Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast definic pojmů => Téma založeno: Miroslav Nyč 06.04.2005, 05:28



Název: Obvodový zemnič
Přispěvatel: Miroslav Nyč 06.04.2005, 05:28

Pokud se použije k zhotovení strojeného základového zemniče budovy pásek FeZn 30x4, je nutno tento uložit po celém obvodu budovy tak, aby byl uzavřen tzv. obvodový kruh, nebo stačí položit pásek v délce 25 m (předpoklad, že zemní odpor bude vyhovující ) s tím, že je uložen např.  pouze ve dvou přilehlých stranách základů, takže kruh není uzavřen?
Pozn.: Uzemnění má sloužit jako společné pro el. zařízení i hromosvod.



Název: Re: Obvodový zemnič
Přispěvatel: Karel Kosina 06.04.2005, 08:02

Domnívám se,že pokud chceme hovořit o obvodovém zemniči který má sloužit jako společné pro el.zařízení i hromosvod,měl by tento být po celém obvodu objektu.
Tak jak uvádíte se dá považovat za jednopaprskový zemnič který je vhodný pouze pro uzemnění hromosvodů.



Název: Re: Obvodový zemnič
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 06.04.2005, 17:40

V tomto případě se obvykle provádí obvodové vedení, kolem celého objektu. U jednoho svodu pro hromosvod (15 ohm) by při obvyklých podmínkách zřejmě stačilo 25 m pásky FeZn 4x 30, u přizemnění PEN vodiče (5 ohm) bych si tím nebyl jistý. Obvodovým vedením určitě nic nezkazíte a navíc budete mít jistotu, že i při přerušení pásky na jednom místě bude uzemnění funkční.



Název: Re: Obvodový zemnič
Přispěvatel: Miroslav Nyč 06.04.2005, 18:48

Trochu bych upřesnil můj dotaz:
Změnou Z2 ČSN 33 2000-4-41 byl zrušen čl. 413.1.3.9, kde byla řešena tolik diskutovaná tzv. zóna hlavního pospojování.
Původním dotazem jsem očekával vaší reakci na zdůvodnění základového zemniče po celém obvodu stavby právě s ohledem na tuto pomyslnou zónu hlavního pospojování. Jak se nyní vyjádříte k této otázce?



Název: Re: Obvodový zemnič
Přispěvatel: Tibor Hanko 06.04.2005, 21:10

Podľa mňa, základový uzemňovač sa nerobil len z dôvodu zóny hlavného pospájania, ale je to aj ekonomicky výhodný "trvale konštantný" uzemňovač, ktorý má životnosť zhruba takú ako celá stavba. A hodnota zemného prechodového odporu nikdy nie je dostatočne nízka. Jedna vec je požiadavka noriem z hľadiska bezpečnosti (15 - 5 - 2 ohmy) a druhá (a myslím, že podstatnejšia) funkčná. Pri súčasnej citlivej elektronike je aj 1 ohm veľa. Skúste si prerátať úbytky napätia na rôznych impedanciách a hneď vám bude jasné prečo sú plné fóra problémov s brumením nf techniky (PC, TV, audio). Preto odporúčam, ak je to možné "zakopať do zeme a využiť čo tam už je, čo najviac vecí" (samozrejme nie som za to aby zem vyšla toľko čo celá zvyšná inštalácia - proste všetko triezvo).



Název: Re: Obvodový zemnič
Přispěvatel: Štefan Beláň 06.04.2005, 21:47

Myslím si, že provedení základového zemniče nemá nic společného a ani nijak neovlivňuje zónu hl. pospojování.
Základový zemnič se používá pro svou trvanlivost a celkem neměnné hodnoty zemního odporu. Zda se provede uzemnění s využitím základu nebo ne, záleží na projektantovi. Nevyužít této možnosti považuji za nerozumnost. Jediný problém je, že při zakládání staveb nemusí být v dané době pro montáž odborní pracovníci. Ti nastupují mnohem později, a tak vše záleží na stavbyvedoucím, jestli uhlídá provedení základového zemniče podle požadavku ČSN.