Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Pavol Talpas 24.08.2006, 09:12



Název: Kolikatipólové jističe budu potřebovat po rozdělení PEN?
Přispěvatel: Pavol Talpas 24.08.2006, 09:12

Tak mi to vychádza, že po rozdelení PEN na PE a N budem používať len 2 a 4 pólové ističe. Čo vy na to?



Název: Re: koľko pólov?
Přispěvatel: Tomáš Svoboda 24.08.2006, 09:29

Chcete snad jistit i střední vodič? To není nutné :-) Takže nadále používejte jedno- a třípólové jističe, jistící fáze. Jiná věc jsou proudové chrániče, tam jsou nutné 2, resp. 4 póly (fáze + N).



Název: Re: koľko pólov?
Přispěvatel: Petr Doležal 24.08.2006, 09:40
Pravdu máte oba, tazatel však jen částečnou, rozpor vzniká nepřesnou terminologií, takže: Nebudete používat 2pólové jističe, ale můžete použít jističe 1N (či 1+N),  kde se střední vodič nejistí, ale pouze se zpožděním vypíná. Má to neskonalé výhody, zvláště při skupinovém či centrálním chrániči


Název: Re: Kolikatipólové jističe budu potřebovat po rozdělení PEN?
Přispěvatel: Štefan Beláň 24.08.2006, 20:37

Doplňuji kolegu Doležala, že tyto jistič, 1N a 3N, se musí používat v prostorách se zvláštním rizikem nebo nebezpečím požáru, podle ČSN 33 2000-4-482.



Název: Re: Kolikatipólové jističe budu potřebovat po rozdělení PEN?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 25.08.2006, 16:37

Doplním taky kolegu Beláně, že N musíte vypínat i v obvodech v prostředí s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par. :-)



Název: Re: Kolikatipólové jističe budu potřebovat po rozdělení PEN?
Přispěvatel: Jaroslav Klinský 26.08.2006, 18:38

Upřesnil bych kolegu Fasulise - ČSN EN 60079-14 ed.2, čl. 8.2 říká - citace: "Pro umožnění bezpečného provádění prací, musí být každý obvod nebo skupina obvodů vybaven vhodnými odpojovacími prostředky (např. odpojovači, pojistkami a propojkami),  které odpojí všechny vodiče obvodů včetně středního vodiče." Takže použití jističů 1N (1+N) ve výbuchu není tak jednoznačné. Řešením by také mohlo být použití vypínače se čtyřmi póly (3+N) a potom jističe mohou být jen bez vypnutí středního vodiče. Záleží asi na projektu.



Název: Re: Kolikatipólové jističe budu potřebovat po rozdělení PEN?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 28.08.2006, 08:40

Pokud u rozsáhlejší instalace použijete jeden centrální proudový chránič a začne vypínat z důvodu nějakého svodu mezi PE a N, je to docela šílenost to najít. Pokud jsou použité 2 resp. 4 polové jističe, krásně se odpojí i N vodič a při "shozeném" jističi máte odpojení celý okruh. Je otázka jak moc se to ale u kvalitně provedené instalace využije, protože tak je to spíše problém připojených spotřebičů.



Název: Re: Kolikatipólové jističe budu potřebovat po rozdělení PEN?
Přispěvatel: Štefan Beláň 28.08.2006, 18:14

TO: Klinský


Jste si jitý, že při použití ochrany samočinným odpojením, v prostorách s nebezpečím výbuchu nebo požáru, nemusí být vypínán stření vodič N?


Můj názor je, že musí!
Zajímá mne názor širší odborné veřejnosti.



Název: Re: Kolikatipólové jističe budu potřebovat po rozdělení PEN?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 05.10.2006, 11:40
Pan Klinský má pravdu. Norma nevyžaduje použít v "exu" všechny jističe i s vypináním "N". Důležité je, aby při údržbě, tedy při otevírání exového zařízení byly vodiče "N" vypinatelné. Pro skupinu obvodů tedy stačí jeden vypínací prvek s N předřadit a za ním již mít normální rozjištění. Důležité je ale zvážit přitom jak velkou skupinu si mohu dovolit vypnout kvůli údržbě? Aby to v krajnosti pak nevypadalo tak, že projektant navrhne hlavní deon 4-pólový a zbytek pod ním už N nevypíná - (vlk se nažral a koza (levné řešení) zůstala celá)! Splní sice normu, ale technicky vzato je to špatně, protože normotvůrce to právě takto nemyslel, neboť dá se předpokládat, že nebude možno z provozních důvodů vypínat celý rozvaděč kvůli údržbě jednoho motoru. A tak milý údržbař si vypne samozřejmě jen svůj obvod a N nikoliv. Chce to cit a kompromis při návrhu rozvaděče.