistič nic nevyřeší.

Pokud je motor málo zatížen při malých otáčkách a zatížení se s otáčkami zvyšuje (ventilátory, některá hydraulická zařízení,... dá se předpokládat, že by pomohl nějaká softstarter na principu frekvenčního měniče.
Pokud je motor mechanicky zatížen i při malách otáčkách (přímý mechanický tlak vyvolaný otáčením ŕotoru),  je to velmi težký rozběh a ani softstarter by nemusel problém vyřešit. Pak by pomohlo výrazné zvýšení výkonu měniče.


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Milan Barta 23.12.2011, 15:56
Dík To s tím jističem jsem myslel ironicky - měnič jistič nemá - elektronická ochrana - vypnu/zapnu a jede se dál.
Motor má přímo na ose rotoru zubové čerpadlo, ale rozbíhá se v podstatě bez zátěže. Zkoušeno i při bez čerpadla. Jsem elekrikář, ale s motorama nemám zkušenosti. Domnívám se, že tam dělá brikule ta modifikovaná sinusovka ve spojení se seriovou kapacitou, v létě s tím trochu zaexperimentuj i. Jen jsem se ptal, jestli se s tím již někdo nesetkal :) A nový měnič s čistou sin. by sice bylo řešení, ale v tomto výkonu příliš nákladné :'(


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Miroš Jan 23.12.2011, 23:26
Modifikovaný sinus, není to samé jako čistý sinus. Nedávno jsem byl u jednoho zákazníka na poruše, „Nefunkční čerpadlo ÚT“,  a to už druhé v pořadí. Zákazník si koupil sestavu  AKU + střídač, to vše, pro napájení čerpadla ÚT,(cirkulační čerpadlo na ústředním topení). Bohužel mu prodejce jaksi opomněl vysvětlit veškeré technické náležitosti a data. Tento střídač měl na výstupu modifikovaný sinus. Zákazník neustále trval na tom, že chyba je někde jinde, než na té sestavě co koupil.
Zákazníka jsem přesvědčil až záznamem z osciloskopu, že to co je výstupem z onoho střídače, mu prostě pro napájení čerpadla nebude řádně fungovat.
Co k tomu dodat?
K tomu vašemu motoru, pořídil bych frekvenční měnič, s napájením na vstupu 1 fáze, a pokud to de, na výstupu 3 fáze.


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: petr j. 24.12.2011, 09:30
   Problém:   Při startu má snahu se rozběhnout, ale jenom sebou cukne a pak jak by dostal impuls v protisměru otáček, což aktivuje ochranu v měniči.   
[/quote]

,

řeším podobný rozběhový problém na pile 2kW, kterou výrobce nevybavil soft-starterem :)  Rozhodl jsem se pro řešení které sem okopíroval z velké flexy od narexu - tam je zapínání motoru realizované přes odpor, který je s motorem v sérii, po uplynutí doby nastavené časovačem je odpor vyzkratovaný a motor se tak připojí k síti přímo a jede už na plný výkon. To jen, jestli jste kutil :)

váš problém bych asi řešil omezovačem náběhového proudu který nabízí fy. ....cz - ten se zapojí do zásuvky a do něj se teprve zapojí spotřebič s velkým zapínacím proudem. Jen nevím jestli to bude funkční i u jednofázových mot. s kondíkem. A taky nevím, jestli se to náhodou náhodou nebude hádat s tím solárním měničem. Proto já jsem zvolil rozběh přes odpor a ne žádnou elektroniku, prostě předřadím odpor, ten omezí zapínací proud a pak ho relátkem vyzkratuju a je to :)

U kompresorů se snižuje rozběhový moment a tím i proud tak, že se kompresor rozbíhá do odvzdušněného spojovacího potrubí, tedy proti normální tlaku a ne už proti natlakovanému protrubí, třeba i u Vaší štípačky je nějaká rozběhová poloha s minimální zátěží na motor při rozběhu, možná to je při vratném cyklu, třeba by stačilo štípačku vypínat o  něco dřív, než se zastaví sama, ale to jen tipuju, sám štípám dřevo ručně :)

petr j.


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 24.12.2011, 10:47
Možná by bylo zajímavé, kdy měl někdo možnost zaznamenat vícekanálovým osciloskopem průběh napětí a proudu na přívodu k motoru za rozběhovým kondenzátorem při napájení ze sítě a pak průběhy napětí a proudu při napájení z měniče s "modifikovaným sinusem". On ten kondenzátor je počítán pro 50Hz a pro vyšší frekvence se blíží jeho impedance nule.
Nemá někdo vybavení na takový pokus?
Nebo jinak - nedalo by se něco podobného změřit a prozkoumat ve školním prostředí, podobně jako test svorek?


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Oliver Mička 24.12.2011, 14:54
Pomohol by vam frekvenční menič s 1f napájaním a 3fázovým výstupom ako vyrába napríklad od Lenze rady 8200.. ten je vyrábaní aj s jednofázovým napájaním 1x230V a s výstupom 3x230V :) Alebo aj Emerson napríklad tento SKCD200220-CC  link: http://www.pohony-menice.cz/gds/7-frekvencni-menic-skcd200220---22-kw/


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Marek Zeman 25.12.2011, 00:05
To by se musel ještě vyměnit motor, na frekvenční měnič s trojfázovým výstupem nemůžete připojit jednofázový motor. Existují frekvenční měniče na jednofázové motory, ale nemám s nimi žádné zkušenosti. Samotného by mně zajímalo, jaký rozsah frekvence (otáček motoru) je pod jakou zátěží reálně použitelný.


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 25.12.2011, 10:30
Nebyl by levnější sofstarter? Frekvenčák je na rozběh štípačky docela přepych.


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Marek Zeman 25.12.2011, 12:41
Frekvenční měnič by odstranil nevhodný tvar výstupního napětí měniče soláru.


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Stanislav Látal 25.12.2011, 21:28
Nebude frekvenční měnič dražší než celá štípačka ?   ;) ;) ;)

Nedá se vyměnit ten motor za stejnosměrný a fungovat z akumulátoru přímo ?
DC stykač z náklaďáku se snad ještě dá sehnat ...


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 25.12.2011, 23:32
Nebo třeba z elektrikého vysokozdvižnéh o vozíku?
Tam bylo čerpadlo dost výkonné.
Ten měnič bude dost drahý....


Název: Re: Jak upravit rozběh motoru štípačky?
Přispěvatel: Miroš Jan 25.12.2011, 23:51
V případě regulace otáček asynchronního motoru, bych volil dle toho, co od toho daného motoru potřebuji. Pokud potřebuji krouticí moment na hřídeli motoru od nulových otáček, je dle mého názoru lepší použít frekvenční měnič. Pokud ne, stačí mě softstartér.
Na zmírnění proudového rázu při zapnutí motoru, lze použít jak FM, tak softstartér.