Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami => Téma založeno: Mirek007 05.02.2009, 11:02



Název: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Mirek007 05.02.2009, 11:02
Řeším jak připojit 3fáz motor na 1fázi (motor je ve vzuduchotechni ce na odsávání sporáku v kuchyni). Na 3fáz rozvod zapojit nelze, jelikož mají problém se starou elektroinstala cí a jedou jim pouze 2fáze.

Motor má údaje:
Siemens 100L IM B3
0,6/1,7kW   1,75/3,8A
400V Y/Y     950/1410W
380-420 Y/Y



112,


Název: Re: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 06.02.2009, 06:51
Jdou jen 2 fáze? A proč?

Nohy na ramena a rychle pryč. Jinak podle hesla "za dobrotu na žebrotu" se může stát, že je instalace v takovém stavu, že je schopna způsobit úraz nebu požár a první, co by se stalo, že by majitel prohlásil, že pan "M" se v tom vrtal...

Vždycky bychom měli začít nalezením a odstraněním příčiny problému a ne zachraňováním následků!


Název: Re: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Václav 3 06.02.2009, 08:42
Mimo toho, že lze plně souhlasím s kolegou Schwarzem, motor, který podle hodnot z typového štítku zmiňujete, je dvojrychlostní a je zřejmě přímo ve vinutí propojen do hvězdy, takže ho asi těžko propojíte do trojúhelníka, aby mohl být napájen z 230 V za pomoci běhového kondenzátoru.

Udělejte to pořádně a budete mít klidný spánek. Rozvody, kde z nějakého důvodu nejde jedna fáze a nikdo s tím dlouhodobě nic nedělá budou z největší pravděpodobnos tí v hodně špatném stavu a každý zásah je riziko, které vás může přivést až před soud.


Název: Re: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Martin Kurka 06.02.2009, 10:06
Vážený pan Mirku007,
Zdá se že uvést elektriku do latě a na tři fáze bude mnohem mnohem jednodušší, lacinější a perspektivnějš í.
Teda pokud to není kuchyně na horské boudě v plné sezóně se spadlým jedním lanem na vn v délce 10km.
Dobrá budu uvažovat o horské boudě, jinak to vše další postrádá smysl.

Motor je to asi dvouběhový (asi by to bylo vidět z otáček na štítku) se dvěma nezávislými vinutími.
Korektní by bylo použití frekvenčního měniče, ale jednofázově napájený frekvenční měnič použít nejde, motor totiž nelze přepojit na 3x230V.
Drahý třífázově napájený frekvenční měnič by se musel být o jeden až dva stupně silnější, protože by byl napájen jen ze dvou fází, což by se nemuselo líbit každému měniči.

Korektní řešení tedy není.
Je to veliká nouzovka, a dočasné řešení, ale můžete zkusit motor připojený na dvě fáze a třetí vytvořit z jedné z nich vřazením kondenzátoru 16-33uF/500VAC - ale bude dost drahý (500VAC) a velký, protože ve vlhkém provedení v kuchyni bude muset být v hliníkovém pouzdře s vývodem kabelem.....
Zkuste to zkusmo od nižší kapacity, protože na tu vyšší už bude přetěžováno vinutí pro malé otáčky. Až si to ozkoušíte na třeba sériově zapojených pračkových či výbojkových kondenzátorech (kvůli napětí - pozor zapojení kondenzátorů v sérii 1/C= 1/C1+1/C2 dva shodné v sérii=poloviční kapacita). Po odzkoušení můžete objednat definitivní kondenzátor.
Pomůckou je  výpočtový kalkulátor třeba zde - pro pevně připojený kondenzátor.
http://www.badura.cz/vyp_kon/tec-moto.htm
Lepší je dát menší kapacitu, kdy se motor zaručeně rozběhne, jde o ventilátor, tam je rozběh lehounký, jen pozor aby vždy odsával. I pokud trefíte kondenzátor na tu správnou fázi, odhaduji, že teoreticky velikostí kondenzátoru můžete docílit až obrácený chod ventilátoru. Rozhodně měřte proud "pomocnou" fází klešťovým ampérmetrem, nesmí být vyšší než jmenovitý ze štítku pro dané otáčky.
Pozor na rozběh ventilátoru od průvanu - většinou ventilátor na dvě fáze se dík průvanu roztočí vždy, jen je potřebné rozběhový moment udělat takový, aby nejen překonal rozběhové odpory a moment setrvačnosti, ale aby překonal i případné průvanové roztáčení, jinak je z odsávání foukání mastné špíny do hrnců.

V definitivním zapojení musí jít i pomocná fáze skrz proudovou ochranu motoru.
Tudíž se asi nevyhnete přídavnému předjištění, kvůli přidání kondenzátoru, aby byl chráněn proti zkratu na kostru.
Zkrátka příliš mnoho komplikací, příliš mnoho práce. Prvotně je lepší ty tři fáze dát do pořádku, to je jediná správná a nekomplikovaná cesta. Navíc největší životnost má provizórim a i když pak budou ty tři fáze 0.K. pak si vás šetřílci nezavolají tuto nouzovku odstranit a Vy tam budete mít doživotní pomníček s Vaším rizikem výrobce elektrického zařízení. Budete klidně spát?


P.S. perlička: Kdysi po výpadku na vn se rozjela galvanizovna na dvě fáze a ventilátory na galvanické lince chytly průvanem obrácený chod, místo podtlaku nad vanami s kyanidem byl přetlak a jedovaté výpary šly do provozu. To byl tenkrát docela malér a nikdo nechápal co se děje, proč se lidi dusí a omdlívají.
Až někoho napadlo, že ty dveře do galvanizovny jdou otvírat nějak jinak ztěžka, než obvykle.
A člověk by řekl, že hlídání fází a směru fází na tak průhledném zařízení jako jsou ventilátory je luxus.


Název: Re: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Mirek007 06.02.2009, 20:06
Pane Kurka moc děkuji za váš čas a vaši vyčerpávající odpověď.

Projednám to se zákazníkem a uvidíme k jakému řešení dojdeme.


Název: Re: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Jiří Bláha 06.02.2009, 20:54
Pene Kůrko, nic ve zlém, ale spadlé lano na vn by jistě neznamenalo výpadek jedné fáze na nn.


Název: Re: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Jan Kelbich 06.02.2009, 22:18
Pene Kůrko, nic ve zlém, ale spadlé lano na vn by jistě neznamenalo výpadek jedné fáze na nn.

Pane Bláho, proč si to myslíte ? Podle mě by v ideálním případě, pokud by výsledná zátěž byla čistě činná, pak na sekundární straně transformátoru (nn) by byly všechny pracovní vodiče "v jedné přímce",  obecně se jedna z fází a s ní i stření vodič dostane do libovolné polohy ve fázorovém diagramu - ale i tak bych očekával, že to bude blízké již uvedenému stavu. Takže vznikne prakticky jednofázová soustava. Zkuste si propočítat poměry na transformátoru, nakreslit si fázorové diagramy ...



Název: Re: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Jiří Bláha 06.02.2009, 23:53
Máte pravdu. Ale Vámi uvedený stav se projeví dle mého úsudku pouze při rovnoměrné činné třífázové zátěži. U jednofázové zátěže by žádný důsledek neměl být, pouze zvýšený odběr ve dvou funkčních fázi primeru.


Název: Re: Lze zapojit motor Siemens 100L IM B3 přes rozběhový kondenzátor?
Přispěvatel: Václav 3 10.02.2009, 08:28
Při výpadku jedné fáze na primáru (22kV) DT bude mít na jeho sekundáru (výstupu) pouze jedna fáze napětí blízké 230V a dvě zbylé budou mít v součtu 230V - v jakém poměru budou napětí v těchto fázích záleží na jejich zatížení. Při těchto úvahách je třeba vzít v potaz, že primár DT je zapojen do D, kdežto sekundár do Y. A samozřejmě, jak již napsal kolega Kelbich, ztratí se fázový posuv, tudíž třífázové motory se nebudou točit, budou však přetíženy.