Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: peter13675 02.03.2009, 16:28



Název: Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
Přispěvatel: peter13675 02.03.2009, 16:28
Mam v plane dat chranice na koupelna 2x, venkovni zasuvky, kuchyna zasuvky nad praconi deskou.
Elektrikar ktory to ma zapojit mi doporucuje 20A chranice tak ze sa tam uz istic neda takze ak rozumiem istic uz je v chranici.
Ide mi o to ze preco 20A?
nema byt 16A?
Na privode do RD je 25A 3f istic.
Takze kolko A ten chranicoistic mam pouzit.
Vonkajsie zasuvky, kuchyna (zasuvky nad deskou),  jedna koupelna, druha koupelna.
Takze 4ks chranicoistice kolko A?
Elektrikar radi aby som dal kazdy 20A.
Alebo mozem obidve kupelne dat spolu na jeden chranicoistic?  
alebo to urobit uplne inak?  
Hlavne nerozumiem tie A preco 20A ked na zasuvky sa pouziva 16A istenie.  



#116#


Název: Re: Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
Přispěvatel: Radek Červený 02.03.2009, 19:00
Úvodem bude nutné si vyjasnit pojmy:
Chránič - hlídá izolační stav, vypíná při překročení rozdílového proudu, hodnota v A uvedená na něm je pouze dovolená zátěž kontaktů, hodnota v mA je vypínací proud.
Jistič - hlídá přetížení a zkrat, vypne při větší zátěži než jmenovité, uvedená hodnota v A je hodnota, kterou prvek hlídá.
Jističochránič - kombinace obou předchozích přístrojů v jednom

Chrániče se vyrábí v řadě 16, 25, 40 a 63 A. Netuším proto, kde vzal váš elektrikář 20A chránič.

Při použití jističochránič e s hodnotou 20A ( teď z hlavy nevím, jestli se vůbec s touto hodnotou vyrábí ) překročíte maximální dovolený proud zásuvek, který je 16A. Toto řešení by tedy bylo nevyhovující.

Raději se vydejte jednodužší cestou. Nevím jak na Slovensku, u nás již nějaký pátek platí novela normy, která vyžaduje chránič na všechny zásuvkové vývody přístupné laické obsluze. Řeší se to tak, že se před jednotlivé skupiny jističů zapojí předřazené proudové chrániče, které v této skupině hlídají rozdílový proud.

Sice žádná norma nenařizuje použití jednoho či více chráničů, ale z hlediska provozní spolehlivosti je dobré dům rozdělit minimálně za 2-3 ks chráničů.

Pokud máte na přívodu do domu 25A jistič, je možno použít chrániče 25/4/0,03.


Název: Re: Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 02.03.2009, 22:34
Máte v tom evidentně zmatek. Pravděpodobně se pohybujete v jiném oboru (nejste stavební dozor?). Podle toho, co jste napsal bych vám poradil jedno:
Věřte svému elektrikáři.


Název: Re: Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
Přispěvatel: Václav 3 03.03.2009, 05:04
to kolega Svejkovský:

Asi jste nepozorně četl příspěvek tazatele, tam - sice trochu zmatečně - uvádí, že elektrikář použije na zásuvky chránič(ojistič) 20A. Takovému elektrikáři bych tedy práce nesvěřil a hnal ho klackem.


Ekonomicky dostupné a přitom technicky použitelné řešení pro rodinný dům běžné velikosti je použití třech až čtyřech běžných chráničů, na které jsou rozloženy okruhy všech zásuvek, osvětlení v koupelně a vně budovy přes jističe potřebných hodnot (zásuvky 16A, světla 10A). Běžné osvětlení místností a chodeb (mimo koupelny) nedoporučuji přes chrániče dávat, normy to nepožadují a je tím zajištěna možnost svícení v případě poruchy na chrániči.

Jeden centrální chránič na celý objekt nedoporučuji s ohledem na případné problémy s hledáním a odstraňováním poruchy.

Téma se zde již vícekrát podrobně  probíralo, použijte tlačítko vyhledávání zde nahoře v liště k vyhledání dalších příspěvků.


Název: Re: Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
Přispěvatel: zerotest 03.03.2009, 11:22
To:peter13675,
ty Vaše údaje jsou nějaké zmatené a neúplné.  
Pokud jen v těch dvou koupelnách, kuchyni a venkovní zásuvky, tak je dobré:
-na venkovní zásuvky dát samostatný kombinovaný jistič s chráničem B16A/0,03A
-na koupelny dát jeden chránič 25A-0,03A /nebo40A-0,03A/,  jističe /dvojpólové/ B10A/2 - světlo, B16A/2 - zásuvky, B16A/2 - zásuvka pračka 1 a B16A/2 - zásuvka pračka 2. Nebo dát dva chrániče 25A-0,03A  a jističe rozdělit na dva stejné obvody za chrániči.
-s kuchyní je to těžké. Pokud budou jen zásuvky pro běžné používání, tak stačí  samostatný kombinovaný jistič s chráničem B16A/0,03A. Bude li některá zásuvka používána pro výkonové spotřebiče /cca nad 1000W/ je třeba mít samostatné okruhy (myčka, bojler, pračka, elektrická trouba, mikrovlnka... - zásuvky jsou jištěny 16A a tím je i omezen odběr z nich). Obvody je třeba rozfázovat ! Toto berte jen jako obecné rady a nechte si udělat konkrétní návrh od někoho kdo tomu rozumí.


Název: Re: Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
Přispěvatel: peter13675 03.03.2009, 14:40
zatial vam Dakujem za odpovede
a doplnim:
1. RD je v CR
2. zasuvky v kuchyni - jedna sa o zasuvky nad linkou (mixer,kavovar atd.). Nieje v tom ani mycka,ani lednice ani trouba atd. to mam vsetko zvlast natiahnuty kabel a mal som v plane to davat na samostatne istice.
3. koupelna c.1 zasuvka na topny rebrik + zasuvka pri umyvadle a koupelna c.2 zasuvka na topny rebrik + 2ks zasuvka pri umyvadle