Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: Lenka Procházková 10.09.2010, 08:07



Název: Hledám info k výběru el.kotle v RD a co vše musím na elektrárně požádat?
Přispěvatel: Lenka Procházková 10.09.2010, 08:07
Jako vdova a naprostý laik zanechaný sám uprostřed rekonstrukce domu prosím poradit.
 Stávající starý RD, malý, 2+1, nízké stropy, metrové zdi. Nové topení v mědi, kotel Dakon na pevná paliva.Elektri kář mi připravil kabely na elektrokotel. (plyn není). Prý mám žádat o sazbu D45. Vím, že to bude obnášet nový rozvaděč do ulice, hodiny, jističe, revizi a pod. Prý jako první mám požádat elektrárnu o povolení sazby. Ovšem odpověděli mi, že mám vyplnit žádost, co je na netu eonu. V podstatě to vypadá, že mám mít napřed vše připravené a už vědět jaký elektrokotel. Já myslela, že napřed udělám dvojí sazbu, 3F proud,revizi aj. a až potom mohu vybrat elektrokotel. Na základě minulých zkušeností myslím, jen laicky odhaduji, že by 9kW kotel mohl stačit. Potáhne 5 menších radiátorů.(4 místnosti). Raději končím, protože těch laických dotazů by bylo mnoho, třeba se mi ozve ochotný znalý rádce... moc děkuji.Lenka Procházková. Pozn: svařovat jsem se už naučila i zednickou, ale elektriku - to už opravdu ne, tam končím.


Název: Re: Hledám info k výběru el.kotle v RD a co vše musím na elektrárně požádat?
Přispěvatel: Radek Červený 10.09.2010, 10:03
Jednak by bylo dobré mít v prvé řadě projekt topení, kde budou vypočítány tepelné ztráty objektu a podle těchto ztrát určen výkon kotle. Od toho by se mělo odrazit. Polemiky, odhady či doporučení sousedů se vám nemusí vyplatit, poddimenzovaný, ale i předimenzovaný výkon kotle bude mít vždy dopad na Vaši kapsu.

Jak budete znát výkon kotle, je třeba vyplnit žádost o zvýšení rezervovaného příkonu. Docela se divím, že vás váš elektrikář takto odpálkoval, pro slušné a profesionální živnostníky a elektromontážn í firmy je přinejmenším samozřejmostí zákazníkovi nabídnout pomocnou ruku s vyplněním a spočítáním technické části této žádosti. Jako laik se v tom utopíte, a navíc vám tuto žádost v případě neůplného vyplnění může distributor i opakovaně vrátit, což by mělo za následek neplánovaný průtah v termínu připojení a zima už pomalu bude klepat na dveře.

Po odeslání žádosti budete pár týdnů čekat na vyjádření, ve kterém vám distributor sdělí další pokyny a požadavky. Na základě tohoto vyjádření provedete potřebné technické změny a úpravy, provedete výchozí revizi a vše odešlete zpět distributorovi . Pak už jen probíhá zaplombování, popř. výměna elektroměru a spínače HDO. A můžete vesele topit  ;)

Škoda že nepíšete, od kud jste, pokud by to bylo Brno a okolí, můžete se obrátit na mě, rád vám pomohu.


Název: Re: Hledám info k výběru el.kotle v RD a co vše musím na elektrárně požádat?
Přispěvatel: Václav 3 10.09.2010, 10:30
Výběr značky kotle není příliš rozhodující, nejčastější elektrokotle jsou Protherm. Doporučuji zachovat funkci kotle na TP.

 Je nutné aby vám topenář spočítal potřebný výkon kotle dle tepelných ztrát budovy a od něho se teprve bude odvíjet žádost o sazbu D45d, kde musíte také vědět jakou hodnotu hlavního jističe budete žádat, což by vám měl spočítat projektant elektro při provádění projektu na rekonstrukci elektroinstala ce, která bude minimálně zahrnovat navýšení příkonu, přemístění elektroměrného rozvaděče na veřejně přístupné místo, zajištění blokování elektrokotle a boileru v závislosti na sazbovém spínači (HDO) a zhotovení patřičných rozvodů ke kotli v domě.  

Podle informací z projektu zažádáte o změnu sazby na rozvodném závodě, který se vyjádří do 30 dnů (většinou dříve). Na základě vyjádření RZ můžete začít realizovat novou přípojku. Až budete mít vše hotové, necháte si udělat revizi, se kterou půjdete požádat o osazení nového elměru a spínače HDO. Budete také muset RZ uhradit poplatek za navýšení hodnoty hlavního jističe, což je 500,- Kč za každou 1A o kterou byl jistič navýšen v případě třífázového připojení, pokud byla původní přípojka jednofázová, vypočte se poplatek následovně:
proudová hodnota nového 3F jističe (A) x 500, - minus hodnota původního jednofázového jističe (A) x 200,-

čili např. : nový jistič 3x25A, starý jistič 1x16A

   25A x 500,- Kč = 12500,- Kč
   16A x 200,- Kč = 3200,- Kč

Doplatek činí 12500 - 3200 = 9300,- Kč

obdobný příklad pro pův. 3F přípojku: nový jistič 3 x 25A, starý jistič 3 x 16 A

    25A - 16A = 9A
 
Doplatek činí 9 x 500,- Kč = 4500,- Kč

P.S. kol. Červený byl rychlejší.