Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Karel Pokoseny 19.05.2009, 18:38



Název: Hořelo by v Bruselu, kdyby použili CYKY kabely?
Přispěvatel: Karel Pokoseny 19.05.2009, 18:38
Viz zprávy o požáru v sídle EU v Bruselu. Hrozí i mně takové riziko, že vyhořím, když udělám instalaci z CYKY ?
Ty jsou přeci určeny cituji: Pro pevné uložení ve vnitřních a venkovních prostorách, v zemi, v betonu. Kabely jsou odolné proti UV záření a proti šíření plamene dle ČSN EN 50 265-2-1.

Takže - hoří CYKY nebo ne ?

#uft#


Název: Re: Hořelo by v Bruselu, kdyby použili CYKY kabely?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 20.05.2009, 10:03
Vy máte nějaké ověřené informace o příčině a průběhu požáru?

Co znamená přesně "nešíření plamene" říká ta norma. Zjednodušeně - když tam není něco dalšího, co by podporovalo hoření, tak samovolně uhasne. Jestli chcete absolutně nehořlavou izolaci, tak si budete muset na holé dráty navléknout keramické korálky.


Název: Re: Hořelo by v Bruselu, kdyby použili CYKY kabely?
Přispěvatel: Hugo K. 20.05.2009, 10:23
Elektrika tluče-ale mlčí


Název: Re: Hořelo by v Bruselu, kdyby použili CYKY kabely?
Přispěvatel: Martin Kurka 20.05.2009, 10:28
Cyky jsou samozhášivé, leč hořlavé. Hlavně mají izolaci z PVC.

Dostal jsem se náhodou k zajímavému článku Eduarda Vašátka "Kabelové rozvody a instalace v požárně dělících konstrukcích" některé pasáže zde uvedu, asi vás to bude zajímat, já osobně jsem o způsobu šíření plamene měl jiné představy, stejně jako jsem kdysi nevěděl, jak najednou s bouchnutím vzplane celý strom jako fakule u lesního požáru.

Zdroj http://www.seidl.cz/php/publikace_cislo.php?pub=24_c
______________ _________

Proč vlastně musí být tyto rozvody v převážné většině případů těsněny a proč je tato problematika tak ostře sledována? Hlavním důvodem je především hořlavost plastových kabelových izolací a instalačního potrubí, které tvoří podstatnou složku dnes aplikovaných rozvodů a zejména značná toxicita zplodin. které při hoření těchto plastů vznikají. Nejedná se pouze o to, že by se případným otvorem či netěsností po vyhořelé či vyteklé kabelové izolaci nebo PVC trubce v prostupu rozšířil oheň (i když ani to nelze vyloučit),  ale spíše o to, že se těmito otvory velice rychle rozšíří kouř a toxické zplodiny.

Je třeba si uvědomit, že vedle viditelných složek kouře, což jsou především částice uhlíku, vzniká při hoření plastů v závislosti na teplotě spalování nepřehledná řada nejrůznějších plynných zplodin více či méně toxických, které vidět nejsou. Z nich je nutno na prvním místě uvést oxid uhelnatý (CO) a při hoření PVC fosgen (COCl2) a chlor,  který se ve styku s vodní párou ve vzduchu mění na chlorovodík. Oba tyto plyny jsou podle mezinárodního toxikologickéh o kódovacího systému (TCS) zařazeny do třídy D jako látky silně nebezpečné, srovnatelné s toxicitou např. kyanidu draselného, nehledě již na silnou agresivitu samotného chlorovodíku při vyšších teplotách. Při koncentracích nad 1000 ppm (tj. 0,1 %) ve vzduchu je již krátkodobá expozice životu nebezpečná a i v případě přežití zanechává trvalé následky (poleptání plic, chronické bronchitidy, poškození kůže a chrupu atd).

Abych nezapomněl na fosgen. I když se ho při hoření PVC tvoří méně, je ve srovnání s chlorem toxikologicky podle stupnice TCS zatříděn ještě o stupeň výše, tedy do třídy E, jako látka velmi silně nebezpečná. Je obsažen ve spalinách zejména v prvních fázích požáru, při teplotách nad 200 °C se již začíná pomalu rozkládat, ovšem jeho rozklad končí až při teplotách kolem 800 °C. Jeho hlavní nebezpečí spočívá ve vážném poškození vnitřních orgánů, zejména plic, které se projeví až po kratší době latence, tedy až po 3 či 4 hodinách. Životu nebezpečná je již koncentrace 10 ppm při inhalaci po dobu 30 až 60 minut a při koncentraci 50 ppm postačí k ohrožení života již jenom krátký okamžik. [1]

Nebezpečí rozšíření požáru není ovšem také zanedbatelné. Žádný požár není stejný a vždy záleží na podmínkách konkrétního objektu, množství hořlavin, uložených na neexponované stěně či stropu za prostupem a řadě dalších faktorů. V žádném případě není možné tato nebezpečí bagatelizovat a i z tohoto hlediska musí být celistvost požárně dělící konstrukce v prostupech dodržena.
______________ _________

Funkce protipožárních nátěrů - na rozdíl od ucpávek v prostupech - je dána především požadavkem na zpomalení a omezení šíření požáru po kabelových izolacích (u instalačního potrubí se tyto nátěry většinou nepoužívají),  obvykle v kabelových kanálech či prostorách, případně mají doplňkovou funkci při konstrukci jednotlivých ucpávek pro zvýšení jejich požární odolnosti a to jako jejich integrální součást - např. nátěr se provádí na kabelech 30 cm před a za ucpávkou atd. Ze zkušenosti mohu říci, že používání těchto nátěrů pouze na dílčí části rozvodu, případně k ochraně pouze některých kabelů na lávce či ve žlabu je zbytečné vyhazování peněz a nemá praktický význam. Nátěr totiž zabrání vzniku požáru pouze na kabelu, kde je nanesen a to za předpokladu, že k iniciaci dochází přímo zevnitř tohoto kabelu nebo jeho bezprostředním okolí.

Z praxe a z řady zkoušek, které jsme kdysi prováděli ve zkratovnách VUSE Běchovice a ve Varšavě je zřejmé, že ke zkratu či k poruše kabelu, schopné způsobit požár dochází obvykle buď při trvalém přetěžování kabelu, případně v místě, kde je kabel latentně poškozen. Ještě předtím jsou ovšem tato místa ve vedení dlouhodobě zahřívána nad povolenou provozní teplotu (která činí 60 °C). To má za následek, že se z kabelové izolace začínají uvolňovat páry při zpracování použitých změkčovadel, (dibutylftalátu, neopentylglyko lu atd),  které difundují do okolí a zejména v nevětraných prostorách kabelových kanálů vytvářejí okolo postiženého místa plynný hořlavý obal. Potom již stačí samotná jiskra, způsobená zkratem a vznítí se jak hořlavé plyny, tak i samotná, částečně již plastifikovaná izolace PVC. Tyto plyny pak přenesou oheň skokem po celém prostoru uzavřeného požárního úseku, kanálu nebo rozvodny a žádný nátěr je již nedokáže zastavit.

To bylo názorně dokumentováno více než před 15 lety při velkorozměrový ch zkouškách v tehdejším VVÚU v Radvancích v Ostravě, kdy byly simulovány zkoušky účinnosti některých ochranných systémů v kabelových rozvodech pro tehdejší stavbu JE Mochovce. Do souboru kabelů instalovaných ve vodorovné části zkušebního tunelu v délce 50 m byly uloženy na jedné lávce natřené kabely s tehdy schválenými a průkazně odzkoušenými nátěry. Po velmi rychlém průběhu požáru (který byl iniciován pouhými 6 litry lihu) nebyl ve vodorovné části tunelu zjištěn mezi natřenými a nenatřenými kabely naprosto žádný rozdíl - shořelo prostě úplně všechno. Jistý vliv nátěrů se projevil až v komíně, resp. svislé části tunelu cca 2 - 3 metry za ohybem, kde zůstaly zčásti zachovány zbytky izolace a natřených kabelů v místech, kde bylo sálání z požáru již zčásti odstíněno, .

Jako ochrana proti požáru v kabelovém hospodářství mají tedy protipožární nátěry na kabelové izolace význam pouze za předpokladu, že je tímto nátěrem chráněna celá trasa, t.zn. všechny hořlavé kabely v celém požárním úseku. V takovém případě totiž i při zkratu či vnější iniciaci nátěr zabrání přístupu vzduchu k povrchu izolace a znemožní, aby se oheň dále šířil.

Tento závěr také potvrzují i zkušební metodiky, požadované pro jejich certifikaci - totiž zkoušky podle IEC 60332-3 a další připravované zkoušky řady EN 50266, které jsou metodikám IEC podobné. Tyto zkoušky mají ověřit, zda nátěr omezí či zastaví šíření plamene po kabelové izolaci, ať již ve svazku nebo na jednotlivém kabelu za definovaných podmínek. Vždy je však zkoušen zcela natřený kabelový svazek, žádná část kabelu nezůstává bez ochrany. Pokud tedy jsou natřeny pouze některé části kabelového vedení, neodpovídá způsob aplikace provedené zkoušce a příslušný certifikát nátěru nelze na takovou aplikaci vztahovat.
______________ _________

Takže v sídle EU hořelo v souladu s normami EU  ;)


Název: Re: Hořelo by v Bruselu, kdyby použili CYKY kabely?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 20.05.2009, 10:29
Především, CYKY obsahuje v izolační směsi nebezpečné halogeny, které se při hoření dostávají do vzduchu.

Kabel CYKY je odolný proti šíření plamene pouze podmíněně (jak píše kolega Fuk).
V objektech, jako je Evropská Komise se určitě kabel CYKY vzhledem ke své nebezpečnosti příliš vyskytovat nebude. Určitě ne v únikových trasách.

Aby nehořelo od kabelů, potřeboval byste nějaký kabel typu CHKE-V nebo CHKE-R se zaručenou funkcí při požáru pro napájení kritických zařízení.


Název: Re: Hořelo by v Bruselu, kdyby použili CYKY kabely?
Přispěvatel: Karel Pokoseny 20.05.2009, 21:48
Díky za super odpovědi. Teď už je to jasné.

Já samozřejmě nic nevím o příčinách tohoto požáru, jenom mne napadlo se zeptat v souvislosti s tím co jsem viděl v rozvaděčích, dvojitých podlahách a stoupačkách jedné veliké kancelářské budovy v Praze.

Tam se to CYKY kabely jenom hemží.