Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: pepino11 30.06.2011, 06:32



Název: Je možné umístit stykač před jističe?
Přispěvatel: pepino11 30.06.2011, 06:32
Je možné umístit stykač před jističe pro elektrický topný spotřebič?
Jedná se o jeden stykač blokovaný pro topení tří akumulaček anebo i přímotopů.
Jestli toto řešení není v rozporu s ČSN.


Název: Re: Je možné umístit stykač před jističe?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 30.06.2011, 08:26
Jaké je jištění "před" stykačem.
Chybou by např. bylo, kdyby stykač měl kontakty na 16A, "předjištění" bylo víc než 16A a součet proudů jističů za stykačem byl také vyšší než 16A...

Pokud bude vše dimenzováno tak, aby nedošlo k přetěžování kontaktů stykače při poruše, není problém mít za stykačem rozvod rozjištěn na více okruhů.

Možná by nebylo špatné zapojení více stykačů - pak se dá ovládat termostaty nebo vypínači jednotlivé spotřebiče, N se přivede na všechny a L se přivede přes vypínače nebo termostaty. Tady je důležité, aby nedošlo k využití více fází, ovládání musí být jen z jedné, jinak to "nefunguje" (při rozpojeném N, kdy mají stykače odpadnout, by byly v sérii zapojeny na sdružené napětí 400V!)


Název: Re: Je možné umístit stykač před jističe?
Přispěvatel: Milan Hudec 30.06.2011, 12:44
A co paralelní řazení kontaktů, zkousl byste např jistič 25/1B a za tímto vyp. s 3x kontakt 16A?
POslední dobou vídávám coby cetr. vyp. bytů (použita je pokud se nemýlím "sporákovka" ABB TIME).


Název: Re: Je možné umístit stykač před jističe?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 30.06.2011, 17:33
Pokud bude srovnatelná (dobrá) vodivost kontaktů snad se proud rozdělí a jednotlivé kontakty nepřenesou výrazně víc než "druhý".
Pak je trochu rozdíl v tom, jestli to bude v režimu "odpojovač",  který bude vedení odpojovat ve stavu minimální zátěže a připojovat ve stavu minimální zátěže, nebo jestli to bude spínat a vypínat plný výkon.
Já si totiž neumím představit mechanickou konstrukci, která by zajistila, že dlouhodobě budou kontakty spínat přesně ve stejný okamžik!
Takže jako vypínač "bytového přívodu" bych nebyl zásadně proti, pro spínání silného spotřebiče, i odporové zátěže, bych to nedoporučoval.


Název: Re: Je možné umístit stykač před jističe?
Přispěvatel: Pavel Horský 30.06.2011, 18:12
Před onen centrální stykač je více než vhodné zapojit např. modulový hlavní vypínač, kterým odpojíte přívod na silové kontakty. Ten pak oceníte při případné výměně vadného stykače.


Název: Re: Je možné umístit stykač před jističe?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 30.06.2011, 18:12
Paralelní zapojení kontaktů : no dříve se to používalo u bojleru a relé RP 100 tam byly tuším 6A kontakty. Paralelním zapojením se sice zvýšila / teoreticky/ proudová zatížitelnost, ALE jak píše kolega Jiří Schwarz  docházelo k většímu opalování kontaktů, protože nespínala a nevypínala všechny kontakty přesně ve stejný okamžik. Posléze se přešlo na stykače 16A a 25A a bylo po problému.