Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč nesmyslně vybavuje RCD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč nesmyslně vybavuje RCD?  (Přečteno 12478 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« kdy: 11.10.2008, 19:32 »

Řešil jsem situaci v jednom panelákovém bytě po rekonstrukci jádra. Situace je následující:
1) Přívod 3Jx4, TN-S (rozděleno u hodin).
2) V rozvodnici je svorkovnička N a PE.
3) Některé vývody jsou TN-C, některé TN-S. Občas přeznačený vodič na ZŽ, u světelných obvodů. Jednou je vyveden z N a jednou z PE.
4) Ze zásuvky v kuchyni napojen světelný okruh. Na jednom jističi je zásuvka TN-C i TN-S
5) Za chráničojistič em Kania 16B/30mA odchází dva samostatné okruhy pro dvě zásuvky v koupelně.

A teď problém:
a) Najednou začal padat chránič v okamžiku, kdy do zásuvky zastrčí vidlici od pračky. Pračka je úplně nová a může být i vypnutá (tlačítkem).
b) Pokud se pak podaří nahodit chránič, tak ten drží do okamžiku, než na jiném okruhu mimo chránič (TN-C) nezapnou vysavač.
c) Neměl jsem s sebou jiný měřák, jenom PU - izolační stav pračky L-PE a N-PE na zástrčce dobrý.
d) Když do zásuvky vrazím cokoliv jiného (kávovar v třídě I),  chránič drží. Dělá to jenom pračka.
e) Chánič: Idelta = 18mA, t(5In) = 15ms

Nechápu, proč mi padá chránič, když spustím spotřebič II. třídy na okruhu, se kterým zdánlivě nesouvisí. Nebo proč spadne v okamžiku, kdy do zásuvky vrazím vidlici vypnuté pračky. Do jaké míry na to má vliv ten binec v rozvodech? Už jsem tak intelektuálně na dně, že mě fakt nic nenapadá.

Fotka je z mobilu, jenom pro přehled.




* DSC00034.JPG (316.69 KB, 1280x1024 - prohlédnuto 768 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 11.10.2008, 20:11 »

TO: Svejkovský

Z toho fota se moc nevyčte.  Nerozhodný
Předpokládám, že je přes chránič napojený některý vodič PEN. Pak už je jedno co zapnete a chránič padá na základě velikosti proudu a vodivosti jednotlivých vývodů.

Jste technik, nakreslete si přesné schéma a určitě vám to bude hned jasnější.
To schéma by mne také zajímalo? Úsměv

PS: Zapojení rozvaděče je super!  zle Co znamená ten kabel CYKY 5x na vývodu z chrániče? Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 11.10.2008, 20:17 »

Někde bude spojení N - PE za chráničem. Nevrací se ten modrý drát za chráničem zpět na sběrnu N? Potom by zapnutí odběru z fáze mimo chránič bylo taky chyba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 11.10.2008, 20:32 »

Nejsem si jist, ale není náhodou vodič N za chráničem napojen na svorkovnici N? A co ostatní okruhy? jsou za chrániem, nebo je to chráničo jistič a jen pro koupelnu?
Možná bude závada v tomto zapojení. Určitě to znáte, bývá to nějaká "blbost" . Čekám Nza chráničem s N bez chrániče. Ale to jen hádám podle fotky.

A navíc má "milá " Kania. Vedle moelera jako pěst na oko
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
lyon
« Odpověď #4 kdy: 11.10.2008, 20:33 »

Já bych odpojil veškeré dráty, které jsou za chráničem a potom připojil na chránič jen fázový a střední vodič, který je pro napájení pračky, tu bych strčil do zásuvky a klidně i zapnul. Potom bych postupně připojoval jednotlivé fázové vodiče a samozřejmě do páru i střední, které k sobě patří dokud mi nevypadne chránič. Po jeho výpadku přesně víte, který okruh ho vyhazuje ten bych důkladně zkontroloval, přepojil a musí to být OK!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 11.10.2008, 21:00 »

Kdyby chránič padnul po zapnutí spotřebiče v obvodu chrániče, je to jasné.
Jenže.
Pán tvrdí, že to před tím nedělalo, teď ano.
Chránič padne buď bezprostředně po zasunutí vidlice pračky. Ta se automaticky nezapne, ale nevím, jestli tam nečíhá nějaká elektronika.
Pokud pračku nechám v zásuvce, podaří se mi na druhý, třetí pokus nahodit chránič. Pokud na jiném okruhu (mimo chránič) zapnu vysavač, chránič celkem spolehlivě po 1-2 vteřinách padne (vysavač se stihne rozject).
Vypadá to (ověřil jsem odpojením),  že z chrániče jdou dva vývody do dvou zásuvek. Na spodu je to vidět.


Nápad 1: odpojím všechny ostatní okruhy a budu je postupně připojovat zpět. Bude to mazec, ale vylučovací metoda fachá celkem spolehlivě.
Nápad 2: půjčím si měřák na spotřebiče. Nemám s tím zkušenost, ale mohl bych testnout unikající proud pračky.
Nápad 3: dohledat, kde se všude potkává PE/PEN a N. To bude nejhorší. Kreslit si schéma půjde dost blbě, když si pan kutil nelámal hlavu s barvama.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 11.10.2008, 21:19 »

A ještě mi docvakla jedna věc.
Původně byla rozvodnice na jiné stěně. Musel tedy stávající okruhy někde napojit. Nikde jsem žádnou krabici nenašel. To bude asi další problém ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 11.10.2008, 22:31 »

Tak tedy hodně štěstí   tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 11.10.2008, 23:12 »

Dík  zed. Navíc je to "kšeft" pro kamaráda, takže zadarmo  placu. Doufám, že zaplatí alespoň panáka za ten čas a benzín ...  na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Josef Plucar
« Odpověď #9 kdy: 12.10.2008, 09:50 »

Stále pochybuju o kvalitě své práce, ale když vidím tento rozvaděč, připadám si za hvězdu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.10.2008, 13:24 »

Podle popisu situace mě napadlo první zkontrolovat jak je provedeno v té koupelně pospojení. Pospojení v kombinaci obvodů TN-C a TN-S dokáže nadělat pěknou paseku. Zažil jsem vyhazování chrániče v okamžiku když za ním nebylo nic zapojeno a došlo k zapnutí obvodů z úplně jiného rozvaděče  zle.
Jinak mnoho štěstí, tohle se hledá dost obtížně a je to hlavně časově náročné, občas je rychlejší to předělat zgruntu hned ale člověk se pak nedozví čím to bylo  Mrknutí. Unikající proud té pračky při zapnutí se bude asi taky měřit dost špatně pokud není stálý ale je jen při zapnutí nějaké elektroniky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 12.10.2008, 14:35 »

TO: Svejkovský

Než začnete experimentovat, změřte si na přívodu impedanci na vodiči N a PE - vlastně ve vašem případě ne PE ale PEN. Škleb Zkuste obě sběrny propojit.

A taky nechápu proč jako RT místo odpojování a připojování nepoužíváte měřící přístroje na měření izolačního stavu? Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 13.10.2008, 08:02 »

Impedance na přívodu k RCD 0,8, zásuvka v kuchyni 1,1.
Izolační stavy jsem měřil.  Při rozpojeném N a "PE" tam lítalo divných 0,7M jinak zaroh.
Problém se vyřešil sám. Když jsem řekl, že zadarmo to nikdo dělat nebude, řekl, že ten chránič dá pryč a místo něj tam šoupne jistič. Na rekonstrukci nemá prachy, protože si právě koupili velkou LCD TV. Požádal jsem ho, ať zapomene, že jsem tam vůbec byl a nikde se o mě nezmiňuje a popřál jsem mu hodně štěstí.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 13.10.2008, 08:26 »

to kolega Svejkovský:

Těch 0,7 MOhmu mi připadá jak nakopnutý kabel a ještě mi napadá, jestli není vadný chráničojistič,  setkal jsem se s problémem i u dvouletého Moelera, Kania je jiná "značka",  tam by to mohlo být ještě pravděpodobněj ší.

Zvolené řešení je docela nezodpovědnost majitele bytu. Pánbůh s nimi a zlé pryč!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #14 kdy: 13.10.2008, 10:37 »

Kdovi jak je prodlouzen ten privod do rozvodnice.Aby to nebyla cokolada zahazena pod omitkou  Mrknutí Ve sve podstate jste se dopracoval k nejlepsimu reseni ze jste se toho zbavil to je opravdu asi o prusvih.Akorat osobne by me taky zajimalo cim to bylo.Obcas se mi doma stane ze mi pracka vyrazi ficko.Ale to prisuzuji pracce uz ma taky svoje pomalu za sebou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 13.10.2008, 11:51 »

Nemohu si pomoct, ale podle fota se zdá, že na sběrně N je 2.modrý drát zleva přívod N na FI, to je správně.  1. modrý drát zleva na sběrně N, je ale N za chráničem zpět na tutéž sběrnu, kde je zapojeno spousta dalších vodičů N. To je špatně. Ostatní vodiče N nemají stejným chráničem " hlídanou " fázi. Za chráničem musí být samostatná sběrna N pouze pro obvody fáze a N za chráničem. Šedý vodič N za chráničem odchází mimo sběrnu N a je to správně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 13.10.2008, 11:58 »

Ono to na té špatné fotce tak vypadá. Ale FI je zapojen správně. Ze sběrničky N (druhý zleva) jde na horní svorku N jeden modrý vodič, ze spodní svorky N odchází šedý a modrý do dvou kabelů.
Kdyby byly obě strany N pólu spojené na sběrnici, neudržel by FI chod pračky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 13.10.2008, 12:20 »

...ze spodní svorky N odchází šedý a modrý do dvou kabelů.
Kudy ale vede ten modrý za chráničem? Není vidět jiná žíla nebo vodič.
Pokud se proklemuje N na 1 fáz.chrániči tak si myslím, že součet proudů je OK. Zapojení je ale špatně. Co je tedy ten 1. zleva? Chybně zapojenou zásuvku be zapojeného spotřebiče chránič nepozná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.