Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami => Téma založeno: Antonín Smetana 23.12.2008, 00:30



Název: Jak připojit místní ochranné pospojování v koupelně?
Přispěvatel: Antonín Smetana 23.12.2008, 00:30
Dělám si svépomocí v podstatě kompletní rekonstrukci elektriky rodinného domu (se záměrem nechat si na to nakonec udělat revizi). Nesahám na zaplombovanou rozvodnici s elektroměrem, hlavním 3F jističem a jističem od HDO a nic, co je dál směrem do ulice; vše ostatní měním. Pokud vás první věty nevyděsily k smrti, pokračujte prosím k dotazu:
V koupelně mám jednu zásuvku na pračku, světlo, vypínač světla a bojler. Žlutozeleným drátem 6 mm2 mám pospojeno:

  • kolík zásuvky
  • PE svorku v bojleru
  • studenou i teplou trubku u bojleru
  • trubku ústředního topení u radiátoru

Jak k bojleru, tak i k zásuvce je přiveden třívodičový kabel z rozvaděče.
Vše je za chráničem (jeden třífázový na celý dům - není ideální, ale z hlediska bezpečnosti snad OK).
Trubky (vodovodní i topenářské) jsou kovové.

Do rozvaděče mi přichází tři fáze, jedna zem a jedna spínaná zem (od HDO). V rozvaděči zem rozdělím na N a PE, N mi pak prochází chráničem. Dál nikde nespojuji N a PE (ani N nebo PE od různých obvodů). Když tedy říkám, že mám tu zásuvku připojenou třívodičově, znamená to, že její N a PE jde až do rozvaděče samostatně a N prochází chráničem, ale nakonec se spojují a do zaplombované části už jdou jako jeden drát.

Z čistě praktického hlediska je vše alespoň zdánlivě funkční, chránič drží, jističe za ním také, nikde nic nebrní.

Je to takto dostatečné? Musím ten žlutozelený vodič ještě samostatně někam připojit? Slyšel jsem na to dva naprosto protichůdné názory od dvou elektrikářů, takže nemám jasno. (Jeden tvrdil, že je to takto OK, druhý, že musím ten 6mm2 žz drát přivést na ekvipotenciáln í svorkovnici, kam musí být zároveň připojen i hromosvod a N a PE z rozvaděče.) Díky.

Mimochodem, další protichůdné názory jsem slyšel na to, jestli smím dát světlo na obvod jištěný 16A jističem, pokud budou všechny dráty 2,5mm2 a vypínač od toho světla bude taky na 16A. Názor?


Název: Re: Jak připojit místní ochranné pospojování v koupelně?
Přispěvatel: Šipeky Michal 23.12.2008, 09:13
Tato tema sa tu riesi priblizne 1x za kalendarny mesiac. Bolo na nu uz kopec obsiahlych prispevkov aj s odvolavkami na normy. Skuste vyhladavanie s patricnymi klucovymi slovami alebo prezeranie starsich tem.


Název: Re: Jak připojit místní ochranné pospojování v koupelně?
Přispěvatel: Štefan Beláň 23.12.2008, 09:30
TO: Smetana

Položil jste dvě otázky a má jednoduchá odpověď,  bez uvedení norem, je tato. ::)

1) Přípojnice PEN v rozváděči (bod rozdělení PEN na PE a N) má být spojena s hlavní ochrannou (ekvipotencionální) přípojnici HOP, tj. pravdu má elektrikář č. 2.

2) Světelné obvody je možné jistit až do 25A. Jmenovitý proud spínače musí odpovídat max. možnému proudu připojeného zařízení a/nebo proudu předřazeného jištění.

 :)


Název: Re: Jak připojit místní ochranné pospojování v koupelně?
Přispěvatel: Antonín Smetana 23.12.2008, 13:53
1) Přípojnice PEN v rozvaděči (bod rozdělení PEN na PE a N) má být spojena s hlavní ochrannou (ekvipotencioná lní) přípojnici HOP, tj. pravdu má elektrikář č. 2.

Díky. Shrnu tedy své dosavadní poznatky a úvahy týkající se tohoto:
  • Někde musím mít HOP, ne nutně v rozvaděči.
  • Protože na HOP musím připojit i hromosvod (drátem tlustým 1cm),  je nejjednodušší umístit HOP blízko hromosvodu, což je v mém případě i blízko koupelny; ne ale zase přímo k němu, minimálně tedy asi půl metru od něj?
  • HOP tedy umístím na omítku půl metru od hromodvodu, do krabice s krytím aspoň IP44
  • Na HOP musím přivést samostatnými žz dráty průřezu 6 mm2 následující:
  • PEN z rozvaděče
  • pospojování z obou koupelen (máme dvě)
  • uzemnění plynových trubek
  • a již zmíněný hromosvod

Je to vše? Díky.


Název: Re: Jak připojit místní ochranné pospojování v koupelně?
Přispěvatel: František Leopold 23.12.2008, 16:39
Není bezpodmínečně nutné, aby HOP byla dejme tomu 1/2 m od hromosvodu. Já osobně HOPku umisťuji pod rozvaděč v přízemí RD, pokud není v projektu uvedeno jinak. Záleží na situaci. Píšete, že HOPku budete připojovat "drátem tlustým 1cm"- buď můžete použít drát FeZn průměru (né průřezu) 8mm, nebo je ideální drát AlMgSi (slitina hliníku, určená pro hromosvody).Jeho výhoda je v tom, že lze nádherně tvarovat, výborně se s ním pracuje a není problém jej natvarovat v té HOPce. Dá se sehnat v jakémkoli elektroskladě a jeho cena není o moc vyšší než FeZn, za tu pohodu se to vyplatí. Platí, že k systému HOP byste měl připojit všechny vodivé části, do domu vstupující, a to nejblíže jejich vstupu do domu. Tzn: Potrubí vody by se mělo pospojit co nejblíže přívodu do domu, plyn taktéž, pokud máte přiveden. V praxi se to řeší tak, že se do sklepa natáhne vodič CY 6mm a smyčkou se tyto potrubí propojí. Nezapomeňte také na anténní stožár, i ten se pospojuje k HOP.