Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: M. Mikša 30.03.2010, 19:40



Název: Je nutné přemisťovat HDS při napojování další nové přípojky?
Přispěvatel: M. Mikša 30.03.2010, 19:40
Chtěl bych poprosit o možná řešení následující situace ohledně vzniku nové el. přípojky:

Vlastním čerstvě rekonstruovaný objekt, ve kterém provozuji svoji firmu a ve kterém je HDS umístěna sice na venkovní zdi objektu, ale za branou (tedy nepřístupné z veřejného prostranství, objekt i HDS je z roku 1978, distribuční kabel je do HDS veden zemí).

Požádal jsem na ČEZ o zřízení nové přípojky pro sousední budovu nyní rovněž v mém vlastnictví vzdálenou cca 15m a obdržel jsem souhlasné stanovisko.

Smluvní projektant ČEZu přijel obhlédnout situaci a naznačil, že se bude muset HDS přebourat na druhou stranu budovy - tedy na veřejně přístupné místo a přípojku pro druhou budovu napojit do této neesteticky přemístěné HDS - tuto nutnost následně prý potvrdil i technik ČEZu.

Takovéto řešení však nevyhovuje neboť:

1) Přemístění velké skříně HDS do vnější zdi čerstvě rekonstruované ho objektu považuji za krajně neestetické
2) Objekt má zcela novou fasádu s 5cm polystyrenovým zateplením a vybourání otvoru pro HDS ji zcela zničí
3) Rekonstruovaný objekt se stávající HDS mám připraven k prodeji a nový majitel s přemisťováním HDS naprosto nesouhlasí
4) Napojení přípojky ke stávající HDS by bylo snadno proveditelné zemním kabelem ze stávající HDS ale bez jejího přemístění na vnější zeď objektu nebo nejjednodušeji připojením nějakým T-kusem na zemní distribuční kabel přímo v zemi, který vede téměř podél zdi nově připojovaného objektu.

Otázka tedy zní:

Musí nový majitel (resp. nyní ještě já jako současný majitel objektu se stávající HDS) souhlasit s takovýmto neestetickým přemístěním HDS ?
Chápu, že vnitřní předpisy ČEZ takováto vymisťování vyžadují, ale nejsou nějaké uznávané důvody, kdy se nutnost přemístění HDS toleruje? - např. HDS je umístěna v provozní části firmy, dostupnost je tedy větší než v případě rodinného domu apod.

#117#


 






Název: Re: Je nutné přemisťovat HDS při napojování další nové přípojky?
Přispěvatel: Radomir Kubíček 31.03.2010, 20:48
Hlavní slovo má dodavatel energie, nikde není psáno, že musíte vybourat původní skříň, lze to řešit také pojistkovým sloupkem na požadovaném místě.


Název: Re: Je nutné přemisťovat HDS při napojování další nové přípojky?
Přispěvatel: Mikša 13.04.2010, 23:57
Myslím, že jsem nebyl správně pochopen:

Jako bod napojení přípojky projektant navrhuje stávající HDS - to není problém, ale problém je, že technik ČEZu požaduje při tomto napojení přemístit HDS na druhou stranu zdi a rozbourat tak novou fasádu.

Musím si to nechat líbit ??

Mikša


Název: Re: Je nutné přemisťovat HDS při napojování další nové přípojky?
Přispěvatel: Jaroslav Mrázek 14.04.2010, 06:42
Nemusíte. Pokud ale nesplníte připojovací podmínky distributora, tak vás zase on nemusí připojit. Musíte dodržet způsob připojení popsaný ve stanovisku. Je to jejich zařízení a chtějí k němu mít přístup. Jinak na tomto fóru se váš problém nedá vyřešit, musíte se obrátit přímo na ČEZ, jestli vám povolí vyjímku.


Název: Re: Je nutné přemisťovat HDS při napojování další nové přípojky?
Přispěvatel: Milan Karvánek 14.04.2010, 09:31
Jako bod napojení přípojky projektant navrhuje stávající HDS - to není problém, ale problém je, že technik ČEZu

Bývá zvykem, že pokud se nejedná o zcela průzračné řešení odpovídající do puntíku "připojovacím podmínkám distributora" projedná projektant své "nestandartní" řešení přímo s distributorem ještě ve stádiu zrodu projektu a investorovi potom předává projekt, který je skutečně realizovatelný (jak je ostatně jeho povinností).