Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: SX 01.11.2008, 03:50



Název: Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
Přispěvatel: SX 01.11.2008, 03:50
Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?

Chranic porovnava asi napeti proti N a jistic chrani pred zkratem (L se dotkne PE)?
Asi v tom mam zmatek.


Název: Re: Chranic
Přispěvatel: Václav 3 01.11.2008, 05:04
Proudový chránič obsahuje proudový diferenciální transformátor a princip činnosti je takový, že vektorový součet proudů procházejících přes něj se musí blížit nule ( laicky řečeno: proud procházející jedním vodičem do spotřebiče se musí vracet jiným vodičem zpět a oba tyto vodiče musí procházet chráničem) a max. při dosažení únikového proudu I delta N ( obvykle v domácnosti 30 mA) musí vybavit. Přes chránič musí být zapojeny všechny pracovní vodiče spotřebičů tj. všechny použité fáze  a vodič střední (N, nulový). Ochranný vodič (PE, zeleno/žlutý) přes něj procházet nesmí. Z výše uvedeného vyplývá, že rozvod za chráničem musí obsahovat plný počet vodičů tj. 3 nebo 5 (síť TNS)!

Chránič  (s vyjímkou chráničojistič e) neplní funkci ochrany před zkratem mezi L a N, příp. mezi jednotlivými fázemi a v obvodu musí být použit ještě jistič. Je možné jistič dát až za chránič a použitím více jističů využít chránič pro několik obvodů.

Chránič výrazně zvyšuje ochranu před nebezpečným dotykem a před požárem. Dle nových edic norem je jeho použití povinné na všechny obvody v koupelnách a na zásuvkové obvody obsluhované laiky.


Název: Re: Chranic
Přispěvatel: Lubomír Jindra 01.11.2008, 09:09
... nebo více pro laika:

Pokud se proud tekoucí jedním vodičem do obvodu v druhém vodiči nevrátí zpět - chránič vypne.

Pokud celkový proud obvodu překročí stanovenou hranici - jistič vypne.

Existuje také jističochránič, který kombinuje obě funkce.



Název: Re: Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 01.11.2008, 12:45
A ještě vám zamotám hlavu já  ;)

Jistič se obvykle skládá ze dvou přístrojů:
- spoušť na nadproud, obvykle řešená bimetalem, reaguje v čase minut až hodin na mírný nadproud (cca do tří až dvacetinásobku jmenovitého proudu, záleží na charakteristic e).
- spoušť na zkrat, je řešena magnetickým obvodem a mžikovou spouští. Reaguje na vyšší proudy (opět dle charakteristik y) velmi rychlým vypnutím -  <10ms.
Jističe se dělí podle citlivosti na zkrat do charakteristik B, C a D.

Chránič nechrání ani před zkratem L-N, ani před přetížením (takže musíte stejně instalovat jistič). Od proudu, co teče do spotřebiče odečte proud co se ze spotřebiče vrací. Pokud je rozdíl větší než jmenovitá hodnota chrániče, tak vypíná (asi nám to teče jinudy, třeba tělem). Časy vypnutí se měří v obvykle desítkách ms.
Pro ochranu před úrazem se používá chránič s reziduálním (tedy tím rozdílovým) proudem max. 30mA. Nesmí být použit chránič selektivní (má obvod pro "znecitlivění" chrániče pro krátké impulzy v síti).

Chráničojistič obsahuje vše v jednom pouzdru


Název: Re: Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
Přispěvatel: SX 01.11.2008, 15:18
Dekuji moc za vysvetleni,vice,nez dostacujici... Dekuji moc.SX


Název: Re: Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
Přispěvatel: V. Velkoborský 02.11.2008, 20:31
Není to úplně přesné vysvětlení z hlediska termínů. Nadproud je obecně každý proud větší než jmenovitý. Pokud je mnohonásobně větší, jde o zkrat, jinak jde o přetížení (na něj právě reaguje např. tepelná spoušť).


Název: Re: Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
Přispěvatel: Jan Alin 02.11.2008, 21:52
A ještě vám zamotám hlavu já  ;)

Chtělo to ještě příčné a podélné zkraty aby se laik pobavil.  ;)