Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami => Téma založeno: Ondřej Valoušek 26.08.2010, 10:47



Název: Jak se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
Přispěvatel: Ondřej Valoušek 26.08.2010, 10:47
Mám dvě bytové jednotky co mají společné hodiny (v plotě) s jedním spínacím kontaktem nočního proudu.
V každém bytě je jeden stykač ovládaný tímto kontaktem. Kontakt z hodin je vyveden do prvního bytu.
V druhém bytě předělávám rozvaděč a stojím před problémem jak nejlépe zapojit cívku stykače. Mám dvě možnosti:
1) V každém bytě bude zvláštní jistič pro příslušnou cívku stykače
2) Z prvního bytu natáhnu další vodič pro napájení cívky druhého stykače a stykač v druhém bytě bude tedy jištěn jen jedním jističem v prvním bytě.

Teď jsem to zapojil podle 1) a funguje to, ale když se nad tím tak zamýšlím tak nevím jestli je to nejvhodnější řešení. Problém je, že pokud se bude někdo po mě rejpat v tom druhym rozvaděči, tak by mohl nabýt mylného názoru, že když shodí jistič, tak bude cívka stykače bez napětí a už mu nedojde, že se tam dostane napětí přes cívku stykače v prvním bytě - tzn že by musel shodit oba jističe aby se ujistil, že ho to nepraští.

Takže nevím jestli by to nebylo lepší předělat podle 2).

Má s tím někdo zkušenost?


Název: Re: Jaj se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
Přispěvatel: Jaroslav Klinský 26.08.2010, 15:09
Nyní ČEZ chce, aby každý elměr měl vlastní relé pro HDO - pokud to u vás nejde udělat, tak je obvyklé, že v elměrovém rozvaděči se instaluje relé, jehož cívka bude ovládáná HDO a fází z jističe před elměrem - to relé bylo potom nepřístupné, protože bylo za plombou. Pokud máte místo v elměrovém rozvaděči, tak dát jistič pro relé v tomto rozvaděči (přístupný - tedy v měřené části),  zde osadit relé - cívka bude připojena z HDO a fáze z jističe. Přes kontakty relé potom použít vodič N, který již bude napájet cívky stykačů v jednotlivých bytech a fázi použít z každého rozvaděče v bytě. Pokud ale máte i topení, tak to vše bude muset být 2x - záleží také na počtu vodičů v kabelu použitého pro přívod pro HDO.


Název: Re: Jaj se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
Přispěvatel: Miloslav Dunda 26.08.2010, 15:28
Upřesnilo bych odpověď pana Klinského, ČEZ v současné době požaduje samostatný frekvenční přijímač HDO pro každý elektroměr, tedy každý elměr svoje FM. je to z důvodů, aby si každý odběratel mohl zvolit různou sazbu.


Název: Re: Jaj se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
Přispěvatel: Ondřej Valoušek 26.08.2010, 15:47
Oba byty jsou připojeny přes jeden (společný) elměr v plotě. To že mám v každém bytě ještě podružné hodiny na věci nic nemění a z hlediska PRE jsem pořád jeden zákazník - takže z hlediska PRE je to v pořádku.

Řešení Pana Klinského by bylo bezesporu ideální, nicméně do elměrové skříně se mi už nechce sahat nehledě na to, že z ní nevede dost vodičů na to abych obsloužil oba stykače nezávisle.

Takže mi přijde nejmenší zlo to nechat tak to je teď (tedy varianta 1).
Souhlas?



Název: Re: Jaj se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 26.08.2010, 19:00
Takže mi přijde nejmenší zlo to nechat tak to je teď (tedy varianta 1).
Souhlas?
A co takhle dát do rozvodnice hlavní vypínač, který by jedním kontaktem navíc vypínal i fázi přicházející z druhého bytu?


Název: Re: Jaj se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
Přispěvatel: Jaroslav Klinský 26.08.2010, 23:10
Ondro, chtělo to popsat podrobněji nejprve. I zde by to šlo řešit tak, že by se jistič pro to relé, které bývá obvykle v elměrovém rozvaděči, dalo do prvního rozvaděče a zde se to rozdělilo, ten jistič bych potom zapojil před hlavní vypínač s označením, že je pod napětím i při vypnutém hlavním vypínači. Potom by nedošlo k tomu, že v prvním bytě vypnou hlavní vypínač a HDO nepůjde ani do druhého bytu.


Název: Re: Jaj se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
Přispěvatel: Ondřej Valoušek 27.08.2010, 10:49
Hmm, takto by to slo taky, to je fakt.
Jen mě trochu odrazuje ta v podstatě zbytečná složitost (elměr ovládající relé spínající stykač spínající konečný spotřebič),  ale jinak to asi nejde.
Ještě mě napadlo tu fázi napájející cívku stykače usměrnit Gretz můstkem, a pak tam dát jen diody jako výhybky ale to by nebylo čisté řešení nehledě na to, že bych cívky stykačů pravděpodobně uvařil....

Každopádně (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za rady!