{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Dá se válcový vypínač VS16 použít jako hlavní vypínač v rozvaděči pro stroj?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Dá se válcový vypínač VS16 použít jako hlavní vypínač v rozvaděči pro stroj?  (Přečteno 6553 krát)
ALCR


Email
« kdy: 23.10.2008, 15:37 »

Dá se VS 16 na přiloženém obrázku použít jako hlavní vypínač v rozvaděči pro stroj?

Pokud ano dle jaké normy a článku?


* zm_01.jpg (9.63 KB, 300x200 - prohlédnuto 274 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*

Karma autora: +2/-0
Offline Offline

Příspěvků: 23


WWW Email
« Odpověď #1 kdy: 23.10.2008, 17:34 »

Z obecného hlediska vyhovuje. Jako celek musí vyhovět čl. 5.3 . Pokud bude splňovat i elektrické parametry potřebné pro daný stroj. Dále musí splňovat požadavky čl. 5.3.3. :
− odpojit elektrické zařízení od napájení a mít jednu polohu VYPNUTO (ODPOJENO) a jednu polohu ZAPNUTO jasně označené „O“ a „I“ (značkou 60417-2-IEC-5008 a 60417-2-IEC-5007, viz 10.2.2) a se smyslem ovládání v souladu s IEC 60447.
− mít viditelnou odpojovací dráhu nebo ukazatel polohy, který neumožňuje indikovat polohu
VYPNUTO (ODPOJENO), pokud nejsou všechny kontakty skutečně rozpojeny a pokud odpojovací dráha neodpovídá IEC 60947-3;
− mít zevně umístěný ovládací prvek (např. rukojeť) Rukojeť má mít barvu ČERNOU nebo ŠEDOU (výjimka: viz 10.7.4);
− umožňovat zamknutí v poloze VYPNUTO (ODPOJENO) (např. visací zámky). V případě uzamknutí, musí být vyloučeno jak dálkové, tak místní zapnutí.
− odpojovat všechny živé vodiče od přívodu. Střední vodič v napájecích sítích TN však může, ale nemusí být odpojován.
− musí mít dostatečnou vypínací schopnost pro přerušení proudu největšího motoru se zabrzděným rotorem spolu se součtem normálních (provozních) proudů všech ostatních společně instalovaných motorů a zátěží. Vypočtená vypínací schopnost může být redukována ověřeným součinitelem soudobosti.
ČSN EN 60204-1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ALCR


Email
« Odpověď #2 kdy: 23.10.2008, 19:12 »

Ikdyž je vypínač namonovaný zevnitř rozvaděče a není kolem něho žádná krytka pouze nacvakávací půlkruh který zakryje jen vrchní svorky? Po otevření rozvaděče by měly mít přístroje v rozvaděči IP2X. Myslíte že to splňuje?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*

Karma autora: +2/-0
Offline Offline

Příspěvků: 44



Email
« Odpověď #3 kdy: 23.10.2008, 19:22 »

Je otázkou jestli obsluha stroje musí, / nastavování, seřizování, atd... / nebo nesmí, zasahovat do otevřeného rozvaděče. Pokud musí, min. krytí je IP2X v celém rozvaděči. Pokud tam nemá co dělat, na krytí pod víkem není zvláštní požadavek, pokud není zaveden např. z jiných důvodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1


Karma autora: +0/-0
Offline Offline

Příspěvků: 0



« Odpověď #4 kdy: 24.10.2008, 11:12 »

To. Rozmahel

ČSN EN 60204-1,ed.2
Ty jiné důvody jsou určitě čl. 6.2.2. pod Poznámkou 2: Přívodní svorky hl.vypinače, které jsou pod napětím i po vypnutí a pokud neni vypinač v samost. krytu, má být stupeň ochrany min. IP20,nebo IPXXB + označení výstr. značkou .. viz norma

Kdybychom to vzali do detailu, hl. vypinač by nebyl originál, asi by měl mít provozovatel souhlas výrobce rozvaděče, anebo dodat prohlášení o shodě jako na nový výrobek!?  Ale to je asi na samostatnou diskusi.   Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*

Karma autora: +2/-0
Offline Offline

Příspěvků: 44



Email
« Odpověď #5 kdy: 24.10.2008, 11:51 »

Dotaz byl položen naprosto obecně, není známo zda se jedná o stávající vypinač, náhradu nebo stavbu něčeho nového.
Čl.6.2.2 stanovuje podmínky a,b,c za jakých je možné to, či ono. A říká " pouze pod jednou podmínkou ". Rozumím tomu tak, že splnění libovolné jedné podmínky stačí.
Podmínka "a" říká pouze s klíčem nebo nástrojem, přičemž předpokládá znalé nebo poučené osoby. Znalá je elektrikář, poučená neelektrikář. Podle toho se na to musí nahlížet. Pokud se do rozvaděče musí zasahovat při běžném provozu tak krytí platí pro ovládací části tak jak je popsáno. Pokud se rozvaděč otvírá pouze při opravě nebo údržbě což musí dělat elektrikář, tam to krytí není dle mého soudu požadováno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*

Karma autora: +4/-0
Offline Offline

Příspěvků: 96


« Odpověď #6 kdy: 24.10.2008, 12:05 »

Pokud se rozvaděč otvírá pouze při opravě nebo údržbě což musí dělat elektrikář, tam to krytí není dle mého soudu požadováno.
a) Pro přístup je nutné použití klíče nebo nástroje. Pokud jde o uzavřené prostory pro obsluhu elektrického
zařízení, viz IEC 60364-4-41 nebo IEC 60439-1, podle toho, co přichází v úvahu.
POZNÁMKA 1 Použití klíče nebo nástroje má zajistit, že přístup budou mít pouze znalé nebo poučené osoby
(viz 17.2 b)12)).
Všechny živé části, u nichž je pravděpodobnost dotyku při seřizování nebo nastavování přístrojů určených
pro takové operace, zatímco je zařízení stále připojeno, musí být chráněny před nebezpečným dotykem
živých částí stupněm ochrany nejméně IP2X nebo IPXXB.
Jiné živé části na vnitřní straně dveří musí
být chráněny před nebezpečným dotykem živých částí stupněm ochrany nejméně IP1X nebo IPXXA.

Já myslím že IP20 nebo XXB tam musí být vždy. Buď to řeší konstrukce svorek nebo dodatečný kryt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*

Karma autora: +2/-0
Offline Offline

Příspěvků: 44



Email
« Odpověď #7 kdy: 24.10.2008, 12:41 »

Ano máte pravdu, ale norma mluví o nastavování nebo seřizování přístrojů. Tím rozumím zásah obsluhy 100x za šichtu pro účel nastavování nebo korekci výrobní operace. Tam je krytí nutné. Já mám na mysli opravu nebo údržbu prováděnou elektrikářem v té části pod krytem, kam se běžně nezasahuje z důvodu obsluhy a seřizování. Je velký rozdíl v tom, co je myšleno pod obecným pojmem pracovní stroj. Je to složitá linka nebo i hoblovka nebo stojanová vrtačka. Tam myslím obsluha nic neseřizuje. Samozřejmě, pokud by tam v rozvaděči obsluha - laik, měla nahazovat tepelku tak krytí je nutné, nebo to smí dělat pouze elektrikář.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1


Karma autora: +0/-0
Offline Offline

Příspěvků: 0



« Odpověď #8 kdy: 24.10.2008, 13:05 »

To: Rozmahel a ost.

Já myslím, že článek 6.2.2. platí obecně a a krytí přívodních svorek IP2X a výstraha musí být vždy!!  Bylo to i ve starých normách 332200, 341630 ... 

Kdo to rozsekne?  Mrknutí 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*

Karma autora: +2/-0
Offline Offline

Příspěvků: 44



Email
« Odpověď #9 kdy: 24.10.2008, 13:28 »

Myslím, že to musí rozhodnou jedině výrobce. Tomu zejména je tato norma určena. Zkusím pohledat další souvislosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rozmahel Vladimír
OSVČ
*

Karma autora: +2/-0
Offline Offline

Příspěvků: 44



Email
« Odpověď #10 kdy: 24.10.2008, 14:38 »

Kapitola 16 normy 60204-1 mluví o " blesku" na krytech. Nic víc jsem nenašel. Zajímavá je ale příloha B, dotazník pro zákazníka na str.85 normy. V bodě 5 dotazníku je dotaz " Pro koho je požadován přístup do vnitřku krytů během obvyklého provozu zařízení? " Je na výběr poučená nebo znalá osoba.
Dále " Mají být použity zámky s odnímatelnými klíči pro zajištění dveří nebo vík? "
Chápu to tak, že to má souvislosti jak jsem uváděl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*

Karma autora: +2/-0
Offline Offline

Příspěvků: 23


WWW Email
« Odpověď #11 kdy: 24.10.2008, 20:44 »

1. původní dotaz byl na něco jiného, než na krytí přívodních svorek hl. vypínače
2. kryt musí být pouze na přívodních svorkách viz :
ČSN EN 60204-1,ed.2
Ty jiné důvody jsou určitě čl. 6.2.2. pod Poznámkou 2: Přívodní svorky hl.vypinače, které jsou pod napětím i po vypnutí a pokud neni vypinač v samost. krytu, má být stupeň ochrany min. IP20,nebo IPXXB + označení výstr. značkou .. viz norma
3. to splňuje dnes většina výrobců hlavních vypínačů právě s použitím "nacvakávacích, či šroubovacích krytů", nebo prostým "utopením" přívodních šroubů hlouběji pod plast, jako třeba u jističů či některých stykačů.
4. takže "nacvakávací půlkruh, který zakryje jen vrchní svorky" pokládám za dostatečný, pokud přívodní vodiče jsou právě pod těmito svorkami.
5. pokud je přívodní kabel ve stroji zaveden nejdříve na řadovou svorkovnici a z ní vedou teprve propoje na hl. vyp. platí ono pravidlo o zakrytí a označení "pozor pod napětím i při vypnutém hl. vyp." i na tyto svorky. Ani to není nic nového a platilo to již v ČSN 341630.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jenlulovsky


Email
« Odpověď #12 kdy: 26.10.2008, 12:39 »

Zdravím, já myslím, že platné normy (ČSN 60204-1, 33 2000-4-41 a EN 60439-1) mluví naprosto jasně - alespoň co se krytí týče.

Rozvaděč, např. u stroje musí splňovat:
buď
a) Při otevření bez pomocí nástroje - min. kstupeň krytím IP2X nebo XXB
nebo
b) Při otevření bez pomocí nástroje - odpojení všeho od napětí (přívodní svorky s IP2X, XXB)
nebo
c) Při otevření s pomocí nástroje, klíče - na krytí není kladen požadavek (př. sv. IP2X, XXB)
                                                             - při seřizování během provozu min. IP2X, XXB

Samozřejmě většina výrobců kombinuje tyto možnosti. Nedivím se proto, že pro mnohé RT je krytí IP2X a XXB samozřejmostí a neobejitelnou nutností (Nemusí to ale platit vždy).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1


Karma autora: +0/-0
Offline Offline

Příspěvků: 0


« Odpověď #13 kdy: 27.10.2008, 19:31 »

Domnívám se, že zakryté proti nahodilému dotyku musí být všechny části v rozváděči stroje, které zústávají pod napětím při vypnutém vypínači. Tj připojovací svorkovnice a přívodní svorky hlavního vypínače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »


Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.157 sekund, 21 dotazů.