Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Mijus 22.11.2008, 11:07Název: Je možné napojit zahradní osvětlení a zásuvky na domovní okruh ?
Přispěvatel: Mijus 22.11.2008, 11:07
Nedokončená elektro instalace koupeného domu je provedena tak,
kde je předpoklad,
že zahradní světla a zásuvky včetně el.instalace zahradní chatky bude napojena na světelný a zásuvkový okruh v domě jako další zásuvky a světla.

Přestože počet zásuvek a světel nepřesáhne 10, myslím si, že to není nejlepší řešení.
Nebo se mýlím?


Název: Re: Je možné napojit zahradní osvětlení a zásuvky na domovní okruh ?
Přispěvatel: PETR-1. 22.11.2008, 15:03
Požadujte po prodejci nemovitosti projektovou dokumentaci, v případě, že neexistuje, nechte si ji vyhotovit a budete mít méně starostí při kolaudaci, jejíž součástí je revizní zpráva elektroinstala ce. Přátelé, konečně už přestaňte bastlit bez projektu, pak jsou jen samé problémy a obcházení norem!


Název: Re: Je možné napojit zahradní osvětlení a zásuvky na domovní okruh ?
Přispěvatel: Mijus 22.11.2008, 15:22
Děkuji za reakci.Dokumen taci máme,provedení instalace ji neodpovídá a dům je zkolaudován!Tak a co teď? :-\


Název: Re: Je možné napojit zahradní osvětlení a zásuvky na domovní okruh ?
Přispěvatel: Jagiello 22.11.2008, 16:38
Problematiku se pokoušela řešit ČSN 33 2000-4-41 ve vydání z února 2000 v čl. 413.1.3.9. Jelikož nebylo upřesněno, jak určit "zónu vlivu hlavního pospojování" uvedený článek se z dalších tisků vytratil. V současné době jsou jak pro zásuvkouvé obvody tak pro světelné obvody obsahující venkovní svítidla předepsané proudové chrnániče.


Název: Re: Je možné napojit zahradní osvětlení a zásuvky na domovní okruh ?
Přispěvatel: Jan Franěk 22.11.2008, 17:21
V podstatě při dodržení předpisů to není nic proti ničemu (hlavně mít chránič pro tyto okruhy). Jen při poruše na kabelu venku v zemi (což se může kdikoliv stát) vám to vyřadí i dotčené okruhy v domě. Prostě zde postrádám komfort moderní instalace.
Nechte si zhotovit projektovou dokumentaci a tam  to v součinnosti s Vámi  projektant vyřeší podle platných předpisů.
Navíc při zadávání firmám máte podklady, které vám pomůžou k posouzení ceny díla a nebudete se muset bát předražení zakázky od firmy. A jako bonus vás může hřát , že jste jednali správně a v souladu se zákony  (jednicka) (http://(jednicka))
Maximum pro bezpečnou instalaci. Tak by to mělo být vždy.Název: Re: Je možné napojit zahradní osvětlení a zásuvky na domovní okruh ?
Přispěvatel: Mijus 23.11.2008, 09:39
Děkuji za kvalifiované odpovědi!Je mi jasné,že nejlépe je nechat problém řešit profíky,tím spíše,když se jedná o elektřinu a bezpečnost. Ale mám své zkušenosti a chci být vždy před tím,než něco podniknu ,v obraze.