Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: Tomáš Novák 21.03.2006, 18:13



Název: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Tomáš Novák 21.03.2006, 18:13
Rád bych se zeptal, zda je užitečné si k ochraně domácích spotřebičů (domácí kino, TV, lednička) pořizovat přepěťové ochrany (např. od společnosti APC).

Může vůbec v rodinném domku s kvalitním hromosvodem ve čtvrti rodinných domů dojít k situaci, kdy by byla ochrana potřeba?

A v případě, že taková situace nastane, ochrání přístroje takové levné ochrany?


Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Petr Moravec 21.03.2006, 18:50
Přepětí se musí řešit komplexně a ne ochranou strčenou do zásuvky.
Myslím, že se vám ozve odborník na přepětí bývá tady.
Hromosvod je věc jedna a ochrana spotřebičů proti přepětí je věc druhá.
Ale opravdu ty levné přepěťovky ze supermarketů jsou dle mého názoru vyhozené peníze, ale možná se pletu. (řešení ochran bývá třístupňové).
koukněte třeba na.  .

http://www.dehn.cz/cz/index.html

http://www.saltek.biz/cze/dotazy.asp


Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 21.03.2006, 19:22

Další je Hakel z Hradce Králové: www.hakel.cz



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jiří Špelec 21.03.2006, 23:49
To: Zdenek Hejčl tak to je teda bomba! Nemáte tip ještě na nějaký podobný? To už je totiž možná lepší to čínský Polsko! To jsou úplný ......,  alespoň to nestojí tolik peněz!


Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jiří Sedlmajer 22.03.2006, 09:15

No, úplně na h... ty ochrany do zásuvky nejsou, alespoň ty od solidních firem ne. Přepětí, vyvolaná spínáním domácích spotřebičů zlikvidují. Horší to bude u větších přepětích z venku. Z hlediska účinnosti, kvality a spolehlivosti upřednostňuju Dehn.:)



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 22.03.2006, 09:52

Zatím jsem s nimi neměl žádné problémy. Nechám se poučit o jejich kvalitě.:zz:



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jan Hájek 22.03.2006, 16:31

Nebezpečí zavlečení bleskového proudu do objektu napájecími vodiči bych rozhodně nepodceňoval, zde je důležité vzít v potaz nejenom polohu Vašeho objektu, ale i objektů do vzdálenosti cca 1,5 km.
Zhruba do této vzdálenosti jsou  od místa úderu blesku ohroženy všechny přístroje. / v ČR mám od pana Šalanského potvrzenou likvidaci displeje hodin na cca 8 km /.
Nejsem zastáncem zbytečného šetření na přepěťovkách, když už tak bych raději šetřil od konce a ne na svodiči bleskových proudů. Z hlediska celkových možných škod je asi opravdu nejlepší šetřit od konce a u el. instalace ke koncovým zařízením raději dělat i ostatní ochraná opatření / stínění, dostatečná vzdálenost od spojů atd. / Typ 3 přepěťové ochrany je spíš pro jakési poslední , ,umravnění,,  napětí před vstupem do koncového zařízení. U tohoto typu se ani nepočítá s vyšší energií přepětí natož s impulsem bleskového proudu. Zmiňujete kvalitní hromosvod, víte to určitě ? Nemáte jímač na/z antény ?
Rozhodně doporučuji před vlastním nasazením přepěťových ochran zkontrolovat : zemnící soustavu, pospojování v rámci objektu a jednotlivých rozvodů, hromosvod, případné stínění, polohu jednotlivých vodičů a jejich souběhů s jímací soustavou a svody.
Teprve potom instalovat svodiče přepětí.
U zásuvkových adaptérů zjistit zda se nejedná o výrobek a malým jm. proudem / běžně se v regálech vyskytují s cca 4 A - pro laserovou tiskárnu či kopírku to není mnoho 8)/ a pak jestli výrobek není stejné kvality jako je uvedeno zde:
[url href="http://www.elektrika.cz/data/clanky/zzzh040224/view?searchterm=hypernovy"]http://www.elektrika.cz/data/clanky/zzzh040224/view?searchterm=hypernovy[/url]
U přepěťových ochran je další důležitou vlastností jejich životnost / tzn. u varistorů stáloste jejich parametrů - zde je důležitý výrobce vlastního varistoru a jeho počáteční kvalita : výběr, 1,2,3 .....od ceny za kus po cenu za kilogram/ Nikdo snad neočekává že po instalaci přepěťových ochran budou mít hned příležitost reagovat. Tak jako u auta nikoho po pár letech v garáži nepřekvapí že nenastartuje ;)Takže je to prosté a složité jako u všeho, auto za 165 000 Kč má po nárazu do lucerny zcela jiný tvar než auto desetkrát dražší při stejné rychlosti.
Není problém se na mne obrátit s konzultací.
:grin:
PS: Ty smajlíky dávají diskuzím zcela nový rozměr, jsem uchvácen.[icon:g26/][icon:g19/]



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Ladislav Řehánek 22.03.2006, 19:28

Ochrana před přepětím se řeší jako komplexní celek.Pokud by jste si chtěl koupit jenom zde uváděné adaptéry,které se instalují jako třetí přepěťový stupeň jsou to vyhozené peníze.Vy se musíte řídit tím na jakou hodnotu mi přepěťovka omezí rázové napětí a jakou má hodnotu zkratového proudu.Pokud mi třetí stupeň omezí hodnotu napětí na 0,8kV ale má jenom 4kV zkratoví proud tak se mi při přepětí zničí a s velkou pravděpodobnos tí mi ani neochrání zařízení.Přepě tí se řeší od prvního až po poslední stupeň kde je odstupňováno jak omezené napětí tak zkratoví proud.



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 22.03.2006, 21:35

To: Novák
Vzhledem k tomu, že se nacházíme v diskuzích pro laiky bych odpověděl takto:
A) Ano, přepěťové ochrany jsou skutečně užitečné.
   Čím více ochran, tím méně papírování se znaleckými posudky pro pojišťovny, které nechcou platit zničené zařízení svých klientů, kteří pro ochranu svých faxů, telefonů, televizorů, počítačů ap.,  nic neudělali a vyžadují pojistné plnění.
B) Ne, přepěťové ochrany nejsou skutečně užitečné.
Stejně si každý rok koupím nový model domácího kina, větší ledničku a plazmovou televizi přes celý obyvák za 500 000 Kč. Nikdy nic nereklamuji a nejsem pojištěný.

Jinak, ale plně souhlasím s příspěvkem pana Hájka.



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Petr Doležal nar.1969 31.03.2006, 12:28
Přepěťové ochrany, stějně jako jiné ochranné prvky, nemusí dlouho dobu (v ideálním případě) nikdy zapůsobit. Přepěťovou ochranu považuji z hlediska bezpečnosti a ochrany majetku stejně důležitou jako ochranu proti nadproudům a zkratu. A nenajde se snad nikdo, kdo by tvrdil, že jističe jsou k ničemu. Problém je v tom, že když zapůsobí jistič je to patrné, ale když zapůsobí přepěťová ochrana, nemusí o tom její uživatel vůbec vědět. Proto panuje všeobecná představa o tom, že kdyby tam vůbec nebyly, nic by se nestalo. Je paradoxní, že lidé jsou ochotní utrácet obrovské výdaje na masážní vany, bazény atd. a na vlastní bezpečnost a ochranu majetku nedbají.


Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jan Hájek 31.03.2006, 12:56

To : Doležal
  Plnně souhlasím, jeden náš zákazník říkal : Stojí to patnáct tisíc, je to za dvířkama rozvaděče a když přijdete domů, tak to ani nepozdraví.
 Kolega Rous dělal v sedmdesátých letech ochranu vysílače a když se tam po čase stavoval, tak na dotaz zda se to zlepšilo dostal odpověď , ,  Žádný problém nebyl, ale letos jsou slabé bouřky,,
Odpověď dle vzoru, škoda = silná bouřka, žádná škoda = slabá bouřka. Bez ohledu na kvalitu opatření.
:grin:



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jura Krikl 31.03.2006, 13:41

TO Hájek: Existuji jednotky pomocných kontaktů k přepěťovým ochranám, tak není problém je naučit zdravit.:laugh:. Ja osobně je už dávám, protože většina uživatelů žila v domnění že přepěťovky maji a nrmuže se nic stát. Na nějakou kontrolu časem nevzpomenou. Teda do te doby ,  než se něco stane. Samozřejmně by bylo ideální při vadné ochraně odepnout celý dům, ale to by jsem asi nepochodil.  :zz:.



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jan Hájek 31.03.2006, 13:57

Ta jednotka na kontakt je dobrej nápad, ale asi neprojde. Pokud se chcete dozvědět něco o měření přepěťovek, tak se stavte na Amperu Hala 2 A4 / vedle HOTELU ELEKTRIKA.CZ 8)/



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Pavel Horský 01.04.2006, 14:49

To Špelec: moc by mě zajímalo, proč srovnáváte výrobky firmy Hakel s nějakými polskými šunty. Máte s nimi špatnou zkušenost. Já tedy ne.
:zz:



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Radek Červený 01.04.2006, 17:05

Před pár lety jsem se ptal stálého zákazníka, který chtěl udělat rekonstrukci instalace v kancelářích jistého provozního objektu, zda budeme dávat i přepětové ochrany. Když zjistil, kolik stojí, tak už nechtěl. Asi za rok a půl uhodil do hromosvodu na tom objektu blesk. Hromosvod byl asi rok po pravidelné revizi a byl bez závad. Po úderu blesku odešlo pár počítačů, mezi nimi i ten, co evidoval docházku zaměstnanců, na který byl napojen vstup do objektu na čipové karty, a pod. Tři dny trvalo, než se firma vrátila do starých dobrých kolejí. Přepětové ochrany jsme poté dodatečně namontovali. Chcete se ještě na něco zeptat?



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 01.04.2006, 20:38

Dotaz: Kdyby tam ty ochrany byly,určitě by nic neodešlo? Ruku do ohně!



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Tomáš Novák 02.04.2006, 07:59

Ono bude asi přepěťová ochrana a přepěťová ochrana. Jako laika mě opravdu spíše zajíml váš názor odborníkůl, zda má cenu pořizovat takové ty "přepěťové ochrany",  co se vkládají do zásuvek mezi spotřebič a zásuvku, které se dají sehnat v cenové relaci kolem 200,- Kč. Je to opravdu k něčemu bez kombinace s dalšími prvky ochrany tak, jak zde již bylo uvedeno?

Děkuji



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jura Krikl 02.04.2006, 08:15

TO: Novák Přepěťové ochrany z "marketu" jsou třídy D. Bohužel není vám nic platná, pokud nemáte instalovány ochrany pro vyšší hodnoty přepětí. Tato ochrany "zvládne" utlumit pouze přepětí, které před ní "zpracovala" ochrana pro větší přepětí.
Třída "D" do zásuvek je pro uživatele elektroinstala ce koncipována modulem do zásuvky, neboť montážní firma nemůže vědět, kam si dá uživatel spotřebiče ,  které chce chránit.
Takže pokud nemáte ochranu minimalně typu "C" ( v rozvaděči) tak vas tento modul nezachrání ani v nejmenším.:zz:



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Kamil Novák 02.04.2006, 20:44

TO T.Novák: S tím, že jsou přepěťové a "přepěťové" ochrany jste se přesně strefil. Při revizích běžně u přpěťovek měřím miliampérový bod. Tedy hlavně u těch pevně instalovaných. A když někde uvidím nějaké šidítko do zásuvky tak ze zvědavosti taky. A většina z nich žádný miliampérový bod ani nemá. A nemůže. Ony to totiž nejsou ochrany proti přepětí, ale jakésy odrušovací filtry. Když si nějaký takový adaptér rozděláte, tak zjistíte, že jeho obsahem bývají často jen 2 kondenzátory a doutnavka(y). A s touhle výbavou se s přepětím asi moc bojovat nedá. Jestliže píšete o cenové relaci okolo 200,-Kč,tak to bude pravděpodobně tento případ.



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Karel Novak 07.04.2006, 08:18

RE: Janoušek
Slušná auta mají např. airbagy. Dá některý z výrobců aut ruku do ohně za to, že se v takovém autě nikdo nezraní (nebo nedej bože nezabije)?? A přece se airbagy používají, přestože jsou drahé, protože výrazně zvyšují pravděpodobnos t přežití. K tomu ještě jedno přirovnání: je lepší skutečný airbag než papírový pytlík.



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 07.04.2006, 15:36

To Karel Novak  Spletl jste si diskusi. Otázka zní:  Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné? Airbagy se zde neřeší!Zkuste napsat váš příspěvek zde   http://garaz.autorevue.cz/



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Tomáš Novotný 07.04.2006, 20:34

To: Miloslav Janoušek
No vidíte, a mě zas ta analogie s airbagem nepřipadá úplně nevhodná. Proč tak "ostrá" reakce?



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 07.04.2006, 21:10

To  Tomáš Novotný  Nevím co vidíte ostrého, o přepěťových ochranách jsem se moc nedozvěděl, ale o airbagu už vím vše.



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Tomáš Novotný 07.04.2006, 22:56

To: Miloslav Janoušek
No, chtěl jste "ruku do ohně". A pan Karel Novák vám jenom chtěl říct, že "ruku do ohně" dávat nehodlá, ale že rozumí pojmu pravděpodobnos t. A to jak u přepěťových ochran, tak u airbagů.

Mimochodem, dáte Vy ruku do ohně za to, že když vyházím doma všechny jističe a oddekluju všechny zásuvky, tak určitě vyhořím nebo to určitě někoho zabije?



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 08.04.2006, 18:50

Technická poznámka pro ty, kteří srovnávají ochrany s airbagy. Airbag je pouze na jedno použití. Tím končím, a prosím všechny, aby na můj příspěvek již nereagovali. Děkuji.



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jan Hájek 09.04.2006, 20:00

Omlouvám se, snad jsem to zavinil já :wacko:
Furt používám k objasňování přirovnání z automobilismu, tomu snad rozumí každý.
Příště vyzkouším něco s alkoholem :zz:



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 10.04.2006, 07:59

Jeden blesk, hromosvod na budově. Několik přístrojů, které byly "vypnuty" do stavu StandBy, mělo smůlu! V telefonním záznamníku se odpařily spoje, zůstaly jen opálené pájecí body.
Kdyby byla přepěťová ochrana, kde by byla na společný potenciál "chráněna" i telefonní linka, možná by to tak nedopadlo. Možná!
Sousední vesnice před několika léty. První jarní bouřka. Kromě jiného většina počítačů připojených na internet přes telefonní linku během zlomku vteřiny skončila...
Když mám nějaký majetek, doporučuje se investovat řádově kolem 5% z ceny do jeho ochrany. Každý si představí ochranu proti požáru, povodni nebo odcizení! Jenže dnešní technika, to není elektronkové rádio, polovodičům stačí dost málo! A blesk si musíme představit jako krátký ale silný vf signál! I když největší energii má na frekvencích nižších, až do frekvencí řádově 10MHz má dost energie na zničení elektroniky! Při téhle frekvenci je vodič (např. svod hromosvodu) o délce 10m srovnatelný s čtvrtinou vlnové délky! Nesvede tedy výboj nebo přepětí dostatečně účinně! Proto je vhodné mít ochranu, která omezí napětí jak mezi pracovními vodiči, tak mezi napájením a dalšími "vstupy" (tel. linka, anténa,...)
Je to vhodné, ale není to povinné a nikdo vám nedá 100% záruku že to opravdu zachrání zařízení za jakýchkolik okolností.



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: - 01.06.2019, 19:56
> Přepěťové ochrany z "marketu" jsou třídy D. Bohužel není vám nic platná

takže tyto levné zásuvkové ochrany za 200Kč neřeší ani "rázy" (nevím jestli jde o přepětí a v jakém řádu a jaké parametry ochrany by byly zapotřebí) kdy v případě vypnutí starého zesilovače se mi na 2 sekundy vypne monitor?


Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: Jan Franěk 01.06.2019, 20:44
Asi 5x jsem si to musel přečíst, než jsem pochopil na co se ptáte   :-\

Tato odpověď vám nestačila ?

<p>TO T.Novák: S tím, že jsou přepěťové a "přepěťové" ochrany jste se přesně strefil. Při revizích běžně u přpěťovek měřím miliampérový bod. Tedy hlavně u těch pevně instalovaných. A když někde uvidím nějaké šidítko do zásuvky tak ze zvědavosti taky. A většina z nich žádný miliampérový bod ani nemá. A nemůže. Ony to totiž nejsou ochrany proti přepětí, ale jakésy odrušovací filtry. Když si nějaký takový adaptér rozděláte, tak zjistíte, že jeho obsahem bývají často jen 2 kondenzátory a doutnavka(y). A s touhle výbavou se s přepětím asi moc bojovat nedá. Jestliže píšete o cenové relaci okolo 200,-Kč,tak to bude pravděpodobně tento případ.</p>



Název: Re: Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
Přispěvatel: ACEOF ACES 02.06.2019, 16:39
... kdy v případě vypnutí starého zesilovače se mi na 2 sekundy vypne monitor?
Podle mého názoru, kdyby měla přepěťová ochrana filtr s kondenzátorem, pak by to v tomto případě mohlo pomoci, ale nekvalitní přepěťová ochrana může začít hořet.