Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Dá se černá přípojka schovat do skříně s jističi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dá se černá přípojka schovat do skříně s jističi?  (Přečteno 21010 krát)
Dana2
« kdy: 20.09.2008, 16:56 »

... ohledně možnosti černé přípojky u nás v paneláku.

Náš soused má problémy s placením účtů a už několikrát mu odebrali elektroměr a za čas si ho zase nechal nainstalovat.
Od února opět nemá elektriku, ale nedávno tu byl jeho kamarád a dívali se na rozvody elektriky na patře a elektroměry, náš soused se mimo jiné zmínil: „...jen aby to nebylo podezřelé“ a asi za tři dny přišel starší pán v důchodovém věku a znovu se dívali do rozvodné skříně a mluvili o tom, jak se „to“ dá provést.
Náš soused mu dal své klíče a asi za pět dní přišel ten dotyčný elektrikář spolu s dalším a vyměňovali dráty i hlavní jistič.
Zašli jsme za elektrikářem družstva a ten řekl, že se všechno zdá v pořádku (něčemu jsem ani moc nerozuměla, ale ujistil mě, že pokud má náš soused nějakou černou přípojku, jistě ne k žádnému elektroměru svých sousedů).
Řekl, že soused musel zařídit výměnu hliníkových drátů za měděné, aby mu zapojili elektroměr a to že si musel zařídit sám na své náklady.
Ti, kteří mu to zařizovali, prý ani nemuseli být od PRE ale od nějaké smluvní firmy a nebo šlo o nějaké to melouchaření od jeho přátel.
To, co mi vrtá hlavou, je to, že dole zaplombovali skříň s jističi (na obou plombách je uveden kód S21) a navíc tam dali bílý plastický kroužek.
Ten „náš“ elektrikář řekl, že jde o běžnou praxi, ten kroužek má nějaké číslo nebo značení a ten museli získat od PRE.
Jenomže nám řekl, že to vlastní plombování by měl provést až elektrikář od PRE, odstranit ten kroužek, případně zkontrolovat skříň s jističi a zaplombovat.
Dnes přišel elektrikář od PRE, nainstaloval elektroměr, odstranil kroužek, chvíli si prohlížel ty plomby, jakoby nad něčím dumal, a pak odešel.
Moje otázka je ta, jestli se nějak dá napojit na společný rozvod v domě a ta přípojka či připojení nějak skrýt dole do skříně s jističi, a jestli ano, tak jakým způsobem.
Problém je v tom, že náš soused se nějakým konverzacím na toto téma vyhýbá a všechny ty jeho rozhovory s elektrikáři byly podezřelé, jako by se snažil něco skrýt a dneska se ani sám nesnažil nic vysvětlit našemu správci domu, jen že mu měnili hliníkové dráty za měděné a byl celý nervózní a třásly se mu ruce a hlas.
Možná se třeba jen bál kvůli něčemu mnohem nicotnějšímu než nějaké černé přípojce, ale stejně mi to vrtá hlavou.
Ten elektrikář od družstva nám řekl, že se rozhodně nemůže udělat černá přípojka dole ve skříni s jističi, ale řekl mi, že jestli si chci být jistá, tak bych měla zkontaktovat PRE, aby provedli revizi na základě podezření z černého odběru.
Proto nechci vypadat jako paranoidní pitomec a volat je, když by ani nebylo možné udělat černou přípojku či nějaký spínač schovat ve skříni s jističi.
Taky si říkám, že PRE asi musí cizím lidem hodně důvěřovat, že mohou použít jejich plomby a oni ani nic nezkontrolují a jen zapojí elektroměr a je to...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 20.09.2008, 17:15 »

PRE zrovna moc nikomu nevěří a na neměřených částech sítě mohou pracovat jen pracovníci pověřených smluvních firem, kteří mají ony číslované plomby, které se musí velice přesně evidovat, která se kam dala a proč. Jinak černý odběr se nevyplácí, dnes jsou technické možnosti odhalení daleko větší než třeba před 10 léty, takže nikdo nemůže uniknout, pokud to provádí delší dobu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Leopold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.09.2008, 21:00 »

V paneláku v rozvodných skříních JOP lze udelat černou přípojku poměrně snadno, předem byste si měla zavolat vašeho družstevního elektrikáře, aby zkontroloval plomby od krycích plechů stoupačkové svorkovnice a elektroměrovéh o pole. pokud budou tyto plomby v pořádku, měl by se zaměřit na vrchní část pole, kde by se teoreticky dalo na příslušných RSA svorkách napojit na někoho ze sousedů, to jde zjistit poměrně snadno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kaller
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.09.2008, 21:16 »

 Škleb To Václav: Docela by mě zajímalo jaké moderní technické prostředky PRE  k odhalení černých odběrů použije, obzvláště u prehistorickýc h panelákových instlací ? Pokud by je na to místní kriminální ústředna Dana neupozornila, pochybuji, že budou preventivně obcházet stovky a tisíce paneláků s infrakamerou.. .. Nebo se pletu.

To Dana: Nic ve zlém, ale z jakého titulu se o sousedovo připojení tolik zajímáte? ... Zvýšila se vám snad nečekaně spotřeba? ...
Osobně se domnívám, že ani člověk s podprůměnkou inteligencí se jednoduše nepřipojí na vedlejší byt i když nezaplombované svorky k tomu vybízejí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 20.09.2008, 22:34 »

 ,  na inteligenci zlodějů bych nespoléhal, znám případ kdy se jeden pomalu probourával jako hrabě Monte Christo do sousední zeleniny pro chlast  Smích Nebo jsem viděl zásuvku napojenou po povrchu z HDV připrcnutou 10cm vedle elektroměrové skříně  Smích
 Stačí když párkrát zkontrolujete jestli není připojen na vás a dál bych se nevzrušoval. Vypněte navečír až bude tma a soused bude doma všechny domácí spotřebiče (nezapomenout na režim standby Tv, hifi, počítač....) a podívejte se na chodbu na elektroměr. Pokud máte starý s kolečkem, tak to kolečko dojede do polohy kdy ta asi centimetrr červená ryska je viditelně vpředu a pak se zastaví. Pokud máte nový digitální, neměla by blikat ta žlutá dioda, když na to budete chvilku koukat. Pokud to párkrát zopakujete a bude to v pořádku, já osobně bych to nechal být a dál se tím nezabýval. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Dana2
« Odpověď #5 kdy: 21.09.2008, 09:02 »

Elektrikář už tu byl, ale konstatoval, že všechno je v pořádku. Elektroměry máme nové, digitální. Mně zas až tak nejde o to, jestli je napojený k nám, ale jestli by se mohl napojit ke společnému rozvodu v domě a přípojku či spínač schovat ve skříni s jističi. Našemu domovníkovi to zatím moc nevadí, i když souseda taky podezřívá a zavolal elektrikáře, aby to prověřil. Dohodli jsme se na tom, že budeme sledovat a zapisovat jeho spotřebu a i spotřebu společného rozvodu (výtah atd.),  a jestli se vyskytne nějaká nesrovnalost, zavoláme PRE, ať provede revizi. Já bych jen chtěla vědět, jestli se někdo z vás už setkal s tím, že by se někdo napojil na společný rozvod v domě a nějak to ukryl ve skříni na jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 21.09.2008, 09:35 »

A jak mu zabráníte v napojení z centrálního odsávání v bytovém jádře, byť to bývá jištěno pouze 6A. To jen když půjdeme do důsledku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Dana2
« Odpověď #7 kdy: 21.09.2008, 10:19 »

A jak mu zabráníte v napojení z centrálního odsávání v bytovém jádře, byť to bývá jištěno pouze 6A. To jen když půjdeme do důsledku.

Z toho bych ho nepodezřívala, i když možné je všechno. Jak by to ale v tom případě musel provést...?
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 21.09.2008, 10:50 »

Chce to dvě osoby. Jedná kouká večer do okna daného souseda, druhá třeba 2x vypne a zapne jističe před elektroměry v patře a podobně také jistič příslušného ventilátoru a jeho ovládání.
Pokud sousedovi 2x blikne světlo je jasno. Nepředpokládám, že byl měl instalaci rozdělenou na zásuvky z cizího a světlo na svůj elměr. Spíše naopak, aby to tak neřvalo a nebo aby to ventilátorový jistič udržel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
sniper76
« Odpověď #9 kdy: 21.09.2008, 13:18 »

Před nedávnem jsem v panelákovém bytě opravoval el. instalaci a našel jsem souseda zloděje. Byl připojen přes kamarádovu zásuvku (zezadu). Měl tam připojenou topnou spirálu a kamarád se divil, že mu pořád vypadává jistič :-/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
« Odpověď #10 kdy: 21.09.2008, 17:56 »

Mám nápad jak trestat zloděje el. proudu

ČEZ by je posadil na rotopédy, ke kterům by byl připojen generátor a zloděj by musel šlapat a vyrábět elektrický proud.

Akorát, že výkon jednoho "cyklisty" by byl jen několik mámo Watů.

Já bych vydržel šlapat maximálně tak 10 až 20 minut pak by mě museli zavot RLP (112 nebo 155),  aby mě zkřísili
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Šipeky Michal
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 21.09.2008, 18:06 »

Mám nápad jak trestat zloděje el. proudu

ČEZ by je posadil na rotopédy, ke kterům by byl připojen generátor a zloděj by musel šlapat a vyrábět elektrický proud.

Akorát, že výkon jednoho "cyklisty" by byl jen několik mámo Watů.

Já bych vydržel šlapat maximálně tak 10 až 20 minut pak by mě museli zavot RLP (112 nebo 155),  aby mě zkřísili

Myslite to tak, ze by si zlodej mal ukradnute mnozstvo elektrickej energie odslapat? Preco nie...

Zlodejov nema rad nijaky slusny clovek a ide skor o princip. Ja by som za tym tiez isiel, aj keby sa nejednalo priamo o moj elektromer. Drzim Dane2 palce, aby suseda v pripade, ze naozaj kradne, odhalila! Vo vseobecnosti.. . Dnes okradnu suseda, zajtra Vas. Nikoho by to namalo nechavat chladnym. V pripade, ze okradaju "rozvodne zavody",  tak to aj tak zaplati za zlodeja kazdy slusny platiaci zakaznik...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
 Jakým způsobem zajistíte ztížení nedovoleného odběru na kabelu dodavatele?
 Co si myslíte o výpočtu náhrady škod vznklých černými odběry?
 Poradí někdo zloději energie jak z toho ven?
 Má ČEZ na distribučním nn za trafem pro běžnou bytovou zástavbu hlavní měření?
 Jak legalizovat pokoutně vytvořenou přípojku?
 Jak by šlo zabránit přetáčení elektroměrů?
 Co říkáte na chystanou vyhlášku o měření a černých odběrech?
 Že by další novinářská "elektrokachna"?
 Budou teď soudy posuzovat černé odběry jinak?
 Je možné zabrániť nelegálnemu odberu cez pripojovaciu svorku v EMR?
 Co říkáte na to, že se loni ukradla elektřina za 180mil. Kč?
 Co si myslíte o výpočtu náhrady škody způsobené neoprávněným odběrem?
 Je možné, aby někdo vedl černý odběr přes půl zahrady?
 Může docházet u domovní přípojky ke ztrátám el. energie?
 Víte už o precedentu náhrady škody za neoprávněný odběr?
 Může digitální elektroměr měřit špatně?
 Jak vypátrat a prokázat nárazový černý odběr ze společných prostor?
 Dojde už konečně k novelizaci nesmyslných předpisů, které hrají do not ČEZu?
 Jak zjistím, že jde o černý odběr?
 Jak dopadne spor ČEZu s Jiřím Chalupou?
 Co se mi stane, pokud nahlásím vlastní černý odběr?
 Je nějaká souvislost s poruchami našich zásuvek se sousedy panelového domu?
 Je v kabelu možná ztráta 520kWh?
 Kam se může na trafostanici v průmyslovém areálu ztácet 1,3MWh?
 Jak ověřím, že je soused napojen na naší elektroinstalaci?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 23 dotazů.