Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaké mohou být svodové proudy u kabelů CYKYLO a CYKY?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké mohou být svodové proudy u kabelů CYKYLO a CYKY?  (Přečteno 8138 krát)
Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.10.2005, 08:55 »

Dodělal jsem elektroinstala ci v rodinném domku. pro zajímavost jsem měřil proud který teče do jednotlivých okruhů ještě před zašroubováním žárovek, tedy bez jakýchkoliv spotřebičů. Kabeli jsem použil CYKYLO a do podlah jen někde a na světla za sádrokartonem dal CYKY. Je možné že svody, proud co teče do obvodu u každého světelného okruhu (3místnosti,napojení pod vypínači) jsou až 1 - 1,7 mA a zásuvkového (6 zásuvek) tak kolem 0,5mA a samostané zásuvky pro myčku pračku a podobně kolem 0,15mA. Je to tak normální?. Jaké doporučujete kabeli aby svody byli co nejmenší? Myslím CYKY ,  CYKYLO a případně značku. Všim jsem si významně různých vlastnosti izolací pro stejné typy kabelů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 03.10.2005, 10:51 »

Vámi naměřený proud není závislý na typu kabelu. Jedná se pravděpodobně  o svodové proudy na připojeném novém a tím pádem většinou vlhkém zařízení (výjimečně se může jednat o vliv kapacity a indukčnosti).

Proto bylo ve starých normách povoleno při měření izolačního stavu u nových instalací 50 ohmů/V. Ale po vysušení instalace musí být hodnota min. 1000 ohmů/V.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.10.2005, 14:10 »

Normální to není. Nechte si udělat výchozí revizi a ze zprávy zjistíte, že izolační stav el.instalace se neověřuje jakýmsi měřením unikajících proudů z kabelů (nevím čím jste to měřil),  ale měřením izolačního odporu vedení, měřicím napětím 500V ss. K uváděné hodnotě 1000 ohmů/volt po případném vysušení zdiva pouze tolik, že to není příliš dobrá rada. Tato hodnota již 11 let neplatí !!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.10.2005, 15:24 »

Díky.Měřil jsem to tak,jsem vypnul všechny jističe a přemostil jsem jistič příslušného obvodu multimetrem na rozsahu 20mA, tedy jsem tam pouštěl 230V do vodiče kabelu. Zařízení tam nejsou zapojená zatím žádná, ani žárovky, jen objímky na světlech(samozřejmě jsem vyzkoušel všechny světelné vývody jesli vše svítí jak má, zásuvky jestli fungují a není na kolíku fáze, prostě jsem zkontroloval zapojení fázovkou jen předběžně projistotu před budoucí revizí, také jsem zkontroloval proudový chránič, zda vyhazuje). Nevíte jaký je izolační odpor mezi vodiči v kabelu či vodiči vůči vnějšku kabelu CYKY a CYKYLO?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 03.10.2005, 17:19 »

To: Jonáš

Můžete mi vypočítat kolik ohmů na volt je minimální hodnota izolačního odporu  0,5Mohmů při měřícím napětí 500V - viz ČSN 33 2000-6-61 ed.2.,  tab. 61A?

P.S. Časy se mění, formulace se mění ale fyzikální zákony zůstávají pane Jonáš!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 03.10.2005, 21:57 »

Jen to vlhké a suché bylo ve starých normách míněno na jutou opředené vodiče v trubkách.
Z praxe mám ověřeno že dnes u kabelů CYKY a CYKYLO nezměříte žádný výrazný rozdíl izolačního stavu vlivem vysychání stavby. Většinou stejně naměřím >1000 MOhm
To Vaše měření po přepočtu na izolační stav vypadá sice hrozivě, ale asi to bude kapacitní svod.
Když se to změří tak jak má a to 500V ss tak to bude nejspíš OK.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 03.10.2005, 22:39 »

To: Moravec

Máte pravdu co se týče kabelů a vedení. Proto jsem uvedl, že se pravděpodobně jedná o svod na připojeném zařízení a ne na vedení.

Zakončení vývodů na podstatné části právě dokončených instalací je dost otřesné než se provede očištění (krabice s omítkou,vlhké zásuvky a vypínače, konce zastříkané malbou,.... atd.,  myslím že nemusím pokračovat). Že se dokonce maluje až po kompletaci není už dnes nic výjimečného!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 03.10.2005, 23:48 »

Odlišil bych celkem dost podstatně měření unikajících proudů, jak je provedl autor dotazu od měření izolačního stavu a z tohoto odvozených možných unikajících proudů.
Při měření unikajících proudů na instalaci pod napětím z rozvodné sítě se opravdu projevují kapacitní a svodové proudy. Tyto jsou závislé na konstrukci izolace vložených prvků a rozsahu zařízení. Přesto, že jsou tyto proudy nežádoucí existují. (Mimochodem, kdyby nebyly, jak by fungovala ochrana v síti IT ? Nebo proč by byla omezena délka vedení při ochraně elektrickým oddělením?).
Při převodu izolačního stavu na unikající proud je třeba si uvědomit, že měříme z galvanicky odděleného zdroje a stejnosměrným napětím, takže jsou tyto proudy podstatně menší. Pro hodnoty, které uvádí pan Beláň je to tedy 1 mA.
Mimochodem, ve většině případů, když jsem s někým řešil problém vypadávajícího proudového chrániče, jsem zjistil, že si neuvědomuje, že vybavovací proud chrániče se právě skládá s trvale protékajícího kapacitního a svodového proudu a proudu způsobeného poruchou nebo jen zapnutím nějakého spotřebiče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.10.2005, 08:57 »

Děkuji.Nejspíš to bude tím, že jsem tam pouštěl střídavý napětí a to je asi jasný, že se musí, projevit kapacita, vždyť to je velká plocha styku fáze s celým okolím i okolními vodiči kabelu tedy samý kondenzátor. A to že u světelných obvodů kde je menší průřez a tedy i menší vzdálenosti tím je logická i větší kapacita. Ale zkusím si to změřit i stejnosměrným zdrojem, pak by to mělo opravdu ukazovat svody a tedy izolační vlastnosti. Děkuji zatím za vyjádření.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 04.10.2005, 09:19 »

To: Beláň
Ano máte pravdu je to tak s tím souhlasím.
Většinou to bývá jediná příčina že něco naměřím.
Když nepočítám natvrdo spojený N s PE za bodem rozdělení. Setkávám se s tím dost často. Je to hrůza, někdy je to dost rozebírání instalace než se to najde.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Naar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 10.10.2005, 07:36 »

.Tak jsem měřil izolační odpor stejnosměrným napětím asi 350V (sice galvanicky NEodděleným, prosté usměrnění 220V s kondíkem) a proudy namřené byli 0.1 až maximálně 0.5mikroAmpery což vychází nejméně 700Mohm ale většinou mnohem více. To ukáže revizák co naměři galvanicky odděleným měřičem. Jinak kapacitní proudy se sice počítají do poruchového proudu pro vybavení proudového chrániče, ale sčítají se s činnými svodovými proudy vektorově, takže tím jak jsou vždy posunutý tak se NESCITAJI maximum a maximum, které rozhoduje o vybavení chrániče. Ověřil jsem to pokusem. Celkový kapacitní proudy části domku jsou 10mA efektivní hodnoty.Samost atnej odpojenej chránič vybavoval při přibližně 20mA(+-1mA) efektivní hodnoty simulovaném odpory přímo na chrániči  a po zapojení všech kabelů (zapnul jsem včechny jističe bez zařízení) tak vybavolal v podstatě úplně stejně i když do kabelú tek kapacitní proud. Respektivě nevysledoval jsem rozdíl, 1mA nepoznám přesně ale 3mA určitě bych poznal.. A kapacitní proud 10mA bych určitě poznal. Tak se věci mají. Záleží na celkovém vektorovém součtu všech proudů, takže pozor na sčítání a odčítání vektorů, nepléct s obyčejným sčítáním :-) Jarda

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.