Diskuse Elektrika.cz

Znění zákonů, norem, vyhlášek.... => Diskuze o ČSN => Téma založeno: Vlastikh 11.04.2011, 07:59



Název: Která norma řeší stop tlačítka?
Přispěvatel: Vlastikh 11.04.2011, 07:59
Která norma řeší použití a umístění stop tlačítek ve výrobní hale.

Jde o to, jestli musí být rozmístěna stop tlačítka po výrobní hale, která odpojí všechny stroje, anebo stačí, aby bylo pro jednotlivé stroje stop tlačítko na daném stroji.

Otázku pokládám proto, že když jako zaměstnanec uvidím, že nějaký stroj vtahuje např. do lisu člověka, tak než přeběhnu halu která je 50 m a stlačím stop tlačítko na daném stroji, tak může být pozdě.


Název: Re: Která norma řeší stop tlačítka?
Přispěvatel: Jiří Mudra 11.04.2011, 21:28
jak je to s normami vám neřeknu, ale pokud se nemýlím, tak bezpečnost strojů a tedy rozmístěním STOP tlačítek na nich je věcí výrobce stroje
A co se týče bezpečnosti ve výrobních prostorech, je věcí vnitřních předpisů firmy. Pokud takovýmto způsobem chcete chránit bezpečnost pracujícíh, pak máte mou podporu a jistě to pomůže bezpečnosti práce (což je vždy plus)


Název: Re: Která norma řeší stop tlačítka?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 11.04.2011, 21:30
Ta výrobní hala je co: Truhlárna? Zámečnická dílna? Automobilka? Mám dojem, že se pouštíte na tenký led ...


Název: Re: Která norma řeší stop tlačítka?
Přispěvatel: Martin Kurka 12.04.2011, 02:21
Vážený pane Vlastikhu,
mluvíte o výrobní hale, o lisech -  tudíž nejde o tlačítka stop, ale o tlačítka nouzového zastavení strojního zařízení.
Věnuje se tomu více norem, ČSN EN ISO 13850 a hlavně norma ČSN EN 60204-1 ed2, ve které najdete i nejvíce odkazů  na třídu norem zabývající se rozhraním člověk-stroj a funkční bezpečností.    
    ISO 12100:
    Bezpečnost strojních zařízení - základní pojmy a všeobecné zásady pro konstrukci.
    ISO 13849-1:
    Bezpečnost strojních zařízení
    Bezpečnostní části řídicích systémů – všeobecné zásady pro konstrukci
    ISO 14121:
    Bezpečnost strojních zařízení. Zásady pro identifikaci a posouzení rizika.
    IEC 51508:
    Funkční bezpečnost elektrických, elektronických a programovateln ých elektrických systémů souvisejících s bezpečností. Základní norma pro bezpečnostní funkce.
    IEC 62061:
    Bezpečnost strojních zařízení. Aplikační norma pro stavbu strojů. Pokrývá elektrickou a elektronickou bezpečnostní techniku.
    EN 349:
    Nejmenší mezery k zamezení stlačení částí lidského těla.
    IEC 61496-1:
    Elektrická snímací ochranná zařízení – všeobecné požadavky a zkoušky.
    EN 349:
    Blokovací zařízení spojená s ochrannými kryty – zásady pro konstrukci a volbu.

...a další normy, a zejména normy týkající se konktétních typů strojů (truhlářské, lisy...)

Doporučuji vám si stáhnout nějakou příručku ze stránek výrobců bezpečnostních modulů a nějaké články, abyste získal základní přehled.

V podstatě je nejprve nutné podle souboru norem ISO 14121: EN/IEC 62061 a EN/ISO 13 849-1 a dalších určit protokolárně možná rizika a podle toho vyplyne určení stanovišť, počtu a druhu ovladačů nouzového zastavení (nejen tlačítek, ale i zábran, lankových spínačů atd),  jejich bezpečnostní kategorie a mnoho jiného. Je to týmová a velmi odborná práce.

Zásadou je bezpečnostní rizika potlačit hned v místě vzniku a aby měla možnost vypnutí nebezpečného pohybu nebo stavu hned místní obsluha vlastními silami, nebo aby se stroj zastavil sám, nebo nedovolil obsluze přijít do styku s jeho nebezpečnými částmi (pevné, kontrolované pohyblivé, blokované otevíraná kryty, zábrany, bezpečnostní ohrazení, nášlapné koberce, světelné závory...). Teprve daleko potom je možnost dálkového nouzového zastavení i ze vzdáleného stanoviště. To se používá hlavně u výrobních linek, rozsáhlých strojů a dopravníků. V takových případech se spíše používají lankové spínače reagující na tah i přetržení.

Po určení rizik se ukáže, zda stačí jen místní smyčka nouzového zastavení, nebo zda je nutná i smyčka nadřazená strojům sestaveným do výrobní linky. Například zcela jasné riziko je u soustavy válcovacích strojů skrz které je protahován žhavý ingot - při nouzovém zastavení jedné stolice se musí nouzově zastavit i předešlé.
Nebo se zohlední riziko štěpiče čpavku, aby šel vypnout i ze vzdáleného pracoviště i z venku, nebo z únikové trasy, aby šel vypnout z bezpečné vzdálenosti i při úniku jedovatého čpavku do okolí štěpiče.

Nutno podotknout, že teprve po příchdu bezpečnostních modulů na bázi bezpečnostních automatů, nebo na bázi kaskádovatelný ch bezpečnostních modulů umožňují dobře a smysluplně udělat nadřazené a kaskádní nouzové zastavení.
Pro nadřazená tlačítka nouzového zastavení se doporučuje používat bezpečnostní široký llímec, aby zbytečně nedocházelo z důvodu mylného stiskunouzovéh o zastavení celé linky k ekonomickým škodám na výrobě.



Název: Re: Která norma řeší stop tlačítka?
Přispěvatel: Miloslav Dunda 12.04.2011, 06:01
Možná vám bude stačit ČSN EN 61310-3, čl.5.5. (STOP nalevo, nebo dole, nebo uprostřed) je to ale trochu složitější, doporučuji normu přečíst.